«Вибіркова амнезія». Тортури у ФСБ і суд у справі кримського правозахисника Машаріпова

Юнус Машаріпов, архівне фото

Під час чергового засідання у кримінальній справі ялтинського правозахисника Юнуса Машаріпова 23 січня допитали слідчого ФСБ Олександра Лаврова, який ухилився від відповідей на запитання про застосування протиправних методів впливу під час слідства. Сторона звинувачення попросила долучити до матеріалів справи відмовний матеріал за результатами перевірки дій співробітників ФСБ із боку російської військової прокуратури. Катували Машаріпова чи ні, як розглядали справу в прокуратурі та як проходив допит співробітника ФСБ, читайте в цьому матеріалі.

«Фашистські методи катування»

Юнуса Машаріпова затримали та заарештували у вересні 2017 року. Він стверджує, що був викрадений співробітниками ФСБ Росії. Машаріпова звинуватили у виготовленні та зберіганні вибухових пристроїв. Через деякий час після затримання підконтрольний російській владі телеканал «Крым 24» оприлюднив відео допиту, на якому Машаріпов повідомляє, що «збирав інформацію про соціально-політичну ситуацію в Ялті, розкидав шприци на пляжах для зриву туристичного сезону, скоїв підпал лісу та поширював антиросійські листівки». Як йдеться на відео, Машаріпов робив це «з ініціативи Меджлісу кримськотатарського народу, а інструктували його співробітники Служби безпеки України». Голова Меджлісу Рефат Чубаров у коментарі Крим.Реалії спростував цю інформацію.

Юнус розповів про тортури, які застосовувалися до нього. Він сказав, що співробітники ФСБ катували його струмом, відкритим вогнем
Олексій Ладін

Під час свого виступу в російському Ялтинському міському суді 16 січня кримський татарин розповів, що його піддали тортурам для отримання зізнань, разом із записом цих свідчень на відеокамеру. Надалі, вже в СІЗО, слідчий також застосовував до нього протиправні методи впливу, не соромлячись присутності адвоката за призначенням, повідомив Машаріпов. Також у своїх свідченнях Машаріпов підкреслив, що згодом у нього із застосуванням сили взяли біологічні зразки, які пізніше «були виявлені на вибуховому пристрої».

Коментуючи свідчення Машаріпова, адвокат Олексій Ладін повідомив: «Юнус розповів про тортури, які застосовувалися до нього. Він сказав, що співробітники ФСБ катували його струмом, відкритим вогнем, знущаючись із нього, вибиваючи зізнання. Потім вони взяли генетичний матеріал, не оформивши це процесуально. І потім генетичний матеріал виявився на вибухівці».

Олексій Ладін

Сам підсудний у своєму зверненні на ім'я заступника російського прокурора Криму Володимира Кузнєцова (копію звернення має редакція) нагадує, що говорив йому «про застосування співробітниками УФСБ фашистських методів тортур, катувань, знущань, моральних принижень національної гідності та честі, психологічного тиску та примусу до неправдивих свідчень проти себе».

Тут пам'ятаю ‒ тут не пам'ятаю

У суді 23 січня допитали слідчого ФСБ Олександра Лаврова, який вів цю справу. Під час засідання прозвучало запитання про те, чи звертався Машаріпов до нього з заявами про катування. Слідчий відповів дуже коротко, що особисто до нього він із такими заявами не звертався. Розвивати цю тему співробітник ФСБ не став.

«Я не пам'ятаю!» ‒ відреагував слідчий

Потім постало питання про те, чому слідчого не виявилося на місці під час проведення такої процесуальної дії, як взяття біологічних зразків. Лавров пояснив суду, що виписав постанову, а чому сам не був присутній, пояснити не зміг ‒ він зам'явся, і суддя Сергій Смирнов зняв це запитання, дозволивши слідчому не відповідати. Повторна спроба поговорити про особливості цієї процесуальної дії також була припинена суддею Смирновим.

Машаріпов у суді попросив слідчого Лаврова розповісти, навіщо 24 листопада 2017 року той разом з адвокатом за призначенням приходили до слідчого ізолятора і викликали його в кімнату для допитів. «Я не пам'ятаю!» ‒ відреагував слідчий. Машаріпов спробував домогтися відповіді на це питання, але Лавров тільки повторював: «Я не пам'ятаю». Суддя Смирнов зажадав поставити наступне питання, тому що «відносно цієї обставини свідок пояснив, що нічого не пам'ятає».

Не остання відмова?

У своїх свідченнях слідчий не тільки не розвіяв сумнівів щодо застосування до Машаріпова тортур, але ще більше їх ускладнив. Тим часом, державний обвинувач відразу після того, як слідчий дав свідчення в суді, попросила долучити до матеріалів справи рішення військової прокуратури Чорноморського флоту Росії про відмову в порушенні кримінальної справи за заявою Машаріпова про тортури з боку співробітників ФСБ.

Адвокат Олексій Ладін, коментуючи цей відмовний матеріал, звернув увагу суду на те, що після того, як військовий прокурор провів перевірку і оголосив рішення не порушувати справу проти офіцерів ФСБ, підсудний оскаржив цю постанову. І матеріали були надіслані на нову перевірку. А після того, як прокурор знову не побачив криміналу в діях місцевих співробітників ФСБ, відмова в порушенні справи знову була скасована.

Я думаю, нас ще чекає не одне скасування цього рішення
Олексій Ладін

«Цей відмовний матеріал неодноразово скасовувався, знову виносилися аналогічні постанови, і я думаю, нас ще чекає не одне скасування цього рішення», ‒ пообіцяв у суді Ладін.

Про те, як проводилася прокурорська перевірка заяви про тортури струмом і вибивання з нього зізнання, розповідає у своєму зверненні на ім'я заступника російського прокурора Криму сам Машаріпов. Згідно з текстом цієї заяви, «незважаючи на неодноразові заяви вищим посадовим особам держави, прокурорам від міста Ялта до Генерального прокурора та СКР», Машаріпов «жодного разу не був допитаний співробітниками прокуратури Криму».

Довідка: Підконтрольний Росії Ялтинський міськсуд засудив Машаріпова до чотирьох років колонії і штрафу в 110 тисяч рублів (приблизно 41 тисяча гривень) за звинуваченням у виготовленні та зберіганні вибухових речовин. Касаційна інстанція російського Верховного суду Криму задовольнила скаргу Машаріпова.

Правозахисний центр «Меморіал» визнав Юнуса Машарірова політв'язнем.