Ув'язнений у Росії севастополець Зейтуллаєв відмовився дати свідчення проти нового фігуранта «справи Хізб ут-Тахрір»

Руслан Зейтуллаєв

Засуджений у Росії до 15 років позбавлення волі у «справі Хізб ут-Тахрір» севастополець Руслан Зейтуллаєв відмовився дати свідчення проти нового фігуранта цієї справи – Енвера Сейтосманова, якого російські силовики затримали в травні 2018 року в селі Тилове. Про це 24 липня в Facebook повідомив кореспондент Радио Свобода Антон Наумлюк.

За його даними, співробітники ФСБ відвідали Зейтуллаєва в Салаватській колонії в Башкортостані і вимагали від нього дати свідчення проти Сейтосманова, погрожуючи в разі відмови порушити проти самого Зейтуллаєва кримінальну справу за відмову від дачі показань. Зейтуллаєв відмовився, пославшись на 51 статтю Конституції Росії. Були запрошені поняті, які зафіксували відмову, протокол Зейтуллаєв також відмовився підписувати. Ніякого адвоката при цьому не було, співробітники ФСБ були місцеві, які виконували доручення кримських колег.

«Сейтосманова звинувачують у приналежності до забороненої в Росії партії Хізб ут-Тахрір. За версією слідства, він перебував у «севастопольському осередку», однак його справа виділена в окреме провадження. Звинувачення наполягало, що творцем осередку був Зейтуллаєв, що не знайшло підтвердження під час першого судового процесу в Північно-Кавказькому військовому окружному суді, тому свідчення проти Сейтосманова опосередковано стосуються і самого Зейтуллаєва, і інших засуджених у цій справі: Рустема Ваїтова, Ферата Сайфуллаєва і Нурі Прімова. Незважаючи на погрози слідчого, відмова від дачі показань із посиланням на 51 статтю, юридично повністю виправдана», – розповів кореспонденту Радио Свобода адвокат Еміль Курбедінов.

Енвера Сейтосманова звинувачують у злочині за частиною 2 статті 205.5 Кримінального кодексу Росії «Участь у діяльності терористичної організації». Братів Ернеса й Енвера Сейтосманових російські силовики затримали 10 травня в Тиловому Балаклавського району Севастополя після проведених обшуків.

Ернеса згодом відпустили. Енверу вручили постанову про порушення кримінальної справи. Наступного дня підконтрольний Росії Ленінський районний суд Севастополя заарештував Енвера Сейтосманова.

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього й кажуть, що піддаються несправедливому переслідуванню в Росії й окупованому нею 2014 року Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» 2003 року, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їхнє переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати відзначають, що переслідувані в цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави, що окуповує.