«Ніхто не претендує на мій бізнес сьогодні»: Олег Зубков ‒ про свої парки, карантин та конфлікт із Сергієм Аксеновим

Олег Зубков на тлі букв-рекордсменів у парку левів «Тайган»

Заплановане на квітень відкриття Білогірського парку левів «Тайган» опинилося під питанням через карантин у зв'язку з пандемією коронавірусу, ‒ про це повідомив засновник парку, кримський бізнесмен Олег Зубков. «Тайган» був закритий з грудня 2019 року за рішенням російського Білогірського суду, за офіційною версією ‒ через ветеринарні порушення.

У січні Олег Зубков зустрівся з російським главою Криму Сергієм Аксеновим після затяжного публічного конфлікту, а кілька днів по тому опинився під арештом у СІЗО Сімферополя через кримінальну справу за скаргою вкушеної левом туристки. Пізніше бізнесмен вийшов на свободу, повідомивши, що вирішив основні суперечки з російською владою. Що приховувалося за всіма цими подіями, в якому стані зараз зоопарки, в ефірі Радіо Крим.Реалії розповів сам Олег Зубков.


‒ Олеже, що зараз відбувається у ваших зоопарках? Як на вас вплинула пандемія коронавірусу?

‒ Парк левів «Тайган» закритий вже п'ятий місяць, і ми приватно за допомогою небайдужих людей утримуємо величезну колекцію, годуємо звірів. Звичайно, ми розраховували почати роботу наших парків з квітня, напередодні травневих свят, але втрутилася проблема з коронавірусом, який просто паралізував життя Криму ‒ постало питання забезпечення парків продукцією. Те, що непридатне в їжу людям у торгових мережах, сьогодні просто спалюється у печах ‒ це і хліб, й овочі, і зелень. Я вважаю знищення продуктів, які втратили товарний вигляд, варварством. Вкрай прикро, що Білогірський суд пішов на поводу у ветеринарів і закрив парк «Тайган» на два місяці за те, що ми згодували звірам рибу, зняту з льоду в супермаркеті.

Згідно з ветеринарним свідоцтвом, м'ясо було також придатне для годування хижих тварин, але за це нас жорстоко покарали. Зараз ми закриті для відвідування, але виходимо та працюємо, щоб підтримувати життя парків. Невідомо, скільки це триватиме, а стан об'єктів на межі, наближається до катастрофи. За день ми маємо отримувати та переробляти більше ніж три тонни різних кормів, з них не менше ніж тонну м'яса. Втратити таку колекцію, пустити її на самоплив неможливо.

Олег Зубков заявив про рейдерське захоплення його підприємств, листопад 2019 року


‒ Чи допомагає вам російська влада Криму у зв'язку з пандемією?

Багато говориться про допомогу з боку держави, але ні я, ні інші підприємці реально цієї допомоги не відчувають

‒ Сьогодні багато говориться про допомогу з боку держави, але ні я, ні інші підприємці реально цієї допомоги не відчувають. Усі рахунки парку «Тайган» за час арешту виснажені майже повністю, тому я роблю засновницькі внески та поповнюю їх, щоб оплачувати щоденні витрати. Кредитів ми не беремо, але своїми переказами трохи допомагають люди з усього світу. Плюс хлібозаводи Сімферополя та Ялти виділили по дві тонни сухарів, а сьогодні зателефонували з одного супермаркету з пропозицією постачати залишки овочевої продукції. Повторюся, все це має ветпосвідчення та придатне для годування тварин. Але сьогодні нас контролює вже Россільгоспнадзор, в якого, я сподіваюся, більше розуміння в цьому питанні, ніж у ветеринарного департаменту Криму.

‒ Чи випускатимете левів із зимових вольєрів 18 квітня згідно з планом?

