Росія не надає Україні інформацію про здоров’я кримського політв’язня Приходька – омбудсмен

Днями дочка Олега Приходька заявила про катування батька в Росії (архівне фото)

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що не може отримати від російського омбудсмена Тетяни Москалькової достовірної інформації про стан здоров’я кримського політв’язня, проукраїнського активіста Олега Приходька, оскільки в Росії його вважають «російським громадянином».

«Я не вперше звертаюся до Тетяни Москалькової щодо Олега Приходька. Ми очікуємо відповіді такої ж, яку ми неодноразово отримували. Буде написано буквально таке: «Висловлюю вам вдячність за увагу, яку ви проявляєте до громадянина Росії Олега Приходька». Вони вважають його громадянином Росії і тому не дають інформацію, яка підтверджує чи спростовує його стан здоров’я», – сказала Денісова в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Вона додала, що, найімовірніше, у відповіді Москалькової також буде зазначено, що умови утримання та медичне забезпечення Олега Приходька «відповідають чинному законодавству Росії та міжнародним стандартам».

Також Денісова заявила, що вимагає «беззастережного повернення всіх громадян України та припинення знущань, які, зокрема, відбуваються зараз щодо Олега Приходька».

Раніше Людмила Денісова звернулася до Уповноваженої з прав людини в Росії Тетяни Москалькової з вимогою «захистити права громадян України, а саме сприяти наданню необхідної медичної допомоги».

До цього дочка Олега Приходька Наталія Швецова розповіла про знущання та тортури над батьком в російському ув’язненні. За її словами, Олега Приходька «тихо вбивають» у російській колонії. Російська сторона поки це не коментувала.

У жовтні 2021 року адвокат Сергій Легостов після зустрічі з Приходьком повідомив про «жорстоке поводження» з кримчанином у російській колонії.

Рідні Приходька повідомляли Крим.Реалії, що в російській колонії в Олега почалися проблеми з ногами.

Перед цим рідні Приходька повідомляли Крим.Реалії, що майже пів року не мають зв'язку з ним. Сім'я Приходька також повідомляла, що повністю виплатила штраф 200 тисяч рублів, призначений йому судом у рамках винесеного раніше вироку.

3 березня 2021 року Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону ухвалив вирок Приходьк.у

Пізніше Апеляційний військовий суд міського округу Власіха Московської області 17 травня ухвалив залишити чинним вирок Олегу Приходьку, засудженому на п'ять років позбавлення волі. Захист кримчанина оголосив про намір звертатися в ЄСПЛ.

Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест у зв'язку з цим вироком кримчанину. Постійний представник президента Володимира Зеленського в АРК Антон Кориневич назвав рішення російського суду щодо Приходька «актом залякування».

Правозахисний центр «Меморіал» визнав політичним в'язням Олега Приходька.

Справа Олега Приходька

Олега Приходька затримали 10 жовтня 2019 року. Російська ФСБ звинуватила його в підготовці до терористичного акту і незаконному виготовленні вибухових речовин.

Прокуратура Автономної Республіки Крим почала кримінальне провадження за ч. 1 ст. 146 КК України (незаконне позбавлення волі) через арешт активіста в Криму.

За інформацією адвоката Назіма Шеіхмамбетова, Приходько перебуває в спецблоці СІЗО Сімферополя.

До цього Приходько притягувався до відповідальності в анексованому Росією Криму в адміністративній справі. Підконтрольний Кремлю Сакський районний суд Криму 25 червня оштрафував кримчанина на дві тисячі рублів. Суд визнав його винним за частиною першою статті 20.3 кодексу Росії про адміністративні правопорушення. Згідно з постановою суду, яка є в розпорядженні Крим.Реалії, «дослідження» вилучених у будинку активіста під час обшуку предметів і документів вказує на те, що «Приходько шляхом доступу третіх осіб до цих предметів і документів пропагує і публічно демонструє нацистську атрибутику і символіку».

Сам активіст стверджував, що вся атрибутика в його будинку «антикварна», а футболка зі свастикою, яка також фігурує в матеріалах, «сувенірна» і її немає в нього з 2010 року.

8 лютого 2019 року співробітники кримського главку ФСБ провели обшук у Приходька. Силовики вилучили у нього українську символіку, прапори партії «Свобода», червоно-чорні прапори, портрет Степана Бандери, техніку і домашні CD-диски. Після обшуку Приходька відвезли до Сімферополя, де допитували, розпитуючи про його діяльність і зв'язки на материковій частині України.