Сілуанов на мотоциклі. Російський міністр рятує курортний сезон у Криму

Курортный сезон в Крыму, 17 мая 2023 года. Иллюстративное фото

Рубрика «Погляд», спеціально для Крим.Реалії

Російський голова Криму Сергій Аксьонов повідомив, що «за сім місяців 2024 року турпотік до Криму склав 3 млн 280 тис. туристів, що на 19% вище за рівень аналогічного періоду 2023 року… За липень 2024 року в Криму відпочило понад 1,2 млн осіб. Це на третину більше, ніж торік. 62,1% гостей прибуло через Кримський міст на автобусах та автомобілях, 27,3% – залізницею. Зростає і потік туристів до Криму через історичні регіони (так у Росії почали називати окуповані регіони Запорізької та Херсонської областей України – авт.) – 10,6%». Виходячи з досвіду, коли в попередні роки російська влада Криму сильно завищувала показники курорту, експерти схильні не брати на віру дані Аксьонова.

По-перше, у Криму досі немає єдиної методики обліку курортного потоку: рахують «по головам», «по пасажиропотоку», «по телефонам», «по грошах», «по хлібу», «по сміттю», що робить підрахунки недостовірними.

Принаймні, повідомлення російського голови Криму демонструє насамперед зниження якості кримського курорту.

Більшість сезону значна кількість кримських здравниць залишаються завантаженими в середньому на 65%, що раніше в Криму було рідкісним явищем. До того ж різко скоротилася тривалість відпочинку: вона становить у середньому 10 днів, що, з одного боку, «накручує» статистику відпочиваючих за рахунок частої змінності гостей, з іншого боку свідчить про велику кількість клієнтів, яким курорт не сподобався і вони поїхали достроково. До того ж, якщо вірити Сергію Аксьонову, за даними якого кількість курортників щороку зростає на 19-20%, то за чотири-п'ять років їхня кількість має подвоїтися, однак таких «космічних» цифр зовсім не спостерігається. І нарешті, якщо все так добре у галузі, то навіщо було міняти міністра курортів Вадима Волченка на ще недосвідченого Сергія Ганзія?

Пляж у Феодосії. Крим, червень 2024 року

Незважаючи на те, що президент Росії особисто стверджує, що найважливішою галуззю економіки залишається туризм, керівництво країни й цього року при реформуванні податкової системи, на відміну від інших регіонів, не наважилося запровадити курортний збір у Криму.

Ще рік тому глава Криму Сергій Аксьонов заявив, що «питання запровадження курортного збору на території Республіки Крим не є актуальним». Цю позицію свого керівництва у нещодавньому інтерв'ю підтвердив і міністр курортів та туризму Криму Сергій Ганзій.

У будь-якому випадку, російська влада Криму зацікавлена в тотальній рекламі курорту. Як зауважили севастопольські журналісти, цього літа для реклами використано оригінальний хід. Під час однієї з нарад із російським президентом міністр фінансів РФ Антон Сілуанов поділився враженнями про поїздку до Севастополя мотоциклом. За його словами, від Краснодара до Кримського мосту видно покращення з кожним роком. Цього разу кількість вузьких місць, пробок поменшало, а від Сімферополя до Севастополя чудові розв'язки, на півострові загалом створено чудову інфраструктуру.

Антон Сілуанов

Журналісти уточнюють: «За даними відкритих джерел, Антон Силуанов регулярно їздить до Криму на мотоциклі під час відпустки. 2015 року він здійснив поїздку з Грозного до Форосу, а 2014-го – теж до Форосу, тільки з Москви. На околицях Севастополя міністру фінансів особливо сподобалася Байдарська долина. Членом будь-якого з об'єднань байкерів Антон Силуанов не є, хоч і володіє кількома одиницями мотоциклів різних типів – у тому числі BMW К1600GTL та унікальним HarleyDavidson FLSTC 103АNV».

Севастопольці поставилися до такого способу популяризації Криму з підозрілістю. Читач із ніком «И снова здравствуйте» запитує: «Так, і зникнення палива із заправок якось пов'язане з витратою палива на мотоциклі БМВ. До речі, а що він на Уралі не прокотився? Чи підтримка вітчизняного виробника лише на словах?» Читачка з ніком «Амазонка» непокоїться: «А мене насторожує той факт, що Силуанова сподобалася Байдарська долина. Чекаємо на чергову спробу захоплення та будівництва у водоохоронній зоні?»

Байдарська долина. Крим, ілюстративне фото

Журналісти служби новин ForPost на тлі курортних негараздів зробили спробу з'ясувати, чому мільйони росіян вирушили до Туреччини замість рідних курортів. Виявилося, що росіяни сформували найбільший турпотік серед іноземців. За даними міністерства культури та туризму Туреччини, до їхньої країни приїхали 2,68 мільйона жителів РФ тільки в січні-червні цього року – на 2,86% більше, ніж у першій половині 2023 року – 2,61 млн осіб. У червні країна прийняла 871 613 туристів із Росії – на 6,31% більше, ніж у червні минулого року.

Аналітики відзначають, що зростання попиту росіян на Туреччину штучно стримується, але воно є навіть «на тлі неприємностей у місцевих готелях, повідомлення про які заповнили вітчизняний (російський – авт.) інтернет... За попередні п'ять років найбільше жителів Росії – 7, 01 млн осіб – приїхали до Туреччини у 2019 році. А найменше – 2,12 млн осіб – у пандемійному 2020-му. Потім потік наших громадян збільшувався – і сягнув 6,13 млн осіб у 2023 році».

Пляж у Туреччині. Ілюстративне фото

Спроби Росії стримати поїздки росіян до Туреччини робляться за допомогою здорожчання авіаперевезень, відіграє стримуючу роль й інфляція в РФ і Туреччині, зниження платоспроможності населення на тлі зростання витрат, курсу валют та вартості відпочинку, конкуренція інших країн – наприклад, Єгипту, ОАЕ, Таїланду – у боротьбі за туристів.

Журналісти виявили, що існує стійка тенденція змін до уявлень про відпочинок у росіян. Як вважає підприємець, експерт з питань стратегії міжнародного бізнесу Євген Джао, на якого посилається ForPost, «якщо раніше уявлення були спрощеного принципу – типу «де вода, там і відпочинок, сільська річка нічим не гірша за море», – то зараз відбувся перехід до бажання отримати «розкішний досвід» відпочинку.

«Розкішний або преміальний відпочинок на території Росії коштує дорожче і поступається за якістю та стабільністю послуг, тому вибір у бік Туреччини – очевидний», – каже експерт. За його оцінкою, відмінності як сервіс у РФ та Туреччині – грандіозні, а наповнення відпочинку – приблизно однакове, але з поправкою на те, що у Туреччині є великий вибір і серед преміальних готелів, де «все включено». У Росії, якщо брати прибережні райони, готелів із системою «все включено» мало, а ціни у них однакові – різниці в 25-35% у розпал сезону не знайти, гнучкої системи знижок теж немає, вважає він.

Відпочиваючі на Массандрівському пляжі в центрі Ялти. Крим, 4 липня 2023 року

Паралельно севастопольські журналісти публікують свою страшилку про те, що «російську туристку, що впала в кому, місяць не виходило евакуювати з Туреччини до Росії. Жителька Тюмені померла у московській клініці». Начебто на російських курортах мало нещасних випадків.

Костянтин Подоляк, журналіст

Погляди, висловлені в рубриці «Погляд», передають думку самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.