Співробітник ФСБ у Криму обмінювався матеріалами «справи Хізб ут-Тахрір», порушуючи норми КПК – адвокат

Фігуранти ялтинської «справи Хізб ут-Тахрір»

Слідчий управління ФСБ Росії у Криму, підполковник Сергій Махнєв при допиті 29 серпня в Північно-Кавказькому окружному військовому суді визнав, що отримував і надалі перекидав матеріали ялтинської «справи Хізб ут-Тахрір» електронною поштою.

Йдеться про розшифровку прихованих відеозаписів, на яких, за версією слідства, шестеро обвинувачених збиралися і обговорювали теми, пов'язані з організацією «Хізб ут-Тахрір».

«Він (Сергій Махнєв – КР) підтвердив нам у ході допиту, що не процесуальним шляхом отримав розшифровку переговорів в електронному вигляді на свою електронну пошту з електронної пошти, швидше за все, оперативного співробітника ФСБ Олександра Компанійцева. А потім зі своєї пошти переслав ці матеріали на електронну пошту експерта, який у підсумку підготував лінгвістичну експертизу», – розповів у коментарі Крим.Реалії адвокат Сергій Локтєв.

На думку захисту, такі дії співробітника ФСБ порушують норми кримінально-процесуального кодексу Росії.

«(Ці розшифровки – КР) це основний доказ провини підсудних. Говорити, що в цьому (обмін матеріалами кримінальної справи не процесуальним шляхом – КР) немає нічого страшного – це все одно, що хірург вам обріже дві ноги, хоча треба було одну і скаже: ну, нічого страшного. Крім законної процедури, повинні ж ще бути і якісь принципи моралі, коли йдеться про вироки від 10 років і вище», – вважає Локтєв.

Слідчий ФСБ свій вчинок пояснив суду економією часу.

«На його думку – це було зроблено для зручності роботи експерта, а також заощадить процесуальні терміни, мовляв щоб люди даремно в СІЗО не сиділи», – розповів адвокат.

4 квітня повідомлялося, що Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону вдруге почав розглядати по суті «ялтинську справу Хізб ут-Тахрір».

Обвинувачені у цій справі Арсен Джеппаров, Рефат Алімов, Емір-Усеїн Куку, Муслім Алієв, Інвер Бекіров і Вадим Сірук були затримані в лютому-квітні 2016 року в Ялті. Їх звинувачують у причетності до забороненої в Росії ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір».

Міністерство закордонних справ України вимагає від Росії звільнити фігурантів ялтинської «справи Хізб ут-Тахрір».

Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.