Переговори щодо Криму можна було б вести в форматі Україна-США-Росія – президент Зеленський

Переговори про майбутнє Криму можна було б вести в форматі Україна-США-Росія. Таку думку висловив президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю західним ЗМІ, зокрема, польському виданню Gazeta Wyborcza.

«Думаю, що в справі Криму могли б допомогти США. Такий формат переговорів міг би включати Україну, Росію, США», – зазначив Зеленський.

Він також додав, що запитає інших лідерів на «нормандському саміті» 9 грудня про те, чи можливий такий формат. Якщо ж це неможливо, то президент України хотів би визначити який-небудь інший формат переговорів щодо Криму.

За словами Зеленського, питання Криму «зараз ніде не обговорюється, є тільки заяви міжнародних партнерів України».

«Мінськ» можна оцінювати по-різному, але це, врешті-решт, якесь місце для переговорів. А питання Криму в міжнародному форматі не обговорювалося протягом останніх п'яти років», – заявив Зеленський.

Раніше 2 грудня прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков повідомив, що Путін не стане обговорювати з президентом України Володимиром Зеленським питання про приналежність Криму.

Напередодні голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров закликав Зеленського підняти тему Криму під час зустрічі в «нормандському форматі» 9 грудня.

Президент України Володимир Зеленський в ексклюзивному коментарі Крим.Реалії сказав, що «Формули Штайнмайера» для Криму немає» і без міжнародних партнерів деоккупація півострова неможлива.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.