Місце «протистояння з НАТО» та російські склади боєкомплекту: що відомо про Старокримський полігон

Дим і полум'я від вибуху під час пожежі на військовому полігоні в Кіровському районі окупованого Росією Криму, 19 липня 2023 року

У Криму 19 липня з ночі горять і вибухають склади боєкомплекту на Старокримському полігоні в Кіровському районі. Жителів прилеглих сіл евакуюють, трасу «Таврида» перекрили і весь потік автомобілів пустили в об'їзд небезпечної ділянки старими дорогами. Що це за полігон і чим він відомий – читайте у матеріалі Крим.Реалії.

У ніч проти 19 липня на контрольованому російськими військовими Старокримському полігоні в Кіровському районі Криму пролунали гучні вибухи, повідомили місцеві телеграм-канали. Після цього почалася детонація боєкомплекту.

О 06:54 пролунав особливо сильний вибух, відео якого опублікував телеграм-канал «Крымский ветер». За повідомленнями його підписників, за 20 кілометрів від Феодосійського полігону спрацювали сигналізації в автомобілях.

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) заявив про перекриття траси «Таврида» та про евакуацію мешканців чотирьох населених пунктів, розташованих поряд із полігоном – понад дві тисячі осіб. Людей планують відселити щонайменше на добу.

Зараз вибухи лунають. Ситуація ще динамічна
Володимир Константинов

Ближче до опівдня очільник підконтрольного Росії парламенту Криму Володимир Константинов повідомив, що ситуацію з детонацією російських боєприпасів на Старокримському полігоні стабілізують за «день-два».

«Зараз вибухи лунають. Ситуація ще динамічна», – заявив Константинов.

Детонація боєкомплекту в складах, що горять, на полігоні триває досі.

Радянський, український, «російський»

Розташований біля гори Агармиш поряд із селом Кринички у Кіровському районі Криму Старокримський військовий полігон діяв із часів СРСР. Після розпаду Союзу полігон перейшов у відання Збройних сил незалежної України.

Старокримський полігон з моменту незалежності України використовувався за прямим призначенням. Там проводили стрільби і злагодження включно до ротних тактичних навчань 127-а мехбригада з Феодосії (наприкінці 90-х вона була розформована) 32-го армійського корпусу. Полігон був закріплений саме за цією бригадою і там постійно була полігонна команда з цієї бригади.

Регулярно на полігоні займалася 10-а бригада спецназу, що дислокувалась у селі Первомайське біля Старого Криму, яка наприкінці 90-х була переформована у 1-ий полку спецназу в складі 32-го АК. Полк згодом, 2001 року, перевели до Кіровограда (тепер Кропивницький).

Потім після 2001-2002 років полігон був закріплений за 1-м окремим Феодосійським батальйоном морської піхоти і в 2007-2008 переформований у Центр підготовки морської піхоти ВМСУ.

2006 року пов'язані з полігоном події прогриміли на весь світ. Наприкінці травня протягом трьох діб активісти проросійських організацій України у Феодосійському порту та на Старокримському полігоні перешкоджали транспортуванню обладнання, доставленого американським військово-транспортним кораблем «Adventure», який прибув у порт для підготовки до міжнародних навчань «Сі Бриз 2006» у рамках програми НАТО «Партнерство заради миру».

Пресслужба міноборони України тоді повідомила, що прибуття американського транспортного судна заплановано в рамках підготовки до спільних українсько-американських тактичних навчань, а на його борту – інженерна техніка та будматеріали для вдосконалення навчально-тренувальної бази Старокримського полігону Військово-Морських сил України, де очікується берегова фаза майбутніх навчань. Крім того, міноборони розглядало можливість використання полігону для підготовки підрозділів українських військових для участі у миротворчих операціях.

Старокримський полігон, вигляд з гори Агармиш. Архівне фото

Однак через провокації проросійських сил проти заходу американського судна до Феодосії та нездатності Верховної Ради ухвалити дозвіл на перебування військ НАТО на території України ці плани було зірвано.

«Планувалося звести житлові та адміністративні приміщення модульного типу, два волейбольні та один футбольний майданчики», – розповідав через кілька місяців заступник начальника військ берегової оборони ВМС України генерал-майор Валерій Агєєв. Довжина житлового комплексу мала становити 90 метрів, ширина 15 метрів, а висота – 8 метрів.

За його словами, будівлю планувалося обладнати системою каналізації, освітлення та опалення. Сама будова включала б житлові, службові та санітарні приміщення, а також кухню та їдальню. Військові кажуть, що в комплексі могли одночасно жити до шестисот осіб. «Це цілий батальйон морської піхоти, – розповідав генерал-майор, – і після того, як навчання завершилися б, комплекс залишився б у розпорядженні нашої армії».

Наприкінці вересня – на початку жовтня 2009 року на Старокримському полігоні відбулась активна фаза командно-штабних навчань із проведенням батальйонних стрільб підрозділів 25-ї парашутно-десантної бригади 6-го армійського корпусу Збройних сил України. Як повідомляли ЗМІ, один із залучених на заняття батальйонів здійснив тоді 600-кілометровий марш із Гвардійського Дніпропетровської області до Криму комбінованим способом (своїм ходом на штатній техніці та залізничним транспортом). У перебігу навчань штурмова та армійська авіація завдала вогневого удару по позиціях умовного супротивника. Загалом було залучено 120 одиниць озброєння та військової техніки.

Після анексії українського півострова Росією, Старокримський полігон був захоплений російськими військовими, які почали проводити на його території свої навчання і тренування.

Російські військові у Криму, фото 2014 року

Так, у серпні 2018 року проводили навчання з «розгортання польової опорної мережі зв'язку флоту з метою забезпечення сталого безперервного керування об'єднаннями, з'єднаннями та військовими частинами флоту».

У червні 2019 року під час тренувальних стрибків з парашутом на полігоні загинули два контрактники з ПДВ Росії. Як повідомляла пресслужба Південного військового округу, два десантники приземлилися на воду і «не змогли звільнитися від підвісної системи парашута».

До грудня 2021 року в Криму було завершено формування нового десантно-штурмового полку повітрянодесантних військ Росії, який розквартували у Феодосії. Старокримський полігон мав стати місцем для навчання російських десантників.

В останніх числах грудня 2021-го року Міноборони Росії повідомило, що у 2022 році буде обладнано новий полігон «Старокримський» у Криму. Старокримський полігон був закріплений за 56-м гвардійським десантно-штурмовим полком зі складу Новоросійської 7-ї десантно-штурмової (гірської) дивізії.

2 лютого 2022 року на полігоні Старокримський провели бойові стрільби російських військовослужбовців сформованого в Криму полку Новоросійського з'єднання ВДВ.

Старокримський полігон у своїй книзі «ZOV» описав ексдесантник, молодший сержант 56 дшп Павло Філатьєв (втік із Росії та попросив політичного притулку у Франції). Філатьєв стверджує, що 56-й дшп відправляли для вторгнення на Херсонщину прямо з цього полігону.

Павло Філатьєв

Коли в районі полігону було обладнано склади боєкомплекту та які в них розміщені боєприпаси, відомостей у відкритих джерелах немає.

Вогняні гриби на сході Криму (фотогалерея)

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.