Як війна Росії проти України позбавила севастопольців пляжів, а кримчан – якісних доріг

Пляж «Ушакова балка» – єдиний на Корабельному боці Севастополя

СЕВАСТОПОЛЬ – Зчинена Росією в Україні так звана «спецоперація» (так у Росії називають повномасштабне військове вторгнення в Україну – КР) завдає дедалі більше незручностей жителям Кримського півострова. До фактично вже проваленого туристичного сезону та щоденного зростання цін не все додалися локальні незручності: севастопольці втратили популярні пляжі, а кримчани – дороги.

Минулого тижня мешканців Корабельної сторони міста стривожила звістка про те, що вхідні ворота та хвіртка на пляж в Ушаковій балці виявилися завареними. Це місце для купання – єдине у цьому районі, яке має статус офіційного пляжу. Пляж хоч і невеликий, близько 70 метрів завдовжки «одягненого» в бетон берега і 3-5 метрів завширшки, але має велику популярність – жителі довколишніх вулиць з дитинства і до старості тут купаються. Навіть своя секція «моржів» є. Загалом, народ злякався, коли скріплені зварюванням ворота побачив.

Вхідні ворота на пляж «Ушакова балка» заварені

Місцеві журналісти 27 травня запитали в російського губернатора Михайла Развожаєва, а той пояснив в ефірі телеканалу «СТВ»: «На жаль, поки що проби Росспоживнагляду не дозволяють його запустити. Сподіваюся, через якийсь час це зміниться».

Того ж дня голова департаменту міського господарства Севастополя Євген Горлов написав у своєму Telegram-каналі: «На сьогоднішній день розглядається питання про виключення пляжу «Ушакова балка» із переліку міських пляжів, оскільки купання тут заборонено».

Човни в Аполлоновій бухті

Горлов зазначив, що раніше був проведений аналіз кількості звернень до лікарень через отруєння, тому що в акваторії пляжу проби зафіксували погану якість води.

«Щодо обмеження доступу на територію пляжу «Ушакова балка» – це тимчасовий захід. Таке рішення було ухвалено з метою забезпечення безпеки громадян, а також для унеможливлення утворення звалищних вогнищ», – заявив глава департаменту.

Народ дивувався – навіть у часи холери лише попереджувальні таблички встановлювали, а тут – ворота заварили.

Тут в Аполлоновій бухті купаються місцеві жителі

Все стало ясно минулого вівторка: виявилося, що Розвожаєв і Горлов збрехали, а причина зовсім інша. Губернатор зазначив, що «це пов'язано із вживанням заходів силовими відомствами через спецоперацію в Україні», тому доступ на пляжу «Ушакова балка» буде закритий. Коротко і ясно – диверсантів бояться, бо через бухту прямо навпроти пляжу біля Курячої пристані стоять кораблі Чорноморського флоту.

Посадка на катер в Аполлоновій бухті

Жителі Нахімовського району такому повідомленню не зраділи, звісно. І взагалі дивувалися щодо дивності такого рішення. «Чи закриють доступ до яхт-клубу в Ушаковій балці та до автошколи? Чи заборонять купатися пенсіонерам біля пам'ятника Затопленим кораблям? А човнярів із морськими прогулянками заборонять? А катери та пороми на Північну та Радіогірку?», – питає у соцмережі Інга Хрульова, натякаючи на половинчастість озвученого рішення влади.

А найуважніші громадяни наголосили на тому, що так звана «спецоперація» розпочалася 24 лютого, а побоюватися українських диверсантів силові відомства розпочали лише зараз. Чи вже була якась диверсія, про яку влада та командування Чорноморського флоту замовчують? Висувалася також версія, що це ідея нового командувача Чорноморського флоту, якого нібито призначили замість звільненого з посади після втрати флагмана «Москва» адмірала Осипова.

Вугільна бухта в ранковому серпанку, звідси прибрали всі судна

І чому, власне, не обмежують допуск до Аполлонової бухти? Адже теж є невелике місце для купання. І цілий причал, куди пасажирські катери причалюють. Щодо цього теж конспірологічні чутки поповзли. Уважні севастопольці помітили, що з Вугільної бухти прибрали всі судна, які там стояли. Отже, висунув хтось версію, там будуть підсанкційні російські олігархи свої дорогі мега-яхти ховати.

Вугільна бухта межує з пляжем «Ушакова балка», а навіщо багатіям місцеві купальники по сусідству. Тим більше, що в Еміратах за стоянку треба щодня тисячі доларів віддавати, а тут можна майже задарма зберігати нажиті непосильною працею елітні плавзасоби.

Зерновий термінал «Авліта» та кораблі Чорноморського флоту Росії на північній стороні Севастопольської бухти

На заварених воротах пляжу у вихідні було приклеєне оголошення, що 1 червня відбудуться збори-мітинги, на яких громадяни будуть боротися за свої пляжні права. І мітинг відбувся – зібралися сотні розгніваних мешканців Нахімовського району, пише «Севастопольська газета». Активісти збирали підписи, головне гасло: «Владо, поверни пляж!»

