Фігурант сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» перебуває в критичному стані – адвокат

Фігурант другої сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» Джеміль Гафаров перебуває в критичному стані через хронічне захворювання нирок.

За час утримання в СІЗО №5 Ростова-на-Дону його двічі обстежували лікарі, але в підсумку складали висновок, згідно з яким у Гафарова немає захворювань, що перешкоджають утриманню під вартою. Про це кореспонденту Крим.Реалії розповів адвокат Ріфат Яхін.

«Ще в березні відразу після затримання я подав клопотання про медичний огляд Джеміля Гафарова через хворобу серця і нирок, щоб лікарі його обстежили і прийшли до висновку про наявність хвороб, які перешкоджають утриманню в СІЗО. У червні медобстеження провели, але тільки на захворювання серця. Це при тому, що у Гафарова хронічне захворювання нирок четвертого ступеня. В результаті лікарі видали висновок, що у нього немає захворювань, що перешкоджають утриманню під вартою», – розповів адвокат.

Після цього Яхін подав до суду на керівництво СІЗО у зв'язку з тривалими термінами розгляду клопотання про призначення медогляду і його неякісного проведення.

«Після цього ситуація зрушилася. Суддя зобов'язала їх провести повторне повне медобстеження. Але і воно (проведене в серпні – КР) пройшло з рук геть погано. У лікарні з Джемілєм було дев'ять конвоїрів, деякі з них у бронежилетах із касками, автоматами. Його пристебнули наручниками до ліжка. Нефролог (фахівець із захворювань сечовивідних шляхів – КР) через це боявся до нього підійти. За словами Джеміля, лікар сказала йому: «Можна я до вас не підходитиму, а звідси питатиму?». Після цього коментарі про об'єктивність обстеження мені здаються зайвими. Звісно, в ув'язненні знову прийшли до висновку що Гафаров може утримуватися в СІЗО», – пояснив адвокат.

На запитання кореспондента Крим.Реалії, чи «перебував Гафаров у критичному стані», адвокат відповів: «У нього ризикова четверта стадія захворювання нирок, звісно – це критичний стан здоров'я».

За словами Яхіна, коли він у вересні відвідував Гафарова в СІЗО, той скаржився, що «у нього опухли ноги і проявилася подагра». Крім того, співробітники ізолятора «вибірково» передають Гафарову необхідні для лікування препарати.

Наразі немає публічних коментарів представників ФСВП у Ростовській області, а також представників СІЗО.

Співробітники ФСБ, МВС Росії і Росгвардії 27 березня провели в Криму обшуки в будинках кримськотатарських активістів, у тому числі активістів громадського об'єднання «Кримська солідарність». У ФСБ Росії підтвердили проведення обшуків в Криму.

27 і 28 березня Київський райсуд Сімферополя заарештував всіх затриманих активістів.

Тофік Абдулгазієв, Алім Карімов, Яшар Муедінов та Іззет Абдуллаєв перебувають у місті Шахти сусідньої Росії в СІЗО №4. Всі обвинувачуються за частиною 2 статті 205.5 КК Росії (участь у діяльності терористичної організації).

Владлен Абдулкадиров, Білял Адилов, Осман Аріфмеметов, Фарход Базаров, Аким Бекіров, Сервет Газієв, Сейтвелієв Сейтнабдієв і Рустем Шейхалієвперебувають у російському Ростові-на-Дону в СІЗО №1. Усі, крім Фархода Базарова, обвинувачуються за частиною 2 статті 205.5 КК Росії (участь у діяльності терористичної організації). Базаров – за частиною 1 тієї ж статті (організація діяльності терористичної організації).

Меджіт Абдурахманов, Енвер Аметов, Сейран Муртаза і Рустем Сейтхаліловперебувають у російському Таганрозі в СІЗО №2. Всі обвинувачуються за частиною 2 статті 205.5 КК Росії (участь у діяльності терористичної організації).

Ремзі Бекіров, Різа Ізетов, Шабан Умеров і Руслан Сулейманов перебувають у російському Ростові-на-Дону в СІЗО №4. Всі обвинувачуються за частиною 1 статті 205.5 КК Росії (організація діяльності терористичної організації).

Джеміль Гафаров, Ерфан Османов і Асан Янік перебувають у російському Ростові-на-Дону в СІЗО №5. Всі обвинувачуються за частиною 2 статті 205.5 КК Росії.

Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.