‒ Життя в парку триває ‒ у нас нещодавно народилося чотири білих левеняти. Є невелика надія, що ситуація з карантином покращиться, і влада все-таки припинять його раніше. Мені здається, що його продовження до кінця місяця принесе дуже важкі втрати, депресію. На моє переконання, у місячному карантині в усій країні немає нагальної потреби, тому дуже хотілося б відкрити парк і влаштувати традиційний випуск левів з вольєрів 18 квітня. Але, звичайно, це залежатиме від загальної ситуації.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Бізнесмен Зубков переміг Зубкова-політика


Якщо скасування карантину не буде, то левів все одно технічно випустять. Зараз питання навіть не в тому, чи відбудеться цей святковий масовий захід, а чи відбудеться взагалі курортний сезон у Криму і чи зможуть парк «Тайган» і зоопарк «Казка» заробити на утримання величезної колекції. Ні про які надприбутки ми не мріємо, тому що у людей фізично немає грошей.


‒ Скільки ви втратили за час вимушеного простою?

Доведеться скорочувати колекцію хижаків ‒ вони нікому не потрібні, тим більше державі

‒ Уже сьогодні збитки обчислюються десятками мільйонів рублів, і якщо карантинні заходи, не дай боже, продовжать ще й на травень, то я боюся, що в парках настане некерована ситуація: я не зможу контролювати постачання кормів та оплачувати всі рахунки. Доведеться скорочувати колекцію хижаків ‒ вони нікому не потрібні, тим більше державі.

‒ Ще в листопаді ви говорили, що вам, можливо, доведеться умертвити 30 ведмедів. Що з ними зараз?

‒ Сьогодні в цьому питанні є істотні зрушення. Ми виконуємо протокол, підписаний у Москві з Мінекономрозвитку та схвалений главою Криму. Йде процес з виділення території під будівництво великих вольєрів для ведмедів поруч із парком левів «Тайган». Усі ведмеді живі, і для них є прекрасні перспективи переселитися з карантинних вольєрів у великій новий вольєр ‒ це територія близько шести гектарів. До того ж, виділяються ділянки для слонів, для паркування та інших проєктів навколо «Тайгану». Вже сьогодні у цього парку та у зоопарку «Казка» є земля під ногами, українські договори переоформлені за російським законодавством. Усе вирішується відповідно до протоколів Мінекономрозвитку.

Your browser doesn’t support HTML5

Верблюди, тигри і ведмеді. Один день з життя тварин у парку «Тайган» (відео)


‒ Чи залишилися чинними численні претензії, які висувала вам російська влада Криму ще торік у грудні, у розпал конфлікту?

‒ Практично нічого від цих претензій не знайшло свого підтвердження у протоколі Мінекономрозвитку Росії, який детально з'ясовував ситуацію. Ні від ветеринарів, ні від Мінекології там майже нічого не залишилося. Мені ставили в провину, що на території парку розташовані кафе ‒ нібито це неприпустимо ‒ проте сьогодні в переукладеному договорі з'явився рядок про те, що громадське харчування підпадає під туристичне та культурне обслуговування ділянки. Тому всі ці претензії або відпали, або зайшли у глухий кут. Все, що нам наказало зробити Мінекономрозвитку, ми виконали.

‒ У січні ви говорили, що на зустрічі із Сергієм Аксеновим вам вдалося сформувати загальні підходи до роботи ваших зоопарків, а через кілька днів ви опинилися в СІЗО у справі вкушеної туристки. Ваша версія ‒ що це було?

Я досі не можу дати належної оцінки цьому факту: чому я за надуманим приводом опинився в СІЗО?

‒ Усі домовленості, досягнуті з главою Криму наприкінці січня, я виконую. У мене прямий зв'язок з ним, і незважаючи на його завантаженість карантинними заходами, я завжди маю можливість зателефонувати йому з того чи іншого питання, яке вийшло з-під контролю. Що стосується мого арешту, напевно, історія пояснить це через якийсь час. Я досі не можу дати належної оцінки цьому факту: чому я за надуманим приводом опинився в СІЗО? Особливо враховуючи, що потім рішення Білогірського суду скасували як незаконне у Верховному суді Криму. Сьогодні, після зміни запобіжного заходу, я ходжу з браслетом і з 12 ночі до 6 ранку я маю перебувати вдома. Назвати замовника мого арешту я не можу, бо не знаю, хоча у мене є кілька версій.

