Триколор і грифон: звідки пішла сучасна символіка Криму

24 вересня в Криму відзначали «День прапора та герба», запроваджений на півострові 2016 року. Звідки пішла сучасна кримська символіка? І які стяги майоріли над півостровом в різні історичні епохи? На ці та інші питання відповідають гості та експерти Радіо Крим.Реалії.

Голова Української геральдичної спільноти Андрій Гречило пов'язує сучасний кримський прапор зі створенням на півострові Автономної Радянської Соціалістичної Республіки на початку 1990-х.

Центральна влада намагалася всіма способами утримати союзні республіки у своєму підпорядкуванні
Андрій Гречило

‒ У 19-му столітті поєднання білого, червоного та синього вважалося загальнослов'янським, і воно згодом було використане при створенні прапорів сербів, хорватів, чехів. Болгари замість синього використовують зелений, поляки залишилися при двох кольорах. Що стосується Криму, це вже сучасна інтерпретація ‒ 1992 року автори прапора півострова апелювали до зовсім іншого значення. Тоді центральна влада намагалася всіма способами утримати союзні республіки у своєму підпорядкуванні й створювала різні конфліктні точки з імітацією державних утворень, щоб через ці осередки потім контролювати ситуацію за допомогою нестабільності. У Придністров'ї та Карабасі ці проекти пройшли успішно. В Україні перша спроба була на Закарпатті ‒ затвердження символіки відбулося, але автономії не вийшло. У Криму ж зробили АРСР.

Андрій Гречило нагадує, що саме після цього тодішня влада Криму оголосила конкурс на розробку символіки.

‒ Там були цікаві варіанти об'єднання російської, української та кримськотатарської символік: наприклад, двоголовий орел із жовто-синім щитом і тамгою. Офіційно затверджений 1992 року варіант був явною апеляцією до російської символіки ‒ триколора, але тлумачення прагнули дати абсолютно нове, змінили ширину смужок. До прапора додавався девіз російською мовою: «Процвітання в єдності». Цікаво, що водночас Калмикія затвердила подібний прапор. Що ж до грифона на гербі, в кримській традиції цей символ ‒ досить давній, ще античних часів. Невипадково грифони є й на гербі Севастополя, й на гербі Керчі. А розкрита раковина з перлиною підкреслювала курортну, туристичну функцію Криму. Політики тут не було.

Радіослухач із Криму розповів кумедну історію, пов'язану з новим святом:

«Вчора я їхав з Армянська до Сімферополя, дорогою заскочив до Красноперекопська. Дивлюся, на маленькій площі стоять люди ‒ бюджетники, свято якесь. Я запитав ‒ це виявився заступник мера ‒ що саме вони святкують. Кажуть, свято герба та прапора. Ну російські прапори там є, а кримського я толком не бачу. Грає музика, виступають лідери «Единой России». Питаю, а де ж герб Російської Федерації, де ж грифон наш, північ Криму ж ‒ героїчне місце, невже важко було зробити? Заступник мера відповідає: «Через два роки може все зміниться, а нам відповідати». От і все! Це говорить про те, що російська влада в Криму не впевнена в тому, що зробила добру справу 2014 року. Люди плюються й ненавидять цю владу».

Історик Інституту історії України Національної академії наук України Станіслав Кульчицький вважає, що затвердження окремої кримської символіки зіграло проти України.

Після анексії 2014 року символи самостійності Криму Москвою не сприймаються
Станіслав Кульчицький

‒ Україна допустила відмежування кримських татар від політичного процесу й захоплення влади в Криму російською меншістю, що змогла вибити з Києва згоду на створення Автономної Республіки Крим, посилаючись на автономію, скасовану в сталінські часи. Кримські татари виступали проти, вони хотіли іншого. Нова автономія почала ставити палиці в колеса процесу їхнього повернення на історичну батьківщину, з'явилися девізи про возз'єднання з Росією. Після анексії 2014 року символи самостійності Криму Москвою не сприймаються, тому що півострів для них ‒ частина Росії, там не може бути своїх особливостей, своєї автономії. Саме тому зараз під час святкування використовують російські прапор і герб. Що ж до кримськотатарського прапора, він був вперше затверджений як національний прапор на Курултаї 1917 року, а перезатверджений 1991 року.

На материковій частині України дуже мало людей знали про кримський прапор
Гульнара Абдулаєва

Кримський історик Гульнара Абдулаєва розкриває символіку кримськотатарського прапора.

‒ Чому саме небесно-блакитний колір? У тюркських народів це символ чистоти, свободи, чесності, вірності, він асоціюється з річками, озерами. Блакитний колір ‒ це також символ традиційного тюркського вірування тенгріанства. Що стосується тарах тамги в лівому верхньому кутку, то це символ державної влади кримського ханства. Вона ймовірно з'явилася на рубежі 12-13 століть і зображалася на державних печатках, на монетах, на стінах Ханського палацу й багатьох інших громадських будівель. На початку 20-го століття цей прапор у кримських татар діяв як національний лише короткий період, але його вішали на громадських будівлях як державний. З 1991 року він став впізнаваним лише в Криму. На жаль, на материковій частині України дуже мало людей знали про нього.

(Текст підготував Владислав Ленцев)