«Від городян нічого не залежить»: чому ялтинські чиновники приховують деталі генплану?

Ялта

Новий генплан Ялти обурив місцевих жителів. Серед головних претензій ялтинців ‒ знищення парків, зелених зон і спроби легалізації хаотичної забудови. У Ялтинській міській раді повідомили, що документ потрібно ухвалити до 15 вересня, минулого тижня його повторно обговорили з громадськістю.

Як пише кримське видання «Примечания», повторне обговорення генплану в Ялті обернулося скандалом. За оцінками журналістів, у ялтинців «забирають не тільки наявні будинки, а й можливість отримати землю в майбутньому, а під елітну забудову відводять заповідники й громадські простори». Видання зазначає, що детальні плани селищ від людей при цьому приховують, але чиновники заспокоюють, що генплан ‒ лише концепція.

Журналіст з Ялти Сергій Сардико був присутній на повторному обговоренні й залишився незадоволений методикою його проведення.

‒ Дуже маленький термін на громадське обговорення. Тут треба зазначити заради правильності термінів. Минулої зими Держдума запровадила нову форму ‒ саме громадське обговорення, а до цього були публічні слухання. На слуханнях люди очно ставлять запитання авторам генплану, висловлюють зауваження й голосують. На обговоренні вони заочно висловлюють зауваження та пропозиції, їх розглядають без будь-яких особистих зустрічей і голосувань. Може, це й має сенс, скажімо, для величезної Тюменської області ‒ не може людина за 500 кілометрів приїхати на слухання. Але нас усіх не влаштувало одне ‒ скорочені терміни. За законодавством це 55 днів, а в Ялті майже 35 днів. Є маса запитань жителів, на які з ходу влада відповісти не змогла.

При Україні отримали держакти на будівництво на землях заповідника, що були відведені як міські
Сергій Сардико

Сергій Сардико констатує, що після затвердження генплану сотні ялтинців залишаться без земельних ділянок.

‒ У нульові роки роздали земельні акти на те, щоб люди могли будуватися ‒ близько 600 об'єктів, на вторинному ринку багато хто купував і платили реально великі гроші. Вони при Україні отримали держакти на будівництво на землях заповідника, що були відведені як міські. Тепер влада йде до суду й виграє, у генплані цих ділянок тепер немає. Це трагедія для багатьох сімей. Ми просимо одного: пересуньте терміни на осінь, бажано у формі громадських слухань з голосуванням. Ми не вороги генплану. Я думаю, що в разі відтермінування Сергій Аксенов розбереться, відправить у відставку голову Ялти Олексія Челпанова, буде новий виконувач обов'язків голови адміністрації, який знайде спільну мову з місцевими жителями.

Активістка з Ялти Ілона Дорошенко пропонує не обманювати себе, ніби генплан має велике значення для міста.

‒ Не вся інформація з генплану доступна в інтернеті, як про це говорять працівники міськадміністрації. Ніхто точної версії насправді не знає, окрім певного кола осіб, тому про концепцію розвитку Ялти місцеві жителі говорити не можуть. Очевидно, що наш гірський заповідник потрапляє в зону забудови, й те, що нічого доброго не буде, ‒ це однозначно. Ялтинців більше ніж 100 тисяч, а на збори приходить 200 чоловік. Про що це говорить? Про те, що ялтинці ще не втратили зв'язок з реальністю й розуміють, що від них сьогодні нічого не залежить і залежати не може. Максимум збираються люди, які мають невгамовне бажання писати листи Путіну ‒ і все, інших там бути не може. Взагалі, можна ухвалити будь-який генплан, а потім внести в нього потрібні зміни. Під це може потрапити будь-яка людина, будь-яке майно, будь-який держакт. Мені цікавіший план детальної забудови.

Максимум збираються люди, які мають невгамовне бажання писати листи Путіну
Ілона Дорошенко

Колишній російський архітектор Сімферополя Ернст Мавлютов виступає за максимальну відкритість генплану Ялти за прикладом кримської столиці.

‒ Вилучення ділянок може відбуватися на підставі не генплану, а другого етапу розробки проекту детального планування території. Не просто комусь вночі приснилося ‒ і вирішили вилучити все, що було до 2014 року. Тоді правова держава теж існувала, держакти видавали, а правильно чи неправильно ‒ хай слідство розбирається. Ялтинцям треба дати нормальні, відкриті правила гри, щоб у людей була зрозуміла картина перед очима ‒ про те, що вони отримають місто без заторів. З огляду на специфіку поселення, велику агломерацію, тут не всі моменти враховані, не зовсім опрацьована деталізація. Я думаю, що так звані засекречені частини генплану ‒ це звичайні маніпуляції чиновників. Це, швидше за все, стосується деяких парків і територій, на які влада око поклала. Це інтереси чиновників, а не військових.

(Текст підготував Владислав Ленцев)