Українська компанія вимагає від Києва розслідувати «пошкодження» дамби «Кримського титану» – документ

Українська компанія ПрАТ «Юкрейніан кемікал Продактс» звернулася до української влади з «заявою про скоєння злочину», в якому просить «терміново втрутитися в ситуацію з пошкодженням дамби», що відділяє кислотонакопичувач заводу «Кримський титан» від озера Сиваш у Херсонській області. Про заяву Крим.Реалії розповів заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації Вадим Чабан.

У листі, адресованому президенту України Петру Порошенку, СБУ, ГПУ, Держприкордонслужбі України та іншим відомствам, компанія просить «відкрити кримінальне провадження за фактом пошкодження невстановленими особами цілісності огороджувальної дамби і внести відповідні відомості в ЄРДР». Копію документа мають Крим.Реалії.

«ПрАТ« Юкрейніан кемікал Продактс» стало відомо, що зазначена дамба частково пошкоджена, що може призвести до значних негативних екологічних наслідків, зокрема, становить загрозу прямого потрапляння промислових стоків заводу« Кримський титан» в озеро Сиваш. Порушення цілісності огороджувальної дамби випарника зробить до порушення роботи фільтрувальних процесів у тілі дамби, з подальшим руйнуванням дамби, що в свою чергу може призвести до екологічної катастрофи», – йдеться в заяві.

Заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації, коментуючи зміст цього документа, заявив, що влада має намір зажадати відповідну проектну документацію.

«Виходить, на сьогодні ми знаємо, хто відповідає за стан цієї дамби. Ми вимагатимемо у представників «Титана» проектну документацію. І якщо вони її нададуть, ми зможемо професійно доповісти про стан дамби і перевірити відповідність до проектних вимог. Якщо знайдуть невідповідності, то зобов'язуватимемо компанію «Юкрейніан кемікал Продактс» провести роботи з реставрації або реконструкції. Але візуально ніякої загрози прориву води з озера Сиваш на сьогодні немає», – заявив Вадим Чабан.

У четвер 20 вересня в Херсонській ОДА заявили, що частина дамби, що відділяє кислотонакопичувач заводу «Кримський титан» від озера Сиваш, не має ніяких пошкоджень.

Раніше стало відомо, що керівництво заводу «Кримський титан» направило до ФСБ Росії і Слідчого комітету Росії заяви про порушення кримінальної справи проти влади України після викиду шкідливих речовин на півночі Криму. Російська влада Криму стверджувала, що частина дамби кислотонакопичувача на території материкової України пошкоджена.

У ніч з 23 на 24 серпня в Армянську стався викид невідомої речовини. Влада Криму заявила, що причиною викидів шкідливої речовини на півночі півострова є спека і тривала відсутність опадів. За даними досліджень, причиною забруднення є випаровування вмісту кислотонакопичувача, використовуваного «Кримським титаном».

Завод «Кримський титан» розпочав роботу ще 1971 року, а на початку 2000-х перейшов під контроль компанії Groop DF Дмитра Фірташа. Головним напрямком підприємства є виробництво діоксиду титану – речовини, що застосовується в лакофарбовій, гумотехнічній промисловості, при виробництві пластмас і в багатьох інших галузях.​

2014 року, після анексії Криму Росією, Дмитро Фірташ змінив структуру управління заводом. У жовтні Groop DF передала ПрАТ «Кримський титан» російському дочірньому підприємству ТОВ «Титанові інвестиції». 2015 року ПрАТ «Кримський титан» був перейменований у «Юкрейніан кемікал Продактс».

За даними Міністерства з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України, завод «Кримський титан» несе екологічну загрозу для Херсонської області.