Російський слідчий переніс дату висунення звинувачень Мустафі Джемілєву – адвокат

Микола Полозов

У Головному слідчому управлінні Слідкому Росії в Криму і Севастополі перенесли на 13 квітня висунення звинувачень лідеру кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва.

Про це написав адвокат Микола Полозов.

Він зазначив, що Джемілєву мають намір висунути звинувачення за трьома статтями – за ч. 3 ст. 322 (незаконний перетин державного кордону Росії), ч. 1 ст. 224 (недбале зберігання вогнепальної зброї), ч. 1 ст. 222 КК Росії (незаконні придбання, передача, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї, її основних частин, боєприпасів).

Раніше Мустафа Джемілєв підтвердив Крим.Реалії, що в Криму співробітники російського Слідкому мають намір 10 квітня висунути йому звинувачення. «Дружина зателефонувала і сказала, що прийшли ФСБшники, дали якусь повістку і просять під її розписку це повідомлення. Я сказав, щоб жодних розписок не давала. Якщо хочуть, то нехай так дадуть. Вони давно порушували це. Просто в порядку залякування у зв'язку з майбутнім маршем (на Крим – КР)», – розповів Джемілєв.

Видання «Українська правда» опублікувало фотографію повідомлення, яке принесли рідним Джемілєва в Криму.

У ньому зазначено, що лідер кримськотатарського народу звинувачується за ч.3 ст. 322 Кримінального кодексу Росії «Незаконний перетин державного кордону Росії», ч.1 ст. 222 «Незаконне придбання, передача, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї, її основних частин, боєприпасів» і ч. 1 ст 224 «Недбале зберігання вогнепальної зброї, яка створила умови для його використання іншою особою, якщо це спричинило смерть людини або інші тяжкі наслідки».

Джемілєву запропонували надіслати замість себе адвоката в управління Слідкому в Сімферополі.

Після анексії Криму Росією на початку 2014 року лідерам кримських татар Рефату Чубарову і Мустафі Джемілєву російська влада заборонила в'їзд на півострів на п'ять років.

20 січня 2016 року кримський адвокат Джеміль Темішев повідомив про заочний арешт Мустафи Джемілєва за рішенням підконтрольного Росії Київського районного суду в Сімферополі. Цю інформацію пізніше підтвердила колишня російський прокурор Криму Наталя Поклонська.

За інформацією Темішева, російськими органами Джемілєв звинувачується в незаконному перетині адмінкордону з Кримом 3 травня 2014 року в Армянську. Російське слідство посилається на те, що Джемілєву вже був заборонений російською владою в'їзд на територію півострова.

У МЗС України засудили заочний арешт Мустафи Джемілєва російським судом.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.