Перемога України має особливе значення для Японії – японський професор Окабе Йошіхіко

Професор Окабе Йошіхіко в українській вишиванці. Фото Ватанабе Ясухіро

Доктор економічних, а віднедавна й історичних наук, професор японського університету Кобе Ґакуін, президент Асоціації україністів Японії Окабе Йошіхіко вперше відвідав Україну в 1992 році та, як каже сам в інтерв'ю, закохався в неї. Торік він видав «Історію японсько-українських відносин 1915-1937 рр.», а за п'ять років до цього написав працю «Революція-Майдан. Чому відбувся Євромайдан між Росією та Європою».

Крим.Реалії поспілкувалися з Окабе Йошіхіко про те, як після російського вторгнення сприймають Україну пересічні японці, чому перемога української армії важлива для Токіо та як російська агресія вплине на питання обороноздатності в самій Японії.

Ви належите до древнього самурайського роду, а також є генерал-полковником Українського реєстрового козацтва. Чи є щось спільного між культурою самураїв і козаків?

– У сучасній Японії часто говорять про національну ідентичність. В період Едо, 150 років назад (він закінчився в 1868 році, – КР) чисельність самураїв не перевищувала 7%. Це небагато. Мій рід – це самураї з Південної Японії.

Культура Японії та України дуже схожа, у тому числі через самураїв і козаків. З українськими козаками я зустрівся 2009 року. Козацька культура дуже важлива в Україні.

Якою Японія відкриває для себе сьогодні Україну?

До 24 лютого, звичайно, багато японців не знали нічого про Україну. Але після початку війни в Японії почали піднімати українські прапори, почався збір коштів на підтримку України. В більшості супермаркетів Японії є скриньки для пожертв для України. А наші ТВ-шоу транслюють теми про Україну.

Дуже цікавий приклад. До 24 лютого багато японців вважали борщ російською стравою. Але з початком війни багато стали казати, що це українська їжа. Тепер про це знають майже всі.

Професор Окабе Йошихіко виступає у Дипломатичній Академії України ім. Г. Удовенка у Києві. Фото: Дипломатична академія

– Японці люблять борщ?

– Так, це дуже популярна їжа. Я думаю так: географічно наша сусідня держава – Росія, і коли українська їжа поїхала до Японії, це сталося через Росію. Тому багато хто вважав борщ російським.

– Коли почалася повномасштабна війна, дехто за кордоном вважав, що Росія зможе захопити Україну за 2-3 дні. Те, що цього не сталося й Україна змогла дати відсіч, було для вас несподіванкою?

Багато японських військових експертів заявляли, що Київ буде окупований протягом 1-2 діб

– Чесно кажучи, я теж дуже здивувався. Тому що багато японських військових експертів заявляли, що Київ буде окупований протягом 1-2 діб. Я україніст, але також думав, що він буде зайнятий в найближчій перспективі.

За кілька днів я читав лекцію для депутатів, членів парламенту про Україну. І на початку я не міг сказати ані слова, я плакав. Я також брав участь у демонстраціях в країні проти атаки Росії, говорив промову перед людьми. Я змінив свою думку про це.

– Сьогодні багато говорять про культурний бойкот Росії. Є прихильники цього, які говорять, що за російською культурою йдуть російські танки, і противники, які кажуть, що Лев Толстой не винний у нинішній війні. А ви що думаєте?

Культурний бойкот потрібен не завжди. Але якщо Росія і російський уряд використовує російську культуру для агресії проти України – бойкот потрібний.

– Сьогодні говорять про можливе застосування Росією ядерної зброї у війні проти України чи навіть проти Заходу. Японія – єдина країна у світі, яка постраждала від ядерних ударів. Як у країні сприйняли новину, коли Путін наказав привести ядерні сили своєї країни в особливий режим несення служби?

Я бачив, як ці люди плакали після новини про Путіна та ядерні війська, мабуть, не тільки від смутку

– Коли ми почули про це, це був великий шок для всіх японців. В Японії все ще є багато людей, які стали жертвами атомної бомби – ми називаємо їх хібакуся. Я бачив, як ці люди плакали після новини про Путіна та ядерні війська, мабуть, не тільки від смутку, але й від злості.

За вашою оцінкою, наскільки серйозно чи навпаки легковажно світ сприймає таку загрозу? Чи є розуміння, що якщо Третя світова вестиметься атомними бомбами, то Четверта – вже кийками?

