«За адвокатами прийшли»: російські силовики проти кримських правозахисників

«Коли в нас запитують, чи тиснуть на нас... Ось саме такими способами правоохоронні органи намагаються показати нам наше місце й показати, як ми маємо себе поводити», ‒ так на початку листопада адвокат Едем Семедляєв коментував візит силовиків на збори «Кримської солідарності».

27 жовтня співробітники Центру з протидії екстремізму на чолі з прокурором Валентином Чупріною зачитали застереження «про неприпустимість організації одиночних пікетів» адвокату Едему Семедляєву, юристу Лілі Гемеджи та координатору ініціативи «Кримська солідарність» Диляверу Меметову.

Ми писали інтерв'ю в сімферопольському офісі правозахисників. Едем Семедляєв припускав тоді, що масові одиночні пікети, що відбулися 14 жовтня 2017 року в усьому Криму, все ще не дають спокою правоохоронним органам: «Напевно, вони досі шукають організаторів цих акцій. І ось зараз вирішили, напевно, що це все-таки були адвокати. Насправді, в день, коли понад сто осіб вийшли на протести, ми перебували на конференції і дізналися про те, що відбувається, з новин». Адвокат сказав, що слідство не має підстав для арешту або допиту. І назвав подію «чорною міткою» для правозахисників. Наприкінці інтерв'ю Семедляєв додав: «Якби на тих зборах був присутній Еміль Курбедінов, йому б теж вручили застереження. Але він був у відрядженні».

Через десять хвилин після того, як я пішов, зателефонувала юрист Ліля Гемеджи: «А ви далеко пішли? Тут Емілю застереження вручають. Якщо поквапитесь ‒ можете встигнути».

Адвокати Еміль Курбедінов і Едем Семедляєв в офісі за годину до приходу силовиків, 6 листопада 2018 року

Це був не перший прецедент тиску на кримських адвокатів, зокрема на Еміля Курбедінова. У січні 2016 року відбувся обшук в офісі правозахисників і вдома у Курбедінова ‒ його тоді заарештували на 10 діб за перепост зображення «з символікою, що має екстремістський характер». Те саме, за яке він отримав адміністративний арешт 6 грудня 2018 року.

У суді Еміля Курбедінова захищали 13 колег ‒ адвокатів та юристів. Під час засідання вони пропонували залучити фахівця, який би переклав слова на зображенні. Там було сказано: «Немає іншого Бога, окрім Аллаха, і Мухаммед ‒ посланник Аллаха». Ця фраза не заборонена в Росії. Але суддя Київського районного суду Андрій Цикуренко не вважав це за необхідне. Упродовж суду, що розтягнувся на два дні, захист подав 48 клопотань, 3 з них були задоволені.

Еміль Курбедінов

Самі захисники розцінюють це як тиск на колегу через його професійну діяльність. За словами юриста Лілі Гемеджи, в 2014 році Еміль Курбедінов стояв на чолі формування кримського правозахисного руху, тому його й обрали «мішенню». Адвокат веде дев'ять основних кримінальних справ і три справи ‒ щодо насильницьких викрадень, а до того ж ‒ виявляє факти політичного інтересу:

«Він займається не тільки юридичною частиною процесу, а й політичною. Він ніколи не боїться говорити про явні фальсифікації в кримінальних справах кримських татар і українців, завжди публічно коментує і вирази не добирає. Він є рупором тут, на півострові, і, швидше за все, дуже неугодний місцевій владі. Тому вони всіма способами намагаються цей рупор змусити мовчати», ‒ говорить Ліля Гемеджи.

Ліля Гемеджи

Цю думку поділяють і громадські захисники, які брали участь у судовому процесі. Правозахисник Сервер Чолакчик наполягає на тому, що справа проти адвоката може стати початком для переслідування й інших правозахисників у Криму:

Тиск на Курбедінова ‒ це тиск на весь кримськотатарський народ
Сервер Чолакчик

«Це планомірна робота щодо стримування діяльності як самого Курбедінова, так і інших адвокатів, правозахисників і громадських активістів. Але, незважаючи на всю складність і тиск, Курбедінов не відхиляється від обраного курсу та своїх принципів, таких як сміливість, чесність, безкомпромісність, підтримка несправедливо пригноблених, тих, хто потребує правової допомоги. Еміль дійсно став народним захисником, а тому тиск на нього ‒ це тиск на весь кримськотатарський народ».

Громадський захисник Сервер Чолакчик

А громадський захисник Мустафа Сейдалієв, який також брав участь у захисті колеги, припускає, що цей адміністративний арешт лише згуртує людей навколо проблеми: «Після такого тиску на правозахисників і активістів у Криму, я впевнений, що з'явиться ще більше людей, яким буде не байдужа доля суспільства в Криму. Історія останніх років нам це показує».

Громадський захисник Мустафа Сейдалієв

Еміль Курбедінов відбув весь термін покарання у вигляді 5 діб арешту в ізоляторі тимчасового тримання. Через кілька годин після звільнення він виїхав до Ростова-на-Дону, де тривають слухання по суті першої бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір».

Поки Курбедінов був під арештом, в офісі кримських адвокатів невідомий розбив скло. Це сталося 9 грудня о 17:08 за кримським часом. Камери спостереження зафіксували цю людину. За фактом події написана заява в поліцію.

Your browser doesn’t support HTML5

Напад на офіс кримських адвокатів: відео з камер спостереження (відео)

Арешт Еміля Курбедінова та напад на його кримських колег ‒ не єдиний випадок тиску на адвокатів ‒ і на півострові, і в сусідній Росії.

  • У 2018 році відносно адвоката Михайла Беньяша порушили кримінальну справу за «перешкоджання правосуддю» та «непокору поліцейському». Михайло два місяці пробув у СІЗО і вийшов під заставу.
  • Адвоката Лідію Голодович затримали в липні цього року, коли вона намагалася забезпечити явку свідка на засідання.

І Голодович, і Беньяш говорили про фізичну розправу з боку правоохоронних органів під час затримання.

  • Адвокат фонду «Громадський вердикт» Ірина Бірюкова, яка оприлюднила відеозапис тортур ув'язненого в ярославській колонії, була змушена залишити Росію через погрози на свою адресу.
  • У соціальній мережі анонімні погрози почав отримувати також адвокат Раміль Ахметгалієв.

Це лише кілька випадків з тих, що висвітлювалися ЗМІ. А питання «За адвокатами прийшли?», яке ставили багато колег Михайла Беньяша в перші дні його арешту, так і не втратило своєї актуальності.