Сенцов розповів про тортури в колонії на Ямалі

Олег Сенцов

Український режисер з Криму Олег Сенцов, якого після російського вироку відправили відбувати термін до виправної колонії на Ямалі, розповів "Новой газете" про тортури і знущання над засудженими.

Сенцов, засуджений в Росії на 20 років за звинуваченням у тероризмі, відсидів частину терміну в ІК-8 "Білий ведмідь" у місті Лабитнангі.

"Тут ще з порога тобі дають зрозуміти, що ти потрапив у чистилище, де у тебе немає жодних прав, а скаржитися марно і нікому. Прибулих етапом людей б'ють нещадно лише за те, що вони існують, – це так називається "приймання", обов'язкова процедура, практично ритуал", – зазначив Сенцов.

За його словами, всім новачкам "пояснюють правила життя: потрібно питати у начальства дозвіл на будь-яку дію і швидко вирішити – співпрацюватимеш ти з адміністрацією чи ні".

Побої, приниження, електрошокери, тримання в холодній камері голим або в мокрій робі ще не найстрашніше, розповідає Сенцов.

Your browser doesn’t support HTML5

«Путін хоче показати світу, що він хороший хлопець» – Сенцов (відео)

"В'язня можуть закрутити в матрац і залишити так на добу або ще гірше. Заколоти в позі ембріона в залізний ящик на зразок сейфа, де практично нічим дихати і доводиться мочитися під себе, тому що перерви на туалет і обід в цих атракціонах не передбачені. Погрози згвалтувати, "опустити", навпаки, є при цьому незмінним супроводом знущань. Уникнути цих знущань, взяти перепочинок, можна лише, якщо порізати собі вени і потрапити в тюремну лікарню", – зазначив режисер.

Слідчий комітет Росії в 2015-2018 роках порушував кримінальні справи за скаргами на насильство над ув'язненими в одному випадку із 44. За ці роки, згідно з інформацією Слідкому, надійшло майже 6,5 тисячі повідомлень про насильство над ув'язненими. При цьому відомство порушило лише 148 кримінальних справ.

Справа Сенцова та Кольченка

Кримського режисера Олега Сенцова і анархіста Олександра Кольченка затримали представники російських спецслужб у Криму в травні 2014 року за звинуваченням в організації терактів на півострові. У серпні 2015 року Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Сенцова до 20 років колонії суворого режиму за звинуваченням у терористичній діяльності на території Криму. Кольченко отримав 10 років колонії. Обидва свою провину не визнали.

Олег Сенцов відбуває покарання в місті Лабитнангі, на півночі Росії. Олександр Кольченко перебуває в колонії міста Копейськ, на Уралі.

Після 145 днів голодування з вимогою звільнити всіх українських політв'язнів, які перебувають у російських в'язницях, Сенцов «письмово погодився на прийом їжі». Він назвав це «вимушеним заходом через загрозу насильницького годування». Amnesty International заявила, що примусове годування є катуванням. 25 жовтня 2018 року Сенцову присудили премію Європарламенту «За свободу думки» імені Сахарова.

Правозахисний центр «Меморіал» вніс Сенцова і Кольченка в список політв'язнів. Петицію на сайті Білого дому із закликом врятувати засудженого в Росії Олега Сенцова підписали понад 100 тисяч осіб.