– Ще 57 днів тому (інтерв'ю робилося на 57-й день повномасштабної війни, – КР) мало хто думав серйозно про можливість ядерної війни. Зараз така можливість є, і треба докладати зусиль, щоб зупинити ядерну загрозу Росії. Але, на жаль, багато держав і людей не сприймають ситуацію достатньо серйозно.​

Виступаючи в японському парламенті, президент Зеленський подякував Японії за принципову позицію після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, за реальну допомогу Україні. «Ви стали першими в Азії, хто почав дуже сильно тиснути на Росію для відновлення миру. Хто підтримав санкції проти Росії», – сказав Зеленський…

Після окупації Росією Криму в 2014 році Японія стала першою країною в Азії, яка запровадила санкції проти Росії

– Зауважу, що після окупації Росією Криму в 2014 році Японія стала першою країною в Азії, яка запровадила санкції проти Росії. А зараз ми посилюємо ці санкції. Наприклад, японські компанії більше не працюють у Росії. Після виступу Зеленського японський уряд надав військову підтримку Україні, це вперше в нашій історії, коли ми надали військову допомогу країні, де йде війна. За нашим законодавством, раніше це було неможливо. Але японський уряд змінив цю політику. Спочатку це були шоломи, бронежилети та камуфляж. Також ми вирішили надіслати розвідувальні дрони, протигази і костюми хімічного захисту.

В Японії 10% газу з Росії. Я сподіваюся, що в майбутньому Японія не потребуватиме російського газу.

Професор Окабе Йошихіко разом із президентом України Володимиром Зеленським. Фото із сімейного архіву

Через війну загострилось питання і Курильських островів. У середині березня МЗС Росії заявило, що Російська Федерація більше не продовжуватиме переговори з Японією щодо мирного договору стосовно Курил, а потім розпочало там військові навчання. Чи можливий зв'язок між поразкою Росії у війні з Україною та відновленням японського суверенітету над островами?

– Протягом 77 років після Другої світової війни і уряд, і самі японці продовжували наполягати на тому, що ці чотири острови – як ми називаємо, Північна територія – є японською територію. І японська сторона не змінить претензії, поки острови не повернуться Японії.

У 1991 році між Михайлом Горбачовим та японською стороною були досягнуті домовленості, що колишні жителі острова можуть відвідувати їх без візи. Я відвідував ці острови. Звичайно, це окуповані острови. В сенсі можливості повернення цих островів – перемога української армії має велике значення для Японії.

– Як ця війна вплине на стратегію оборони самої Японії? Чи можна очікувати, що країна посилюватиме свою обороноздатність, зменшуючи свою залежність у питаннях безпеки від інших країн?

– Під час Холодної війни більшість танків і військ були зосереджені в Хоккайдо – на півночі Японії. Але після її закінчення зосередження йде на південно-західному напрямку.

А днями російський політичний діяч Сергій Миронов (очільник партії та фракції СРЗП в Держдумі – КР) сказав, що Росія має право на Хоккайдо. У нас почалися дискусії про те, що потрібно посилювати обороноздатність. Як ви говорили, на північній території російські війська почали навчання, і багато російських військових кораблів близько пройшли від Хоккайдо. Тому нашому уряду потрібна нова стратегія, нова політика щодо оборони Японії.

– Пацифізм – це цінність, яка в Японії навіть закріплена законодавчо. За вашою оцінкою, чи відбувається взагалі зараз у світі посилення мілітарного порядку денного? Чи буде тепер світ більш небезпечним місцем?

Якби Росія розуміла пацифізм хоча б на один відсоток так, як Японія, цієї війни не було б

– На жаль, світ стає менш мирним. Військова напруженість між багатьма країнами зростає. Однак, я думаю, ідея японського пацифізму не помилкова. Якби Росія розуміла пацифізм хоча б на один відсоток так, як Японія, цієї війни не було б. Ми повинні посилити обороноздатність Японії і в той же час закликати до пацифізму. ​

– За японським літочисленням, зараз період Рейва (почався 1 травня 2019 р. – КР) – ера порядку та гармонії. Чи відповідають перші роки цього періоду своїй назві?

– Майже два роки тому почалася пандемія коронавірусу. А на четвертий рік Рейви почалася війна в Україні. Але назву Рейва я дуже люблю: гармонія – це добра думка. І дуже сподіваюся, що буде посилюватися ця гармонія між Японією та Україною. ​

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.