Війна, яку почала Росія. Надія, яку здобула Україна (фотохронологія)

Рік розв'язаної Росією масштабної війни проти України, на думку аналітиків, показав, що російській армії важко досягати переваг у боях, а свої невдачі на фронті вона компенсує терором проти цивільного населення.
У перший же день вторгнення, 24 лютого 2022 року, російські війська обстріляли Чугуїв на Харківщині.
Фото 53-річної вчительки Олени Курило, яка пережила той обстріл, опублікували світові агенції, а вуличні художники зробили з нього мурали.
«Я ніколи не думала, що таке може статися», – сказала Олена про напад Росії

Російські підрозділи в'їжджають через Перекоп з окупованого Криму на материкову частину України. Ранок 24 лютого 2022 року 
Ситуація на півдні стрімко погіршувалася. Вже 1 березня російська бронетехніка прорвалася до Херсону. Херсонці без зброї зупиняли техніку агресора, але ЗСУ їм не могли допомогти. Розтягнуті по довгій лінії фронту українські сили оборони вимушено відступали до Миколаєва.

На фото острів Зміїний, оборонці якого увійшли в історію фразою «Русский военный корабль, иди на х..!». Такою була відповідь українського прикордонника на вимогу здатися, що надійшла з крейсера «Москва» 24 лютого 2022 року.
13 квітня цей флагман ЧФ Росії отримав ушкодження, унаслідок яких на наступний день затонув.
Прикордонники із о. Зміїний були звільнені з полону за обміном, а сам острів деокупований 30 червня.
На світлині момент встановлення прапора України 7 липня  2022 року

Другий день великої війни: українські військові перекрили міст у Києві в очікуванні російської танкової колони. 25 лютого 2022 року

Із перших годин вторгнення опір російській армії на всіх напрямках її просування – спільно із Силами оборони почали чинити добровольці, які мали бойовий досвід ще з 2014 року. 
Знищені російські «Тигри-М» у Харкові. Україна, 28 лютого 2022 року

Велике значення для оборони Києва мало знищення російського десанту на летовищі у Гостомелі Київської області.
На оприлюдненій 4 березня Міністерством оборони України фотографії –підбита під час боїв за Гостомель БМД-2 31-ї ОДШбр армії Росії. 

У той час, як на підступах до Києва точаться криваві бої, на столичному залізничному вокзалі тисячі людей чекають на евакуаційні потяги, щоб виїхати на Захід країни.
У вагони заходило стільки людей, скільки могло поміститися стоячи. 4 березня 2022 року

Широкомасштабне вторгнення Росії в Україну примусило 13 мільйонів людей покинути свої домівки. За даними ООН, 5 мільйонів залишилися в Україні, в 8 – виїхали до інших країн.
Більшість українських біженців спочатку потрапили у Польщу, де їм допомогли і продовжують допомагати. 
На фото від 26 лютого 2022 року: біженці з України вийшли з автобуса у Перемишлі. Серед них і молода мама з немовлям, яке народилася кілька днів тому.

Одночасно із сухопутним вторгненням на кількох напрямках (зокрема і з території Білорусі) та атакою з моря, Росія почала обстрілювати і бомбардувати українські міста – Чернігів, Маріуполь, Київ, Харків, Запоріжжя, Одесу, Миколаїв...
Знищений російським ударом житловий будинок у Чернігові. 4 березня 2022 року
 

Результат російського удару, площа Свободи у Харкові. 1 березня 2022 року

Результат російського ракетного удару по Києву у день візиту до України генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша.
Внаслідок цього удару 28 квітня 2022 загинула журналістка Радіо Свобода Віра Гирич

Чи не найбільше від обстрілів та бомбардувань російської армії постраждав Маріуполь.
У місті вигоріли цілі квартали, вже з перших днів березня зникло опалення, електропостачання, вода і зв'язок. Російські війська взяли Маріуполь в кільце. 
Виїхати з міста можна було тільки, пройшовши фільтрацію.
Фото від 3 квітня 2022 року 

У Маріуполі зафіксовані випадки, коли російські танки стріляли впритул по житлових будинках, аж поки ті повністю не обрушувалися.
За різними оцінками, внаслідок агресії Росії у Маріуполі могло загинути від 20 до 90 тисяч цивільних. 
На фото: одне із укриттів Маріуполя. 7 березня 2022 року

16 березня 2022 року російська авіація скинула бомби на драмтеатр в Маріуполі, у підвалах якого ховалися сотні цивільних. На площі біля театру великими літерами було написано «ДІТИ».
30 червня Amnesty International визнала бомбардування драмтеатру в Маріуполі воєнним злочином Росії
 

Внаслідок дій Росії мільйони цивільних в Україні під час обстрілів та повітряних тривог були вимушені ховатися у підвалах і бомбосховищах. А у Харкові, Кривому Розі, Дніпрі і Києві такими укриттями стали також станції метро.
На фото: кияни разом із своїми домашніми тваринами ночують у метро. 8 березня 2022 року

Президент України Володимир Зеленський біля свого офісу у Києві, 14 березня 2022 року.
Лідери західних держав у перші години російського вторгнення пропонували Зеленському притулок. 
«Серед усіх, хто телефонував мені, не було нікого, хто вірив, що ми зможемо вистояти», – сказав Зеленський 

Попри весь жах того, що відбувалося, українські Сили оборони, використовуючи для розвідки дрони, успішно винищували російські колони на Київщині.
Скріншот із відео в момент завдання удару по російських танках у Броварах під Києвом. 10 березня 2022 року

