Павло Казарін: «Після Криму Росія оголосила нову холодну війну Заходу»

Яким був 2019 рік для України? На яких рівнях і в якому ключі звучала тема анексованого Криму? Чи вдалося новій українській владі переламати боротьбу з російською агресією на свою користь? Чи можна обговорювати з Москвою деокупацію півострова? На ці та інші теми в ефірі Радіо Крим.Реалії ведуча Катерина Некреча розмовляє з українським журналістом із Криму, публіцистом, оглядачем Крим.Реалії Павлом Казаріним.

– Павле, яким був минулий рік для України?

Якби з Криму теж приходили нескінченні похоронки, це б означало низку нескінченних трагедій у кримських домівках

– Безумовно, він став резонансним, але, з іншого боку, особливо емоційно насиченим, тому що на президентських виборах перемогла людина, про політичні погляди якої ми не замислювалися ще в середині 2018 року. Відповідно, перемогла його політична партія, якої не існувало тоді ж. Емоцій було дуже багато, і тема Криму якщо і звучала, то в фоновому режимі. І це не дивно. Якщо міряти окупованими територіями, то в першу чергу звучав Донбас. Кожен день українські стрічки новин починаються зі зведень із зони проведення Операції об'єднаних сил. На жаль, новини про загиблих на Донбасі солдатів і офіцерів дуже емоційно насичені і зрушують Крим на периферію порядку. З одного боку, це погано, тому що про півострів ми говоримо рідше, ніж він того заслуговує, з іншого боку, якби з Криму теж приходили нескінченні похоронки, це б означало низку нескінченних трагедій у кримських домівках.

– Відповідно до соцопитування групи «Рейтинг», яке проходило у середині грудня, 48% українців назвали подією року звільнення моряків, захоплених Росією в Керченській протоці 25 листопада 2018 року, а також інших політв'язнів. На другому місці – перемога Володимира Зеленського на президентських виборах, на третьому – відновлення переговорів у «нормандському форматі».

– У цьому відмінність українського суспільства від російського. У Росії люди ставлять на перше місце дуже великі державні явища, а в Україні, незважаючи на те, що війна триває п'ять років, свідомість залишається досить гуманістичною. Історія окремих людей – 24 моряків та інших політв'язнів, яких вдалося повернути на батьківщину – стає головною подією в їхній свідомості. Це гуманістична інтерпретація реальності.

На першому місці не умовна геополітична перемога, а долі наших співгромадян – Олега Сенцова, Володимира Балуха, за яких переживала країна. Мене це дуже надихає. У той же час це геополітична перемога. З президентськими виборами все зрозуміло. Ще в 2016 році народ обговорює, хто переможе: Юлія Тимошенко чи Петро Порошенко – і які шанси у проросійських кандидатів. І тут з'являється Зеленський і повністю змінює електоральну карту країни. Я часто думаю про те, що це врятувало український парламент від більшого представництва проросійських партій. Частина проросійськи налаштованих громадян пішла голосувати за Зеленського. Центр Разумкова в своєму дослідженні показував, що у нього найбільш розколотий електорат: 55% хотіли євроінтеграції, 35% – дружби з Росією. Без Зеленського посилилися б карти Юлії Тимошенко і Віктора Медведчука.

Павло Казарін

– Тобто 2019 рік ви характеризуєте як рік великих політичних несподіванок?

Україна вчергове доводить, що вміє дивувати на поворотах – не завжди, можливо, приємно дивувати

– Україна вчергове доводить, що вміє дивувати на поворотах, дивувати на кульбіти – не завжди, можливо, приємно дивувати. У дуже багатьох людей після обрання Зеленського виникли дуже серйозні побоювання з приводу його майбутнього і майбутнього країни. Під час виборчої кампанії він нагадував книжку-розмальовку, виборці могли розфарбовувати його, як їм більше до душі. Комусь Європа, комусь мир на фронті. Він був дзеркалом, а політик повинен бути частково склом. Через те, що Зеленський не дав відповідей на дуже багато принципових питань – про окуповані території, про те, на яких умовах він згоден на мир, про межі його компромісу з Москвою – активна частина суспільства дуже нервувала і переживала. Акції «Ні капітуляції» в центрі Києва, які були адресовані Зеленському – це громадянське питання, на яке він, починаючи з весни цього року, не давав відповідей.

– Як можна оцінити зустріч у «нормандському форматі» в цьому контексті?

– Мені здається, деякі побоювання були після цього розвіяні. Найголовніші страхи від зустрічі не збулися. У всякому разі, ми можемо зробити такий висновок з офіційного комюніке і з заяв, які прозвучали.

– Зеленський заявив, що лідери чотирьох країн не встигли обговорити тему Криму. Разом із тим, в інтерв'ю українським журналістам він не раз підкреслював, що Україна самотужки не впорається з питанням деокупації Криму, що їй потрібна допомога міжнародних партнерів, а всередині країни – посилення армії. Якби Зеленського не питали про Крим, він би сам щось говорив про нього?

– Ми обрали людину, яка в політиці абсолютний новачок. Зараз головний виклик полягає в питанні, чи здатний він еволюціонувати. Якщо він зараз з'їздив на нормандську зустріч у Париж і зрозумів, що з Володимиром Путіним, виявляється, не можна домовитися не тому що від України приїжджає не той парламентер, а тому що Росія вимагає позбутися українського суверенітету, якщо він зрозумів, що в України немає іншого вибору, окрім як чинити опір російській агресії і відбудовувати свою ідентичність, то це буде хороший урок. Тоді, можливо, в найближчі роки, ми побачимо подальшу еволюцію Володимира Зеленського.

Що до кримської теми, то під час передвиборних дебатів на «Суспільному» ми досить часто запитували кандидатів у президенти про Крим: їхнє ставлення до національно-територіальної автономії, їхній порядок щодо анексованого півострова. Це хороший маркер, тому що у відповідальних політиків із комплексним баченням світу позиція щодо Криму була сформована. А були ті, хто рвався до влади або годівниці, і у них, крім деяких завчених тез з українських питань, нічого не було, в тому числі щодо Криму.

У багатьох політиків є таке ставлення до питання: мовляв, там не стріляють, як на Донбасі, тому на Крим не звертатимемо увагу. Але все, що відбувається в світі останні шість років, це «кримський спадок».

Павло Казарін

У Криму Росія випробувала новий вид політичної поведінки: вона не накреслила на мапі новий кордон, а стерла чинний

До 2014 року Росія теж була агресивною, нападала на інші країни і переробляла їх області в квазідержави, як це було з Молдовою і Грузією, але саме в Криму вона випробувала новий вид політичної поведінки: вона не накреслила на мапі новий кордон, а стерла чинний. З точки зору міжнародного права, це куди більший злочин. У світі часто з'являються нові держави, але щоб якась область перейшла від однієї держави до іншої – такі прецеденти можна перерахувати на пальцях, їх сім із 1945 року. Ми сьогодні живемо в посткримську епоху, і в неї вміщається не тільки вторгнення на Донбас, знищений малайзійський «Боїнг» – це і отруєння Скрипалів, спроба перевороту на Балканах, масова політична корупція європейських лідерів, спроби втручання в американські вибори, диверсійні операції в Європі і так далі. Після Криму це все набуло набагато більшого розмаху, тому що Росія оголосила нову холодну, а може, і напівхолодних війну Заходу. Вона почалася зі зміни прапорів у Криму і триватиме до того часу, поки прапори в Криму знову не змінять свій колір. Але росіяни не хочуть обговорювати цю тему в будь-якому форматі. Я взагалі не бачу ніякого сенсу в переговорах між Києвом і Москвою щодо Криму, тому що там немає ніякого простору для компромісу.

– При цьому частина українського суспільства явно вважає, що Крим вже пішов, і тому навіщо його обговорювати...

Люди, які пропонують забути про Крим, подібні до тих, хто намагається пояснити фізичні явища через промисел вищих сил

– Вони можуть вважати все, що завгодно: що Земля пласка, що робити щеплення не потрібно. Вони можуть займатися уринотерапією, вірити, що грім гримить, тому що Микола-громовержець у небесній колісниці катається. Ці люди не розуміють причинно-наслідкових зв'язків. Але пояснення може бути складним, воно вимагає часу. А якщо хтось прийде і скаже, що бог Одін впустив свій Мйольнір на поріг свого дому – він звучатиме простіше і зрозуміліше. Люди, які пропонують забути про Крим, подібні до тих, хто намагається пояснити фізичні явища через промисел вищих сил. Насправді це звичайний причинно-наслідковий зв'язок. Без обнулення причин від наслідків позбутися не вдасться.

– Наприкінці грудня між анексованим Кримом і сусідньою Росією запустили залізничне сполучення. На російському телебаченні показали навіть кадр, на якому знято, як жінка цілує поїзд. Як ти оцінюєш цю подію?

Вважаю, що після запуску залізничного сполучення з Кримом проросійськи налаштовані люди пояснюватимуть ненастання епохи щастя якимись іншими причинами

– Я розумів, що рано чи пізно залізничне сполучення буде запущене, тому що міст уже побудований. Росія сприймає це будівництво не як бізнес-проєкт, а як проєкт, що підтверджує її політичні амбіції. Це як провести зимову Олімпіаду в субтропіках, що зробили в Сочі. Росія хоче показати всьому світу геополітичні тестикули.

З приводу емоційної реакції кримчан, росіян – я теж можу це зрозуміти. Починаючи з 2014 року інформаційне накачування людей очевидне: потрібно трохи почекати, і тоді все буде добре. Ось енергоміст побудуємо, Керченський міст запустимо – і будуть туристи, ціни впадуть, ще щось хороше трапиться. Люди живуть у стані відкладеного очікування щастя. Я вважаю, що після запуску залізничного сполучення з Кримом проросійськи налаштовані люди пояснюватимуть ненастання епохи щастя якимись іншими причинами. Наприклад, потрібно дочекатися зняття санкцій, міжнародних авіарейсів і заходження іноземних суден у кримські порти. Вони придумають новий часовий лаг, після якого жити буде остаточно добре. Це нескінченна історія. Що ж, подивимося на наступний курортний сезон, як зміняться ціни.

Your browser doesn’t support HTML5

До Криму з Санкт-Петербурга вирушив перший пасажирський поїзд (відео)

– Що в цій ситуації може зробити Україна?

– У неї скуті руки. Щоразу, коли мене запитують, що Україна може зробити для кримчан, я привожу дуже короткий перелік. По-перше, облаштувати пункти в'їзду-виїзду на адміністративному кордоні з Херсонською областю – і це було зроблено. Я б ще підремонтував під'їзні дороги. По-друге, побудувати там же Центри надання адміністративних послуг і спростити процедуру видачі довідок. По-третє, максимально полегшити для кримських абітурієнтів вступ до українських вишів. Студент, який провчиться тут кілька років, знатиме Україну зсередини і не буде вестися на спроби налякати його Україною. Це основні три пункти.

– Тобто зараз немає ніяких можливостей починати переговори, створювати міжнародні політичні майданчики щодо Криму?

З приводу Криму потрібно говорити не з російською делегацією, а з західними партнерами, пояснювати їм масштаби і значення події

– Обговорювати цю тему з російською стороною можна, але чекати від цих переговорів нічого не варто. Максимум, що ми можемо отримати, це звільнення політв'язнів, які перебувають у в'язницях Донбасу, Криму і Росії. Там продовжує перебувати декілька сотень українських громадян. Коли ми говоримо, що Росія – держава-терорист, нам заперечують: «Ну чого ви перебільшуєте, вона веде себе як звичайна держава». Це логіка терористів – брати людей у заручники і вимагати натомість політичних поступок, а саме цим займається Росія. Людей треба міняти на людей, а не на політичні поступки. Це правило було дотримане восени 2019 року, і мені хотілося б, щоб воно дотримувалося і далі... Звільнення в'язнів – єдине, що ми можемо винести з переговорів із Росією. Будь-який інший компроміс наштовхується на бажання Росії розміняти це на втрату Україною незалежності і суверенітету.

Якщо ви хочете, щоб усього цього хаосу у вашому політичному житті не відбувалося, ви повинні згадати про першопричину цього хаосу – анексію Криму

З приводу Криму потрібно говорити не з російською делегацією, а з західними партнерами, пояснювати їм масштаби і значення події. Економічна стабільність Росії частково залежить від санкцій. Потрібно говорити з урядами тих країн, які здатні вплинути на російську економіку, і доводити їм, що без обговорення теми Криму Росія продовжує загрожувати всьому світу. Що Крим і Скрипалі пов'язані, Крим і спроба перевороту в Чорногорії пов'язані, Крим і втручання в іноземні вибори пов'язані – і якщо ви хочете, щоб усього цього хаосу у вашому політичному житті не відбувалося, ви повинні згадати про першопричину цього хаосу – анексію Криму.

Наростання м'язової маси у Росії означає, що кількість дестабілізацій у світі збільшуватиметься. Росія незадоволена сучасним станом справ на міжнародній арені, вважає, що її несправедливо викинули зі світового «політбюро» і хоче створити хаос, за підсумком якого сформувати нові правила гри. Вона хоче переглянути своє місце в світі, тому Крим в цьому сенсі – не ізольований фактор.

– Чи обговорюватимуть у 2020 році санкції і питання повернення Криму?

– Секторальні санкції проти російської економіки продовжуються кожні півроку. Європейські лідери наполягають на тому, що нинішніх домовленостей у «нормандському форматі» недостатньо, щоб послаблювати тиск на Росію. Коли хтось говорить, що санкції потрібно відв'язати від Мінських угод і прив'язати до Криму, він забуває, що Україна не може зробити цього самотужки. Вона може розмовляти з європейцями, щоб умовою зняття обмежень із Росії стало не тільки відновлення української територіальної цілісності на сході, але ще і на півдні країни. Питання в тому, чи погодяться наші партнери.

Я хочу вірити, що команда Зеленського позбувається ілюзій, ніби для закінчення війни потрібно «просто перестати стріляти» і «домовитися посередині». Вони повинні зрозуміти, що деякі війни – надовго. Такі ілюзії, безумовно, були. Я сподіваюся, що у Зеленського вистачить внутрішньої чесності та мужності визнати власні помилки з цілої низки питань. Мені здається, він взагалі не цікавився політикою в 2014-2016 роках, і до влади прийшла саме така команда. Вся Україна – у восьмому класі, а вони ще в п'ятому. Я б дуже хотів, щоб цей розрив був подоланий, щоб тема Криму звучала. Деякі речі не повинні визначатися ринком і попитом, просто тому що це питання відповідальності держави Україна перед власним майбутнім.

(Текст підготував Владислав Ленцев)