США, ЄС і Велика Британія виступили із заявами після того, як Росія запросила на захід в ООН Азарова і Царьова

Сполучені Штати Америки, Велика Британія, Австралія, Нова Зеландія, Канада, Естонія, Україна і Грузія, а також Європейський союз вийшли з різкими заявами за підсумками неформального заходу у форматі Арріа, організованого 2 червня постійним представництвом Росії при ООН «Обставини Майдану і їхні наслідки на Донбасі», до участі в якому були запрошені підсанкційні Микола Азаров і Олег Царьов.

«Російська Федерація провела в ООН неформальну зустріч за формулою Арріа для поширення неправдивого наративу про Україну і події, що відбулися в 2014 році. Ми шкодуємо про цю навмисну спробу відвернути увагу міжнародного співтовариства від дій Росії щодо дестабілізації ситуації, починаючи з 2014 року», – мовиться в заяві ЄС.

У заяві США, Великої Британії, Австралії, Нової Зеландії, Канади, Естонії, України і Грузії, в свою чергу, підкреслюється, що Росія запросила до участі в заході спікерів, які перебувають під санкціями держав-член ООН за порушення суверенітету і територіальної цілісності України. «Революція гідності продемонструвала, як українці реалізували своє право на мирні зібрання, вимагаючи заможної, демократичної і мирної України, відкидаючи вплив Москви. У відповідь Росія нахабно порушила міжнародні принципи, окупувавши Крим і розпочавши конфлікт на сході України, який триває донині», – мовиться в документі.

Посол США в ООН Лінда Томас-Ґрінфілд

США, Велика Британія, Австралія, Нова Зеландія, Канада, Естонія, Україна і Грузія​ вчергове звернули увагу, що Росія є стороною конфлікту, а не посередником у ньому, і закликали Москву негайно припинити свою агресію проти України, а також окупацію Криму і грубі порушення прав людини на півострові.

ЄС, у свою чергу, закликав Росію негайно припинити розпалювання конфлікту, надаючи фінансову і військову підтримку збройним формуванням на сході України, а сторони конфлікту взяти конструктивну участь у перемовах у «нормадському форматі», а також у Тристоронній контактній групі, щоб забезпечити повне виконання мінських домовленостей і вирішити конфлікт мирним шляхом.

Заяви міжнародної спільноти – це відповідь на черговий неформальний захід у форматі Арріа, які можуть ініціювати члени Ради безпеки ООН, організований постійним представництвом Росії при ООН, «Обставини Майдану і їхні наслідки на Донбасі».

Серед спікерів заходу були колишній прем’єр-міністр часів правління президента України Віктора Януковича Микола Азаров, який перебуває під санкціями США, і колишні українські депутати Олег Царьов, який також перебуває під санкціями ЄС, і Володимир Олійник. Окрім цих одіозних представників влади Віктора Януковича, у заході взяли участь британський фотограф Дін О’Браян і французька документалістка Анн-Лор Боннель.

Захід бойкотувала низка впливових країн-членів Ради безпеки, зокрема, США, Велика Британія, Естонія і Норвегія. Як пояснив в ексклюзивному коментарі «Голосові Америки» постійний представник України при ООН Сергій Кислиця, Сполучені Штати зайняли принципову позицію щодо цього заходу: враховуючи зухвалу поведінку Росії, яка запросила до участі підсанкційних Миколу Азарова і Олега Царьова, США вирішили бойкотувати захід.

«США вкотре довели свою принциповість і не лише відмовилися від участі, а й у співпраці з постійними представництвами України і Великої Британії підготували текст потужної заяви, яка поставила крапку у намаганнях Росії вчергове нав’язати світові свої фальшиві наративи», – додав Кислиця.

Він також відзначив, що перелік спікерів – черговий прояв цинізму Москви, яка розпочала це дійство одночасно з відкриттям спеціальної сесії Генеральної асамблеї ООН проти корупції. «Хто ще в цю мить міг краще представити позицію Росії на «Аррії», аніж очільники корупційного уряду і депутати доби Януковича?» – звернув увагу постійний представник.

Водночас більшість країн, що долучилися до зустрічі, були чіткі у своїй підтримці України та її територіальної цілісності. До прикладу, представник Франції заявив, що він узяв участь у заході лише для того, щоб вчергове заявити, що Росія зловживає своїм правом ініціювати ці неформальні зустрічі, і підтримати Україну й її суверенітет. Він додав, що Франція не підтримує наративи Росії і закликає Москву зупинити провокації, вивести війська зі сходу України, а також повернути Крим.

Останнім часом Росія намагається активно використовувати формат Арріа у своїх пропагандистських цілях. Вона просто «спамить» Раду безпеки й інтернет-простір цими зустрічами, нав’язуючи свою пропаганду і порядок денний.

На останньому такому заході, що відбувся 5 травня, низка країн-членів Ради безпеки виступили з різкими заявами щодо неприпустимості таких дій з боку російського представництва.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.