Особливу сторінку в історії російсько-української війни вписала оборона заводу «Азовсталь», що тривала з 18 березня до 20 травня.
Уцілілі в боях за Маріуполь бійці полку «Азов», морпіхи і прикордонники, переховуючись у бункерах заводу, відбивали постійні атаки противника, аж поки в них не закінчилася вода і їжа. 
16 травня Генштаб ЗСУ, щоб зберегти життя особового складу, віддав наказ оборонцям вийти з «Азовсталі». Вони потрапили в полон.
Понівечений бомбардуванням і обстрілами завод «Азовсталь». 16 травня 2022 року. Автор фото: боєць Дмитро Козацький

У той час, коли Сили оборони чинили збройний спротив агресії, жителі Мелітополя і Херсона виходили на акції, демонструючи російським окупантам, що їх в Україні ніхто не чекає.
Акції в центрі Херсону проти російської окупації, 20 березня 2022 року 
11 листопада 2022 року Збройні сили України звільнили Херсон. Однак наразі російська армія піддає місто потужним обстрілам із іншого берега Дніпра

Російські військові, як тепер встановлено українськими та міжнародними слідчими групами, на окупованих територіях чинили воєнні злочини проти цивільного населення: катування, убивства, зґвалтування, зокрема і дітей. 
Також військовослужбовці РФ грабували оселі українських громадян, а викрадене майно вивозили і відправляли посилками додому.  
Тіла цивільних, убитих російськими військовими у Бучі. 2 квітня 2022 року 

Затятий опір російським окупантам чинили сили територіальної оборони, зокрема  на Сумщині. У перші дні війни в хід ішли навіть мисливські карабіни.
Місце боїв у Тростянці. 29 березня 2022 року
 

Коли Росія не змогла захопити Київ ні за три дні, як спочатку планувала, ні за місяць, а натомість понесла величезні втрати, українські Сили оборони почали з боями витісняти розбиті російські підрозділи за межі кордонів Київської та Чернігівської областей.
Розбита російська техніка обабіч дороги, якою рухаються українські військові. Чернігівщина, початок квітня 2022 року

Влітку Україна отримала від США реактивні системи залпового вогню HIMARS. Це дозволило ЗСУ нищити командні пункти російських військ на безпечній для себе відстані.
HIMARS працює на Запорізькому напрямку. Фото Генштабу ЗСУ оприлюднив 4 липня 2022 року

Контрнаступ ЗСУ і звільнення міста Ізюм на Харківщині експерти вважають одним із поворотних пунктів війни.
Знищена російська військова техніка поблизу Ізюму. 13 вересня 2022 року

Удари по воєнних об'єктах в Криму зруйнували міф Кремля про його непорушну владу на окупованому 2014 року півострові.
Вибух на Керченському мосту справив панічний ефект на росіян, які переїхали жити до Криму.
Пожежа на мосту. Світанок у Керченській протоці. 8 жовтня 2022 року 

Програвши битву за Київ, Кремль зосередив свої зусилля на захопленні Донбасу. Але й через рік війни російська армія не змогла цього зробити. 
У дощ і сніг, у спеку і мороз українські піхотинці тримають лінію фронту на Сході України. Битви за Сєвєродонецьк, Соледар, Вугледар і Бахмут позначені великими втратами і великим героїзмом. 
Українські артилеристи ведуть вогонь по позиціях російських військ поблизу Бахмуту у Донецькій області, 20 листопада 2022 року

Стабілізаційний пункт у Бахмуті, куди поранених привозять безпосередньо з поля бою. Тут їм надають першу екстрену допомогу і відправляють у шпиталі. Листопад 2022 року

Кремль, не досягнувши цілей на фронтах, з початком холодної пори року почав цілеспрямовано руйнувати енергетичну інфраструктуру України, щоб позбавити цивільне населення тепла і світла. 
Ракетні та дронові атаки російської армії сягали усіх областей України. Влада і очевидці повідомляли про зруйновані енергетичні об'єкти, лікарні, школи, житлові будинки і загиблих людей.
Рятувальна операція на місці влучення російської ракети у житловий будинок Дніпра 14 січня 2023 року. Загинули 46 людей, а 80 отримали поранення 
Москва від початку повномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних, попри наявність свідчень і доказів цього.

США кажуть, що втрати Росії у війні становлять не менше ніж 100 тисяч убитими та пораненими.
Україна теж несе важкі втрати. Навколо українських міст розростаються військові цвинтарі.
Українські прапори над могилами загиблих українських воїнів на військовому кладовищі в Харкові. 22 лютого 2023 року

Стійкість, вмотивованість і сміливість українських оборонців вразили світ. Люди по всьому світу почали виходити на акції підтримки України, лідери демократичних країн від 24 лютого уже по декілька разів відвідали Київ із офіційними візитами. Президент України виступав перед Конгресом США, перед парламентом Британії і у Європарламенті. 

20 лютого 2023 року до Києва приїхав президент США Джо Байден. Він разом із Володимиром Зеленським вшанував пам'ять загиблих українських воїнів біля Стіни пам'яті у середмісті столиці України.

Прем’єр України Денис Шмигаль і прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький під час передачі Польщею перших танків Leopard 2 для ЗСУ. Київ, 24 лютого 2023 року

Наприкінці року широкомасштабної російсько-української війни Україні вдалося нарешті переконати західних союзників зміцнити ЗСУ сучасними танками. 
Тепер обговорюється питання про можливість надання Україні літаків.
Українські військовослужбовці позують на танку Challenger 2 на військовій базі Bovington Camp на південному заході Великої Британії, 22 лютого 2023 року