Чубаров на сесії Ради ООН: «Повторюється трагедія кримськотатарського народу 1944 року»

Рефат Чубаров

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у складі української делегації виступив на 39-й сесії Ради ООН з прав людини в Женеві 25 вересня, де розповів про стан прав людей в анексованому Криму.

«Українцям, які живуть у Криму, відмовлено в праві отримувати освіту українською мовою. Багатьом людям, так само як і мені, заборонено жити у себе вдома, на півострові. У той же час Росія займається переселенням на територію Криму етнічних росіян десятками і сотнями тисяч. Сьогодні повторюється трагедія кримськотатарського народу 1944 року», –сказав Чубаров.

Він додав, що кримських татар переслідують за фальшивими звинуваченнями в тероризмі і правопорушеннях, пов'язаних з екстремізмом.

Голова Меджлісу розповів, що по всьому півострову відбуваються порушення основних свобод, у тому числі свободи мирних зібрань, об'єднань, релігії та свободи пересування. У Криму відсутні незалежні ЗМІ й вільна журналістика в цілому, додав Чубаров.

«Особливо неприйнятним і образливим є те, що, незважаючи на наказ Міжнародного Суду ООН від квітня 2017 року, представницький орган кримськотатарського народу, Меджліс, залишається забороненим на півострові. Окупаційна влада абсолютно байдужа до людей у Криму, вона руйнує їхні землі та навколишнє середовище. Півострів цікавить Росію тільки як військовий форпост для домінування в Чорноморському регіоні», – сказав голова Меджлісу кримськотатарського народу.

У 2017 році Україна в Міжнародному суді ООН ініціювала справу проти Росії з метою її притягнення до відповідальності за фінансування і підтримку актів тероризму в Україні, а також участь у скоєнні актів расової дискримінації в рамках здійснення актів агресії проти України.

Україна також надіслала запит до Міжнародного суду ООН з проханням вжити відповідних тимчасових заходів, з огляду на невідкладний характер ситуації. 19 квітня 2017 року суд ухвалив рішення застосувати тимчасові заходи проти Росії на вимогу України.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.