На Керченському мосту блокують близько 200 кримських татар – активісти

Ілюстраційне фото

В об'єднанні «Кримська солідарність» повідомляють, що з вечора 2 листопада сотні кримських татар, які виїхали з Криму до Ростова-на-Дону на оголошення вироку фігурантам красногвардійської «справи Хізб ут-Тахрір», блокують співробітники російської ДПС на Керченському мосту. Російські правоохоронні органи офіційно ситуацію не коментують.

«Затримують співробітники ДПС у різних районах Криму і на в'їзді на Керченський міст, де зібрали паспорти у всіх пасажирів, мотивуючи тим, що необхідна перевірка особи за базою даних. Деяким водіям погрожують штрафами в розмірі 200 тисяч рублів, натомість пропонують повернутися назад у супроводі ДПС. До посту ДПС на в'їзді на Керченський міст прибув загін ОМОНу і Росгвардії», – повідомили активісти.

За інформацією кримської правозахисниці Лутфіє Зудієвої, на Керченському мосту заблокували проїзд близько 200 кримським татарам.

«Майже 200 кримських татар заблоковані на стаціонарному інспекційно-доглядовому радіометричному комплексі в районі Керченського мосту. Надходить інформація, що міст закрили до 8 години ранку. Хто віддав таке розпорядження – з'ясовується. Машини заганяють на стоянки. Людей незаконно тримають з 9 години вечора і створюють ризики для здоров'я – без харчування, гарячого пиття. Температура повітря цієї ночі +12. Серед затриманих, у тому числі, літні люди і жінки», – повідомила вночі Зудієва.

Пізніше з'явилася інформація про те, що людям почали поступово видавати паспорти, але проїзд через міст досі закритий.

«Посвідчення водіїв поки нікому не віддають. Причини затримання ніхто зі співробітників не пояснює», – повідомили активісти.

Вони припускають, що таким чином правоохоронці намагаються не дати можливості людям підтримати своїх співвітчизників, яким сьогодні мають винести вирок у російському суді.

У Південному окружному військовому суді в російському Ростові-на-Дону 2 листопада фігуранти красногвардійської «справи Хізб ут-Тахрір» Рустем Емірусеїнов, Арсен Абхаїров і Ескендер Абдулганієв виступили з останнім словом.

Your browser doesn’t support HTML5

«Методи сталінського режиму». Фігуранти красногвардійської «справи Хізб ут-Тахрір» виступили з останнім словом (відео)

3 листопада очікується винесення вироку фігурантам цієї справи. Російський прокурор просив суд визнати кримських татар винними і призначити покарання у вигляді позбавлення волі в колонії посиленого режиму на терміни: Рустему Емірусехнову – 18 років з обмеженням на 1,5 року нагляду, Арсену Абхаїрову – 15 років, Ескендеру Абдулганієву – 16 років.

У лютому 2019 року в будинках кримських татар у селищі Октябрське Красногвардійського району Криму російські силовики провели обшуки. Пізніше в управління ФСБ Росії в Сімферополі відвезли Абдулганієва, Абхаїрова та Емірусеїнова.

ФСБ Росії стверджує, що затримані жителі Красногвардійського району причетні до діяльності забороненої в Росії та анексованому нею Криму організації «Хізб ут-Тахрір».

Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.