«Проект вилучений з реєстру пріоритетних»: у Севастополі відмовилися модернізувати електричні мережі

Ілюстраційне фото

Уряд Севастополя вилучив інноваційний проект «EnergyNet», під керівництвом місцевого політика та бізнесмена Олексія Чалого, зі списку пріоритетних. Деякі джерела називають демарш уряду черговим витком протистояння Чалого з губернатором регіону Дмитром Овсянниковим, уряд же наполягає на тому, що проект має зазори в фінансуванні. Хто має рацію в цій історії, з'ясовував кореспондент Крим.Реалії.

Проект «розумних» електричних мереж національної технічної ініціативи «EnergyNet» був запущений у 2014 році, одним з його ініціаторів був колишній «народний мер» Севастополя Олексій Чалий. Проект, згідно з його описом, мав забезпечити ефективний розподіл і оптимізацію споживання електричної енергії, що, при належному QPI, могло б забезпечити близько 50% економії електрики, повідомляли учасники проекту.

Губернатор Овсянников раніше порівнював важливість цього проекту з розробкою та ухваленням Генерального плану Севастополя:

«Схема та програма перспективного розвитку електроенергетики для енергетичної галузі настільки ж значима, як генеральний план міста для будівельної», ‒ цитували очільника регіону місцеві ЗМІ.

Дмитро Осянников і Олексій Чалий

«Незговірливий» бізнес

Реалізація проекту «EnergyNet» мала відбуватися поступово, у зв'язку з цим були обрані три «пілотні» регіони в Калінінградській області, Великому Новгороді та Севастополі. І якщо в перших двох суб'єктах проект вже реалізується, то в Севастополі його запуск так і не відбувся. Сьогодні у відповідній вкладці на сайті міського уряду з'являється напис: «Елемент не знайдений!».

Все тому, що виконавча влада регіону вилучила проект з переліку пріоритетних. Відомо про це стало два дні тому.

Такий демарш чиновники уряду пояснюють досить просто: у проекту є проблеми з фінансуванням, а сам Олексій Чалий вийшов з ради стратегічного розвитку.

«На жаль, проект «EnergyNet» був сьогодні вилучений із реєстру пріоритетних проектів. Пов'язане це з двома причинами: перша ‒ це відсутність фінансування, друга причина ‒ вихід Олексія Михайловича Чалого зі складу стратегічної ради, тобто у проекту не стало керівника», ‒ констатував віце-губернатор Севастополя Володимир Базаров.

Володимир Базаров

Сам глава Севастополя, не називаючи імені Чалого, підкреслив, що обіцянки, дані городянам, судячи з усього, залишаться невиконаними.

Севастопольське джерело, що побажало залишитися анонімним, через те, що не уповноважене розмовляти з журналістами, знайоме з проектом «EnergyNet», повідомило кореспонденту Крим.Реалії, що проблеми з фінансуванням у проекту дійсно були, однак назвати ці проблеми такими, що не можуть бути вирішеними, не можна.

Не останню роль відіграли й санкційні ризики

«Спочатку була розмова про те, що проект буде фінансуватися компанією «Росмережі», але ця модель зірвалася, не останню роль відіграли й санкційні ризики, але не тільки вони. Незговірливими, в першу чергу, виявилися представники компанії «Севастопольенерго», яким, як відомо, володіє Євген Гінер (великий російський бізнесмен; про його зв'язки з севастопольською компанією писали з 2016 року ‒ КР) », ‒ говорить джерело, додавши, що у «Севастопольенерго» була пропозиція до Олексія Чалого, від якої той відмовився.

«Чалому фактично запропонували викупити компанію «Севастопольенерго» і реалізовувати проект самостійно. Варіант часткової інвестиційної участі в проекті компанію не влаштовував. Причини невідомі. Чалий думав над цим, але в підсумку відмовився», ‒ сказав наш співрозмовник.

Моральна дилема і «нормальний» губернатор

Інше джерело, близьке до Олексія Чалого, підтвердило цю інформацію, додавши, що причини відмови містилися «в морально-етичній площині».

«Він не хотів, щоб йому потім дорікали в ЗМІ тим, що він нібито оббирає севастопольців, продає їм електрику і заробляє на людях свої капітали. А у світлі нинішніх подій така кампанія по дискредитації однозначно почалася б», ‒ повідомило джерело.

Володимир Гарначук

​Російський політик і громадський активіст Володимир Гарначук у коментарі Крим.Реалії припустив, що окрім вище озвучених проблем, за відмовою від проекту може ховатися інтерес самого Євгена Гінера.

«Я можу припустити, що Гінер, як власник «Севастопольенерго» теж педалює відмову від цього проекту, який може в теорії нашкодити йому. Публічно або навіть в кулуарах переговорів говорити можна одне, а паралельно переслідувати інші цілі. Це ми всі проходили», ‒ сказав Гарначук.

До того ж, за словами політика, навіть якщо Чалий з Гінером не змогли домовитися, свою роль мав зіграти Дмитро Овсянников, якому належить виступати в інтересах севастопольців.

Є два бізнесмени, які не можуть домовитися про реалізацію проекту в інтересах регіону
Володимир Гарначук

«Є дві людини, бізнесмени, які не можуть домовитися про реалізацію проекту в інтересах регіону. Але ж у регіону є губернатор, і якби цей губернатор був би адекватним управлінцем, він мав стати тим провайдером, який би скликав людей на переговори зі своєю участю, відстоював би на цих переговорах інтереси міста та городян і, врешті-решт, привів би сторони до ухвалення консолідованого рішення. На жаль, такого губернатора в Севастополі немає», ‒ нарікає Гарначук.

Безумовно, вважає співрозмовник Крим.Реалії, близький до Чалого, історія з відмовою від проекту має і політичний характер, оскільки вилучення «EnergyNet» з реєстру пріоритетних проектів у Севастополі відбулося в момент кульмінації конфлікту Овсянникова та Чалого.

«Губернатор, як ми спостерігаємо, рубає всі проекти, що реалізуються Чалим і/ або його командою. Тут є політичний мотив або мотив помсти, як завгодно можна називати. Губернатор, який провалив всі проекти, які тільки можна провалити, не може дозволити, щоб його політичний опонент збудував щось швидко та якісно. Тому тут все взаємопов'язане», ‒ підсумував співрозмовник.

У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові