Чубаров: «Заяви про можливі поставки дніпровської води в Крим неприпустимі»

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у коментарі Крим.Реалії назвав «неприйнятними» заяви про можливе відновлення водопостачання Криму з материкової частини України в обмін на врегулювання ситуації на Донбасі, про що раніше заявив спікер української делегації в тристороннійї контактній групі, радник голови Офісу президента України Олексій Арестович.

«Після затвердження на Раді національної безпеки і оборони України стратегії деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, такі заяви мені здаються неприйнятними. Це абсолютно суперечить суті тих посилів, які закладені в документі, затвердженому указом президента України. Зокрема, в 66 пункті стратегії йдеться про те, що забезпечення поставок води через Північно-Кримський канал можливе тільки після деокупації Криму», – сказав голова Меджлісу.

Коментуючи слова Арестовича про можливість подібних домовленостей, Рефат Чубаров підкреслив, що такі заяви «руйнують єдиний державний підхід у питанні водопостачання Криму».

«Такого роду заяви про те, що можливі якісь обставини, за яких можна домовитися з Росією про постачання дніпровської води в Крим, я вважаю просто неприпустимими й такими, що руйнують єдиний державний підхід у цьому питанні. Те, що така заява була зроблена напередодні «Кримської платформи», де ми намагаємося щодня мобілізувати міжнародних партнерів навколо звільнення Криму і відновлення суверенітету України, вона, тим більше, є неприпустимим», – зазначив Чубаров.

Арестович після критики на свою адресу опублікував у соціальних мережах свої слова з інтерв'ю, зазначивши, що це лише «теоретичне припущення».

У нещодавньому інтерв'ю виданню «Телеграф» Олексій Арестович сказав, що українська влада може змінити свою позицію щодо відновлення поставок води в Крим при «дуже серйозних поступках» з боку Росії – «виконання Мінських угод, виведення військ з Донбасу, повернення ОРДЛО на умовах України».

Постійний представник президента Володимира Зеленського в АРК і Севастополі Антон Кориневич, коментуючи це, заявив, що позиція української влади щодо постачання води в Крим залишається незмінною.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв'ю Радіо Свобода заявляв, що відновлення подачі дніпровської води в Крим через канал можливе тільки після його деокупації.​

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає на тому, що з урахуванням анексії Кримського півострова «Росія несе основну відповідальність за забезпечення доступу до води захищеним особам у Криму».

Влада Криму заявила, що готується подати проти України позов «через шкоду, заподіяну півострову водною блокадою» після перекриття Північно-Кримського каналу. Як заявляв голова російського парламенту Криму Володимир Константинов, перш ніж звертатися до міжнародних інстанцій підуть позови в російські суди.

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з'єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році поставки води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють з водосховищ природного стоку і підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові.

У 2020 році ситуація з водопостачанням в Криму стала критичною. Невелика кількість опадів і малосніжна зима призвели до посухи, стверджують кримські вчені.

З кінця серпня графіки подачі води були запроваджені в Сімферополі, а також у Сімферопольському і Бахчисарайському районах. Пізніше це торкнулося Білогірська і Білогірського району та частково Алушти.

Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов не виключив, що Росія може визнати надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень.

Влада Росії виділила мільярди рублів на будівництво нових водогонів, водозаборів і на буріння свердловин.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає, що, згідно з міжнародним правом, Росія несе повну відповідальність за забезпечення населення Криму водою.

Офіційний Київ стверджує, що постачання води на півострів через Північно-Кримський канал відновиться тільки після деокупації Криму.