Віталій Портников: Потоп пропагандиста

Дмитро Кисельов

Спеціально для Крим.Реалії

Прес-секретар російського МЗС Марія Захарова запропонувала провести брифінг у скандальному коктебельському особняку телеведучого Дмитра Кисельова. Уже сам факт цієї –​ нехай і жартівливої –​ пропозиції керівника прес-служби російського дипломатичного відомства показує справжню вагу Кисельова в номенклатурній ієрархії.

Адже викриттів про нечесно придбану власність державних чиновників у російських і зарубіжних ЗМІ в останні роки з'являлося чимало, нерідко вони стосувалися вищих керівників держави. Але Марія Захарова не виявляє бажання поїхати для проведення брифінгу ні до Дмитра Медведєва, ні до Ігоря Шувалова, ні до інших високопоставлених російських чиновників. Не привернула її увагу й вілла на італійському озері Комо, що стала другою домівкою іншого провідного російського телевізійного пропагандиста – Володимира Соловйова. А ось коктебельский будинок Кисельова удостоївся особливої дипломатичної уваги. І не тільки дипломатичної.

Кисельов міг би просто не помітити статті з феодосійської газети – і не виключено, що її б ніхто не помітив у Росії. Але Кисельов вирішив реагувати – і не один, а разом із цілим дипломатичним відомством. І це при тому, що в статті під назвою «Чародії зсувного схилу» прізвище Кисельова не згадується. Взагалі. Жодного разу. Всі ми говоримо про його будинок: і Захарова каже, і сам Кисельов – тільки ось автор тексту обійшовся без прямих згадок. Тоді чому так обурився телеведучий? Можливо, він просто образився на прогноз, що «рано чи пізно природа візьме своє», що зливові води з верхніх відрогів і водозборів проб'ють собі нові русла – і схил, на якому стоїть горезвісна вілла, знову набуде потенційної рухливості?

Майже вся російська політика останніх років – і майже вся російська пропаганда останніх років – втілилися в цьому нехитрому прислів'ї: «після нас – хоч потоп»

Адже цей прогноз – ледь не технологічна й метеорологічна ілюстрація прислів'я «після нас – хоч потоп», що втілилася у віллі на зсувному пагорбі. І те, як реагує Кисельов, і те, як його захищає Захарова, показує, що вони в цій ілюстрації до прислів'я себе впізнали.

Тому що майже вся російська політика останніх років – і майже вся російська пропаганда останніх років – втілилися в цьому нехитрому прислів'ї. І коли ти розумієш, що результатом його втілення в життя буде не просто потоп, але і зсув, який знищить твій власний будинок, ти, звичайно, дуже засмучуєшся й ображаєшся.

І вирішуєш, звісно ж, не змінити політику. І не відмовитися від пропаганди.

Ні, ти хочеш знищити газету.

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції