«Це закон проти постояльців»: російська заборона на хостели в Криму

Ілюстраційне фото

У Росії з 1 жовтня набрав чинності закон, який забороняє роботу хостелів у багатоквартирних будинках. За новими правилами хостели можуть перебувати або в окремих будівлях, або на перших поверхах багатоповерхівок та мати окремий вхід. Цей закон також де-факто зачіпає анексований Росією Крим.

Згідно з документом, надавати готельні послуги можна лише після того, як приміщення переоформили з житлового в нежитлове, а також забезпечили його необхідним обладнанням: системою звукоізоляції, засобами протипожежної безпеки й тому подібним. Остаточне рішення з приводу розміщення хостела при цьому лишається за мешканцями будинку. Саме їхніми скаргами автори законопроєкту пояснювали його необхідність.

Член правління «Ліги хостельєрів» Росії Євген Насонов пояснює, що хостели тепер стануть так званим туристичним житлом.

Вимоги, які були заявлені, фактично нездійсненні для більшості об'єктів розміщення
Євген Насонов

‒ Вимоги, які були заявлені, фактично нездійсненні для більшості об'єктів розміщення, тому що переведення в статус нежитлового означає наявність окремого входу. Це можливе тільки для об'єктів на першому поверсі, або тих, які мають під собою теж нежитлове приміщення. З іншого боку, Держдума пішла на певний компроміс з професійним товариством, і для тих, хто бажає продовжити таку діяльність у житловому фонді, можливість зберігається ‒ зокрема, через механізм туристичного житла. Закон про це зараз розробляє наше Міністерство економічного розвитку. Хостели, як види готелів, не можна буде відкривати ‒ все. Але ми ж розуміємо, що люди все одно будуть жити у квартирах як постійно, так і тимчасово, яким би словом ми це не назвали. Зараз йдеться про те, що в формі туристичного житла це буде.

Євген Насонов зазначає, що якщо в об'єкта розміщення в житловому будинку є конфлікти з мешканцями, владою, то його дуже швидко закриють.

Цей закон спрямований проти людей, які в цих хостелах живуть ‒ у першу чергу, проти них
Євген Насонов

‒ Хоча, будемо говорити чесно, його б закрили й раніше. А якщо у хостелу налаштовані взаємини з сусідами, вони знаходять спільну мову, немає скарг, то я не думаю, що буде якась хостельна поліція, яка ходитиме домівками й перевірятиме, хостел у вас тут чи ні. Це малоймовірно. У тому чи іншому вигляді вони існуватимуть. Наприклад, у Москві квартирними засобами розміщення користуються 10 мільйонів осіб на рік. На них є попит, просто все це тепер піде в сіру зону, впаде якість і зростуть ціни. Так завжди відбувається, коли на сформований ринок приходить держава зі своїми малозрозумілими ініціативами. Цей закон спрямований проти людей, які в цих хостелах живуть ‒ у першу чергу, проти них.

У підконтрольному Росії Міністерстві курортів і туризму Криму визнали, що на півострові є засоби розміщення, які постраждають від нового російського закону. Однак, як запевнили у відомстві, «загальна кількість таких хостелів на півострові не перевищує декількох десятків, скарг від сусідів і туристів на їхню діяльність на адресу Міністерства курортів і туризму Криму не надходило». Водночас представники турбізнесу з Асоціації малих готелів Криму на етапі розгляду документа зверталися до депутатів Держдуми Росії і висловлювали занепокоєння, що новації «завдадуть удару малому бізнесу» та призведуть «до значного скорочення внутрішнього туризму».

Голова громадської організації «Курортний Крим», автор сайту kurortexpert.com Олександр Бурдонов вказує на можливість обійти російське законодавство в питанні хостелів.

Ми це в Криму вже проходили кілька разів: у результаті гості відразу стають «родичами й друзями», які живуть безкоштовно
Олександр Бурдонов

‒ На моїй пам'яті з тих, хто в багатоквартирних будинках, ще два роки тому закрився хостел у Севастополі на дев'ятому поверсі. Питання в чому: за російськими законами в житлових приміщеннях не допускається розміщення готелів, і водночас не допускається надавати готельні послуги в житлових будинках. Готелі та готельні послуги треба трохи розмежовувати. Якщо хостели надають готельні послуги в багатоквартирних житлових будинках, вони закриються ‒ але вони не будуть надавати готельні послуги, і що далі? Люди будуть там жити, і що далі? Готель на 30-40 осіб ‒ це одне питання, а хостел на 5-10 осіб ‒ це може бути орендування житла, воно не підпадає під готельні послуги. Ми це в Криму вже проходили кілька разів: у результаті гості відразу стають «родичами й друзями», які живуть безкоштовно. Це вигідно всім: одним зручно, тому що дешево, інші заробляють.

Керівниця хостелу в Ялті Тетяна Земська вітає новий російський закон.

Я цей закон схвалюю, тому що цих хостелів дуже багато нелегальних, і там далеко не дотримуються всіх норм
Тетяна Земська

‒ Ми розташовані на першому поверсі дев'ятиповерхового будинку, але не підходимо під цей закон. У нас виведений окремий вхід, у нас приміщення нежитлове. Це стосується тих, хто робить у своїй квартирі, у звичайній багатоповерхівці хостел, коли люди ходять через загальний під'їзд, там постійно рух ‒ а у нас окремий вхід, цокольний поверх, протипожежні засоби. За всіма нормами, повністю, так що під цей закон ми ніяк не потрапляємо. Це хочуть регулювати: люди купують квартиру на першому поверсі й хочуть з неї максимально вичавити. Звичайно, я цей закон схвалюю, тому що цих хостелів дуже багато нелегальних, і там далеко не дотримуються всіх норм. Залишаються ті, хто легально працює.

За інформацією порталу «Авіто-Нерухомість», в Ялті попит на добову оренду місця в хостелі за рік виріс на 135%, а пропозиція ‒ на 56% за рік. При цьому в Сімферополі, згідно з цими відомостями, попит на добову оренду місця в хостелі знизився.

Генеральний директор туристичної компанії «Оріон-Інтур» Юрій Дереш вважає, що хостели в Криму стали популярними через високі ціни на звичайні готелі, але підкреслює, що контролювати такі засоби розміщення необхідно.

‒ Мені здається, вартість проживання в Криму істотно зросла, і є попит на дешеві варіанти. До 2014 року там були пансіонати, кемпінги, готелі ‒ але щоб у самій Ялті були хостели ‒ це вже за останні кілька років нововведення. Але це ненормально, коли хостели розміщені в житловому будинку: інфраструктура хостелу, переобладнаного з двох-трьох квартир, не розрахована на проживання такої кількості людей, які постійно змінюються. Це навантаження і на каналізацію, і на опалення, і на електрику. Незручності виникають і в гостей, і в постійних мешканців. Досить часто ці хостели використовують усякі гастролери, тому тут ще виникає момент щодо безпеки. Контролювання тих, хто живе там, теж потрібно. В Європі хостели розташовані в будівлях, які проєктувалися для проживання великої кількості людей ‒ тому там є інфраструктура.

(Текст підготував Владислав Ленцев)