Підконтрольний Росії омбудсмен Криму Лариса Опанасюк та Олег Зубков у СІЗО, лютий 2020 року


‒ Раніше ви записали звернення до президента Росії Володимира Путіна, де стверджували, що Крим фактично належить «Сергію Аксенову та клану його родичів», а також закликали забрати його в Кремль. У відповідь Аксенов називав вас «чисто проукраїнським персонажем» і звинувачував у несплаті податків. Словом, досить гострі звинувачення. Чи обговорювали ви це при особистій зустрічі з російським главою Криму?

‒ Безумовно. Судіть самі: я певною мірою був доведений до відчаю величезною кількістю судів проти моїх парків. Звичайно, і я, і глава Криму заочно наговорили один одному багато всього, та й те, що я писав у своїх блогах, не вирубати сокирою. Але, сподіваюся, це все в минулому. Ми обговорили багато питань, пов'язаних з моїми заявами, в особистих бесідах, причому таких бесід було декілька. Я вважаю, що краще поганий мир, ніж хороша війна.

Я жив у судах, під постійним слідством, а мої парки платили мільйонні штрафи, і ні про який розвиток не йшлося...

Те, що Сергій Аксенов назвав мене «проукраїнським персонажем», я розглядаю як комплімент. Я говорив і продовжую говорити, що я не можу і не хочу викреслювати зі свого життя Україну ‒ це моя друга батьківщина. Я ніколи не забуду, що Україна дозволила мені створити два парки, а останні п'ять з половиною років до січневої зустрічі з Аксеновим і великих розборок у Москві були суцільним жахіттям. Я жив у судах, під постійним слідством, а мої парки платили мільйонні штрафи, і ні про який розвиток не йшлося... Проблема в наших характерах: у моєму та в характері Сергія Аксенова. Ми не те щоб великі, але зайвий раз один одному не зателефонуємо ‒ і від того, що не було комунікації, не було спілкування, я просто замкнувся в собі і відбивався від нападок чиновників. Зрештою я радий, що праве діло перемогло.

Олег Зубков і Сергій Аксенов, січень 2020 року


Нам із Сергієм Аксеновим нічого ділити: ми не претендуємо на місце один одного, і ніхто не претендує на мій бізнес сьогодні... Я дуже сподіваюся, що ситуація змінилася і що для моїх парків у російському Криму настане не просто стабільність, а буде якийсь розвиток.

‒ Один з наших користувачів запитує: чи визнаєте ви свою відповідальність за те, що трапилося у світлі того, що в 2014 році ви підтримали прихід Росії на півострів?

Я дійсно був серед тих, хто підтримав перехід Криму з України в Росію... Якби я знав про наслідки для своїх парків, звичайно, у мене б не було стільки ентузіазму

‒ У 2014 році ми тікали від антиросійських настроїв в Україні. Звичайно, ніхто не міг передбачити, що Україна та Росія будуть так розділені, як сьогодні. Я дійсно був серед тих, хто підтримав перехід Криму з України в Росію. Я вже неодноразово говорив, якби я знав про наслідки для своїх парків, звичайно, у мене б не було стільки ентузіазму. Я вірив у розвиток, що все буде по справедливості ‒ і парки мої працюватимуть, і мої нові проєкти розвиватимуться та будуватимуться. Але історія не терпить умовного способу. Дорікати мені можна багато в чому, але я жива людина й ухвалюю рішення залежно від ситуації. Мабуть, мені була уготована така доля.

Your browser doesn’t support HTML5

Олег Зубков про анексію: «Ентузіазму було б менше, якби ми знали, що на нас чекає» | Спогади про анексію (відео)


Мені вдалося врятувати й утримати свої парки упродовж цих п'яти років, а сьогодні ще й коронавірус додався... Звичайно, хотілося б, щоб ці карантини швидше закінчилися, і ми спокійно працювали б над творенням, дивуючи вас тільки хорошими новинами.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Бізнес Олега Зубкова після анексії Криму

У кримського бізнесмена Олега Зубкова, який у 2014 році підтримав анексію півострова Росією, – тривалий конфлікт з російською владою Криму. Олег Зубков стверджує, що протягом п'яти років не може оформити документи на земельні ділянки, де розташована його власність.

За роки анексії Криму Зубков відвідав понад 500 судових засідань, пов'язаних із численними штрафами і звинуваченнями на його адресу з боку підконтрольної Кремлю кримської влади.