Удар по кримських портах: Росія забрала збори за прохід Керч-Єнікальським каналом

Керченський морський торговий порт

Росія позбавила кримське держпідприємство «Кримські морські порти» права стягувати портові збори з суден, які прямують Керч-Єнікальським каналом. Тепер цим займається російське держпідприємство «Росморпорт». Що Росія залишила порту «Керч» і чому працівники морської інфраструктури готуються до звільнень, читайте в матеріалі Крим.Реалії.

«Кримські морські порти» залишилися без стабільного джерела фінансування: з 3 лютого 2020 року судна, які прямують транзитом через Керч-Єнікальський канал у Керченській протоці, будуть платити навігаційний, канальний і маяковий збори в федеральний бюджет Росії.

Цей крок не отримав широкого розголосу в російських і кримських ЗМІ, проте всі етапи змін у керівних документах зафіксовані в наказах російських міністерств і відомств.

Перенаправлення фінансових потоків регулюється наказом Мінтрансу Росії №12 від 23 січня 2019 року, який вносить зміни до переліку портових зборів морських портів. Цей документ був затверджений наказом російського Мінтрансу №387 від 31 жовтня 2012 року, пізніше його доповнили окремим наказом №306, коли до переліку додали порти анексованого Криму та Севастополя.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Санкції «не працюють»? Морські порти Криму в міжнародній ізоляції

Відповідно до наказу, російське держпідприємство «Росморпорт» отримало право стягувати навігаційний, канальний і маяковий збори з суден, які проходять транзитом через Керч-Єнікальський канал.

Тепер «Кримські морські порти» можуть стягувати канальний, навігаційний і маяковий збори тільки в морських портах Керч, Феодосія, Євпаторія та Ялта, закритих для міжнародного судноплавства. Відповідні повідомлення розіслали в профільні установи та агентуючі компанії Керчі, копія документа є в розпорядженні Крим.Реалії.

Ставки портових зборів за послуги, що надаються підприємством «Кримські морські порти», були встановлені наказом №222/16 Федеральної антимонопольної служби (ФАС) Росії у березні 2016 року.

У вересні 2019 року відомство оприлюднило наказ №1239/19. У його оновлених тарифних таблицях слова «збір для суден, які проходять Керч-Єнікальський канал транзитом» замінили на фразу «збір для суден, що проходять акваторію порту Керч транзитом».

У новій редакції наказу російської Федеральної антимонопольної служби ставки портових зборів за прохід Керч-Єнікальським каналом подані окремою таблицею.

Наказ ФАС Росії був опублікований у вересні і набув чинності 3 лютого. Ці шість місяців стали періодом невизначеності для Керченського морського торгового порту, який входить до структури «Кримських морських портів» і має правом стягнення портових зборів. Фактично з вересня керченський порт втратив права на стягнення портових зборів у Керч-Єнікальському каналі, а Таманське управління Азово-Чорноморської філії «Росморпорт», яке базується в російському Темрюку, змогло цим зайнятися тільки з лютого.

Після того як «Кримські морські порти» відсторонили від додаткового джерела фінансування, було скорочення керченської філії «Росморпорту», десятки співробітників були звільнені, повідомило Крим.Реалії на умовах анонімності джерело у сфері морської інфраструктури Керчі. Воно додало, що скорочень також очікують Керченський морський торговельний порт і «Держгідрографія».

Суда в Керченській протоці чекають дозволу на прохід Керч-Єнікальським каналом

Колишній заступник міністра інфраструктури України Олександр Кава в коментарі Крим.Реалії висловив думку, що втрата одного з джерел прибутків буде відчутною для керченського порту. Водночас, він зазначив, що підвідомчість утримання подібних каналів ‒ це загальноприйняте правило в Росії.

Це була суттєва стаття прибутків, яка ставила порт «Керч» в особливе становище
Олександр Кава

«Для порту це не зовсім властива функція ‒ займатися утриманням штучного судноплавного каналу, розташованого неподалік. Завдання порту ‒ перевалка вантажу. Це була суттєва стаття прибутків, яка, по суті, ставила порт «Керч» в особливе становище, оскільки окрім традиційних портових зборів вони ще отримували прибутки від проходження транзитних суден через Керч-Єнікальський канал», ‒ сказав він.

Колишній заступник міністра інфраструктури України Олександр Кава

Олександр Кава зазначив, що керченський порт навряд чи буде надалі виконувати на каналі роботи, пов'язані з безпекою судноплавства.

«Раніше цю функцію виконував порт «Керч». Але якщо ці збори перенаправлені в інше відомство, то цілком імовірно, що вони візьмуть на себе функції щодо днопоглиблення та організації безпеки. Все, що залишиться порту ‒ це господарський суб'єкт з перевалки вантажів», ‒ зазначив експерт.

Український транспортний аналітик Максим Гардус висловив думку, що портові збори за транзит суден Керч-Єнікальським каналом підтримували порт «Керч», і тепер він опиниться в ситуації, в якій перебувають інші кримські порти.

У портах Феодосії та Ялти вантажообіг практично зник
Максим Гардус

«Ми знаємо, що кількість суднозаходів до керченського порту, і взагалі до морських портів Криму, суттєво зменшилася. До того ж, у зв'язку з введенням мосту (через Керченську протоку ‒ КР) також зменшилося значення поромної переправи Керчі. Тому плата за суднозаходи була для них певною підмогою. Тепер вони повернулися туди ж, де й були, але з набагато меншою кількістю суднозаходів і вантажопотоку. Зараз у всіх кримських портах зменшується вантажообіг, у портах Феодосії та Ялти він практично зник», ‒ сказав Крим.Реалії Максим Гардус.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Тільки божевільний відправить судно до кримського порту»

Інформація про загальні обсяги портових зборів за проходження Керч-Єнікальського каналу за останні роки відсутня. Немає в публічному доступі й відомостей про обсяги портових зборів за транзит каналом у роки, що передували російській анексії Криму. Натомість у 2003 році відомості про зібрані за прохід каналом кошти публікували як українські, так і російські видання. Це було пов'язане зі скандалом навколо острова Тузла в Керченській протоці.

За офіційними повідомленнями об'єднання «Укрморпорт», оприлюдненими на тлі кризи через будівництво російської дамби до острова Тузла, за дев'ять місяців 2003 року транзитний збір з російських суден склав 972,3 тисячі доларів США, а в 2002 році ‒ 1 мільйон 100 тисяч доларів. Росія у 2003 році оцінювала втрати від оплати транзиту своїх суден Керч-Єнікальським каналом у 16 мільйонів доларів щорічно.

Історія мосту через Керченську протоку

Довідка: Керч-Єнікальський канал розташований в акваторії Керченської протоки, між островом Тузла та Керченським півостровом. Судноплавний канал є транспортним шляхом між Чорним і Азовським морями. Його загальна протяжність становить 24,3 кілометра.

З липня 2014 року уряд України офіційно припинив функціонування всіх портів анексованого Росією півострова, гавані Криму закриті для міжнародного судноплавства.

За заявою Адміністрації морських портів України, вартість тимчасово втраченого державного майна в п'яти «націоналізованих» портах анексованого Криму становить 1,24 мільярда гривень, або понад 50 мільйонів доларів. Йдеться про Євпаторію, Севастополь, Ялту, Феодосію та Керч.