Влада Криму заявила про подання касаційної скарги на рішення суду в Амстердамі щодо «скіфського золота»

Володимир Константинов

Музеї анексованого Росією Криму спрямували до Верховного суду Нідерландів касаційну скаргу на рішення щодо повернення колекції так званого «скіфського золота» Україні. Про це в соцмережах написав речник російського парламенту Криму Володимир Константинов.

«Ми в Криму ставимося до цього рішення як до акту міжнародного розбою проти наших музеїв, нашої історичної спадщини. Домагатимемося справедливості. Поки що – у європейських судах, на об'єктивність яких особливих сподівань немає», – написав Константинов у фейсбуці.

Раніше про те, що Росія не виступатиме стороною у цій суперечці, в ефірі Радіо Крим.Реалії заявляв заступник керівника робочої групи з міжнародно-правових питань при постійному представництві Криму при президентові Росії Олександр Молохов.

«За моєю інформацією, російська держава не планує подавати касаційну скаргу щодо Скіфського золота. Це все ланки одного ланцюга: недостатня підтримка Франчетті, недостатня підтримка кримських музеїв», – сказав Молохов.

Наразі немає підтвердження цієї інформації від адвокатів української сторони.

Як повідомлялося, Слідчий комітет Росії розпочав дослідчу перевірку за фактом визнання України судом в Амстердамі власником колекції так званого «скіфського золота».

Раніше російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) заявив, що звертався до президента Росії Володимира Путіна щодо можливості виступу російської держави як сторони у справі про повернення так званого «скіфського золота».

До цього посол Росії Олександр Шульгін назвав «небезпечним прецедентом» рішення суду Амстердама щодо «скіфського золота». Шульгін також назвав рішення апеляційного суду «політично мотивованим».

«Скіфське золото»

Виставка «Крим: золото і таємниці Чорного моря», в якій налічувалося понад 500 експонатів з декількох музеїв Криму, проводилася в археологічному музеї Аллард Пірсона в Амстердамі з 7 лютого по 31 серпня 2014 року, однак через анексію Росією Криму не повернулася в ці музеї.

Колективний позов про повернення експонатів до музею Аллард Пірсона подали чотири кримські музеї. Українська влада заявила, що артефакти не є власністю музеїв, а належать державі Україна. Музей в Нідерландах вирішив не передавати експонати до рішення компетентного судді або угоди між сторонами.

Окружний суд Амстердама 14 грудня 2016 постановив повернути українській державі експонати виставки «Крим: золото і таємниці Чорного моря».

28 березня 2017 року Апеляційний суд Амстердама отримав від представників кримських музеїв апеляцію на рішення суду щодо «скіфського золота».

26 жовтня 2021 року Апеляційний суд Амстердама ухвалив рішення передати Україні «скіфське золото» – експонати з кримського музею, які поїхали на виставку ще до російської анексії півострова і досі не повернулись.

Президент України Володимир Зеленський назвав «довгоочікуваною перемогою» рішення суду Амстердама у справі про «скіфське золото» та зазначив, що Україна також поверне під свій контроль Крим. Глава українського МЗС Дмитро Кулеба також привітав рішення Апеляційного суду Амстердама.

Підконтрольна Росії влада Криму відреагувала на рішення Апеляційного суду в Амстердамі, назвавши його «несправедливим та неправовим». Директор «Центрального музею Тавриди» у Сімферополі Андрій Мальгін сказав, що обурений цим рішенням, і кримські музейники мають намір його оскаржити.

Голова Слідкому Росії Олександр Бастрикін доручив організувати перевірку за фактом «неповернення культурних цінностей» через перемогу України в нідерландському суді.