«Люди не розуміють, як можна відібрати пляж, не запропонувавши нічого натомість. Навіть у часи «холодної війни», коли місто було закрите, навіть тоді пляж не заважав безпеці Чорноморського флоту», – каже учасник мітингу Володимир Козлов. «Чому досі тут працює яхт-клуб? Якщо влада закриває наш пляж – нехай закривають їх», – обурена Аліна Бокова. Загалом учасники зборів дійшли висновку, що закриття пляжу зроблено на користь яхт-клубу, а розбирати деякі конструкції тут почали мало не з осені.

Оголошення про збори

Під «роздачу» на честь «спецоперації потрапив також пляж «Хрустальний», розташований на березі однойменного мису в центрі міста – там губернатор заборонив перебувати з 22.00 до 06.00. З цього приводу мітингів поки що ніхто не влаштовував, але, як кажуть, ще не вечір.

Пляж «Хрустальний»

Цікаво, що навпроти «Хрустального» через бухту є ще один пляж, щодо якого немає жодних обмежень. Розташований він у бухті Матюшенка поряд із причалом пасажирських катерів. Пляж цей офіційного статусу не має, але в цьому місці жителі Радіогірки купаються, що називається, споконвіку.

Пляж у бухті Матюшенка на Північній стороні Севастополя

Неподалік цих двох пляжів розташований вхід у Севастопольську бухту, який, як стверджує Військово-морський інститут США, охороняють навчені бойові дельфіни – для захисту флоту від підводного нападу. Фахівці розглянули на супутникових знімках спеціальні загони цих морських тварин. Але, схоже, флотське начальство сподівається лише на століттями перевірені методи – «Заборонити» та «Не пускати».

Вхід до Севастопольської бухти

У сусідньому Криму «спецоперація» тим часом сильно вплинула на ремонт доріг – його запланували, але не роблять на тих ділянках, якими йде перекидання військ у бік кримського перешийка. І за якими у зворотний бік каравани вантажівок везуть зерно, поцуплене в окупованих південних областях України. Якщо почати ремонт дорожнього покриття – обидва потоки встануть.

Дорога у Джанкойському районі, лютий 2022 року

Тим часом, у січні тимчасово виконуючий обов'язки російського Мінтрансу Криму Микола Лукашенко розповідав, що цього року запланований, зокрема, ремонт ділянки довжиною у 28 км дороги, що веде від адміністративного кордону між анексованим Кримом і материковою Україною до Керчі через Джанкой та Феодосію.

До плану ремонту також увійшли ділянки автошляхів: адміністративний кордон із материковою Україною – Сімферополь, Роздольне – Євпаторія, Таврида – Кіровське, Таврида – Первомайське та інші.

Колона вантажівок із зерном у селищі Жовтневе на узбіччі траси Джанкой – Сімферополь, травень 2022 року

У цей час дороги розбиває важка техніка. Танки ними не ходять, масивні машини перевозять на спеціальних тягачах, але тиск на дорожнє полотно такий, що асфальт буквально йде хвилями, а згодом на ньому утворюються ями та вибоїни.

Військові автомобілі з Z-символікою на узбіччі траси Сімферополь – Джанкой

«З огляду на те, що багато доріг було важкою технікою розбито, прямо зараз, напевно, (потрібний – КР) лише ямковий ремонт. Тому що техніка ще буде ходити. Але загалом на друге півріччя за додаткового траншу (фінансових коштів із Росії – КР) по Красноперекопському та Джанкойському району, де йшов потік техніки (на материкову частину України – КР), потрібно до деталей розібрати повністю всі ділянки, які потребують ремонту. Здійснити ямковий ремонт, грейдерування з підсипкою. Красноперекопськом проїдеш – посередині дороги ями, ніби фугас туди вдарив, і так кожні сто метрів», – сказав на нараді наприкінці квітня російський голова Криму Сергій Аксьонов.

База комплектування військової техніки на полі біля села Новостепове

Поряд із селом Новостепове під Джанкоєм прямо на полі на десятках гектарів розташовується база комплектування військової техніки. Її везуть сюди з Росії через Керченський міст та трасу «Таврида», а також із кримських військових частин. Танки, самохідні артилерійські установки, бронетранспортери, вантажівки тощо. Колишнє сільськогосподарське поле з'їздили та утрамбували до густини бетону.
Час «спецоперації» триває, і навіть севастопольці, що підтримують її, і кримчани починають замислюватися: «А навіщо воно нам треба?» Герой американського блокбастера казав із цього приводу: «Коли молишся про дощ, готуйся ходити калюжами». Ще непогано б усім адептам путінської політики побачити, як зараз виглядають поля та дороги на півдні України, як під час сільгоспробіт підриваються на російських мінах трактористи Сумщини та Чернігівщини. А також запитати жителів Маріуполя, чи ходять вони на пляж.

Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://krymrgbcrlvrexoeaqjy.azureedge.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.