«Будьте сильними, і ми вам допоможемо». Підсумки Ялтинського форуму в Києві

Президент України Петро Порошенко на 15-му щорічному форумі Ялтинської європейської стратегії YES. Київ, 14 вересня 2018 року

13-15 вересня в Києві відбувся форум «Ялтинська європейська стратегія» (YES), організований фондом українського бізнесмена Віктора Пінчука. Обговорення європейського майбутнього України в глобальному контексті відбулося вже в п'ятнадцятий раз. Із 2004 до 2013 року зустрічі YES проводили в Лівадійському палаці в Ялті, але після анексії Росією Криму місцем проведення конференції став Київ.

Президент України Петро Порошенко сказав на форумі, що Україна отримала підтвердження перспективи вступу в НАТО, тому російський вектор розвитку для держави остаточно розірваний. Порошенко також висловив думку, що Україна «переграла Росію», оскільки частка Євросоюзу в експорті «стрімко наближається до 50 відсотків», а це вагомий компенсатор шкоди, яку Україні заподіяла Росія.

Голова центру політичних студій та аналітики «Ейдос», кандидат наук із державного управління Віктор Таран вважає, що Україна занадто сконцентрувалася на власних проблемах на шкоду загальносвітовим.

‒ Передбачалося, що це буде майданчик для обговорення в першу чергу світових проблем, трендів, викликів і того, як Україна буде вплетена у світовий контекст. Торік говорили про кризу популізму та про те, як із ним боротися. 2018-го говорили про виклики майбутнього в економіці, в політиці, медицині, в інформаційних технологіях у світлі постправди. На жаль, за виступами українських політиків можна сказати, що Україна не готова до більшості викликів у світі й живе поза цим контекстом. Ми занадто сильно сконцентрувалися на власних проблемах і чомусь вирішили, що світ має жити українськими проблемами. А в нього багато інших проблем: що робити з наступом штучного інтелекту, що світовим демократіям робити з фейками та постправдою?

На думку Віктора Тарана, зміцненням своєї армії, що відзначив спецпредставник Держдепартаменту США Курт Волкер, Україна наближає повернення Криму.

Проблему Криму та Донбасу обговорювали, але через призму посилення України. Світові лідери не готові самостійно боротися, без нас
Віктор Таран

‒ Те ж саме говорили про економічний розвиток, про верховенство права, про вільний ринок, боротьбу з корупцією ‒ і тоді підуть інвестиції, країна стане привабливішою та стимулюватиме людей із тимчасово окупованих територій інакше дивитися на Україну й прагнути туди повернутися. Так що проблему Криму та Донбасу обговорювали, але через призму посилення України. Світові лідери не готові самостійно боротися, без нас. Нам сказали: будьте сильними, й ми вам допоможемо.

Політолог-міжнародник, експерт Інституту суспільно-економічних досліджень Микола Капітоненко вважає, що форум YES не належить до міжнародних майданчиків, де могла б певним чином вирішуватися проблема Криму.

‒ У світі є кілька міжнародних форумів, розставляння акцентів на яких дійсно може певним чином вплинути на порядок денний міжнародної політики. «Ялтинська європейська стратегія» до них не належить. Взагалі, українські форуми мають регіональне значення й особливо не є майданчиком для генерування нових ідей, швидше це просто місце для зустрічей та іноді для знайомств. Тобто я б не розраховував, що за результатами «Ялтинської європейської стратегії» або будь-якого іншого форуму в Україні або в Східній Європі будуть знайдені нові підходи та розв'язання проблеми Криму, або більш широко, проблеми регіональної безпеки. Підняти рівень форуму завжди є можливість ‒ для цього просто потрібно витрачати більше грошей, запрошувати відомих і впливових спікерів і так далі, а ось із темою Криму складніше.

Микола Капітоненко передбачає, що створене статус-кво насправді влаштовує всіх.

США та Європа свою позицію оголосили: вони не визнали анексію й готові не визнавати її як завгодно довго, утримуючи Росію на цьому гачку. А Україна самостійно вирішити проблему Криму не може
Микола Капітоненко

‒ Росія потрапила у своєрідну пастку в Криму, якої вона, мабуть, не могла уникнути. Просто так вона території не віддасть, і всі розуміють, що ситуація надовго. США та Європа свою позицію оголосили: вони не визнали анексію й готові не визнавати її як завгодно довго, утримуючи Росію на цьому гачку. А Україна самостійно вирішити проблему Криму не може. Можна критикувати нашу владу за те, що в неї немає чіткої стратегії, але навіть якщо б вона була, то реалізувати її було б дуже складно. Тому в таких умовах придумати нове буде, я думаю, у найближчі роки проблематично. Залишається тільки тримати цю проблему на порядку денному, щоб про неї не забували й щоб вона продовжувала чинити такий-сякий тиск на Кремль.

(Текст підготував Владислав Ленцев)