Недосяжна російська субсидія

Спеціально для Крим.Реалії

З вересня цього року в Севастополі зменшений розмір субсидії на оплату послуг ЖКГ. Причина перегляду ‒ зміна розміру регіональних стандартів, що застосовуються піл час отримання субсидії.

«З урахуванням нових розмірів регіональних стандартів, у деяких громадян розмір надаваної субсидії зменшився. Громадянам, які проводять оплату опалення лише в опалювальний сезон, розмір субсидії буде переглянутий з початку опалювального сезону», ‒ повідомила головний спеціаліст відділу надання пільг і субсидій Тетяна Андрєєва.

У Севастополі допомогу від держави у вигляді субсидії на оплату «комуналки» можуть отримати сім'ї, в яких щомісячні витрати на оплату житлового приміщення та комунальних послуг перевищують 17% сукупного доходу. За словами Тетяни Андрєєвої, торік таку субсидію отримували 198 сімей, цьогоріч ‒ на сім сімей більше. Кожна субсидія, за її словами, розраховується в індивідуальному порядку. Середня сума щомісячних виплат становить 933 рублі.

Тобто в місті з населенням понад 430 тисяч осіб, субсидію отримують менше 0,1% громадян.

Субсидія по-російськи

У Росії субсидія на оплату комунальних послуг надається за умови, що витрати громадянина на оплату житлово-комунальних послуг (ЖКП) перевищують максимально допустиму величину в частці витрат сім'ї. Згідно з нормами постанови Уряду Росії від 29.08.2005 № 541, максимальна частка витрат на оплату ЖКП не повинна перевищувати 22% сукупного доходу однієї сім'ї. Але в кожному регіоні місцеві уряди можуть встановлювати свої «межі». У Севастополі міська влада встановила планку в 17%.

Під час розрахунку субсидії враховується середньомісячний прибуток сім'ї, чи перебуває житло у власності, площа житла, загальні витрати на утримання житла.

Не мають права на субсидію громадяни, які мають непокриті борги за комунальні послуги та надлишки житлоплощі. Громадяни, які були визнані пенсіонерами, які не працють, а також усі інваліди другої та третьої групи здоров'я. До того ж, є маса нюансів, при яких громадянин може отримати відмову у виплаті субсидії. Всі вони виписані в Житловому Кодексі та зазначеній вище постанові російського уряду. Наприклад, громадянину можуть відмовити, якщо він не вкладеться в зазначений термін подачі документів або припуститься помилки при заповненні документів.

Субсидія перераховується громадянину на особистий рахунок у банку, кожні півроку потрібно подавати повний комплект документів, щоб її продовжувати.

Окрім цього, передбачена знижка на оплату внесків на капітальний ремонт: для осіб старших за 70 років ‒ у розмірі 50% від суми внеску; після досягнення 80 років ‒ повне звільнення від сплати внесків.

Український варіант соціальної допомоги

Розрахунок субсидії 2018 року в Україні зазнав істотних змін у порядку її видачі та нарахування. Постанова Кабміну №329, що набула чинності в травні, внесла серйозні корективи.

Україна дозволяє отримати субсидію громадянину будь-якого віку та соціального становища, на своїй або орендованій квартирі, але з однією умовою: витрати на комунальні платежі мають перевищувати 15% від доходу. Подана заява на нарахуванні субсидії є приводом для обстеження органами соціального захисту матеріально-побутових умов. На підставі акта ухвалюється рішення про призначення допомоги.

Є й інші обмеження. Субсидію не призначать, якщо у сім'ї є автомобіль, якому ще немає п'яти років, тим, хто здійснював покупки на суму понад 50 тисяч гривень, а також громадянам, які отримали спадок, оцінений понад цю суму.

Якщо громадянин є власником квартири з площею понад 120 м² або будинку ‒ 200 м², то йому також доведеться оплачувати комунальні послуги в повному розмірі.

В Україні не можуть відмовити в субсидії громадянам із прибутками меншими, ніж мінімальна заробітна плата, а до цієї категорії потрапляє велика частина пенсіонерів.

Усім особам працездатного віку, які бажають отримати допомогу, але не працюють, необхідно стати на облік у місцеві центри зайнятості.

Субсидії схожі, життя різне

Як бачимо, основні принципи призначення субсидій досить схожі в Росії та в Україні. Але в Севастополі за російськими законами отримує її вельми незначна кількість городян. У чому ж справа?

По-перше, цей вид соціальної допомоги не можуть отримувати пенсіонери. В Україні, навпаки, саме ця категорія громадян є головним отримувачем субсидій.

По-друге, в Україні субсидії виплачує держава, а в Росії ці витрати фінансуються з бюджетів суб'єктів федерації ‒ і вони можуть встановлювати (і встановлюють) більш жорсткі правила для отримання субсидій, економлячи власні кошти. Наприклад, за розміром субсидованої житлової площі. Або відсоток від загального прибутку сім'ї може бути встановлений вищим (але не більше ніж 22%). У Москві, до речі, субсидії можуть отримати сім'ї, в яких щомісячні витрати на оплату житлового приміщення та комунальних послуг перевищують 10% сукупного прибутку. У Севастополі, як ми пам'ятаємо, встановлена «стеля» в 17%.

Останнім часом у Росії почали скорочувати кількість громадян, які отримують субсидію. Наприклад, у Татарстані такі субсидії отримують приблизно 13% сімей. Як правило, регіональні стандарти в республіці з року в рік змінюються в бік підвищення, як і тарифи на ЖКП. Але цьогоріч у деяких муніципалітетах їхні розміри чомусь зменшилися, що, відповідно, позначилося на розмірі субсидій, пишуть «Аргументы и факты. Казань».

В Україні зовсім інша ситуація ‒ субсидії отримували мільйони громадян, які не мали на це право. Як повідомив голова директорату сім'ї та соціальної підтримки населення Міністерства соціальної політики Віталій Музиченко, 2018 року приблизно півтора мільйона громадян отримували завищені суми субсидій від держави на сплату послуг житлово-комунального господарства.

«Виникла ситуація, коли окремі громадяни отримували субсидію в окремих населених пунктах і здавали в найм житло... Фактично один мільйон домогосподарств ‒ це ті домогосподарства, в яких перебували громадяни абсолютно працездатного віку, які мають або менші за прожитковий мінімум прибутки, або прибутки взагалі відсутні. Це приблизно півтора мільйона громадян», ‒ сказав він.

Раніше міністр соцполітики України Андрій Рева повідомив, що за перше півріччя 2018 року українцям нарахували субсидії понад необхідної суми на п'ять мільярдів гривень.

Севастопольці ж за останні чотири роки відвикли від української вольниці з субсидіями, які отримувала більшість місцевих пенсіонерів. Тепер у них зовсім інші реалії: то внески на капітальний ремонт додали, то загальнобудинкові лічильники зобов'язують встановлювати за власний кошт, то погрожують, що за комунальні борги з квартири виселять ‒ у Росії це дозволено.

Гасло з горезвісними «каменями з неба» літні люди вже призабули, але відчувають наслідки на собі кожен день.

Андрій Покровський, кримчанин (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції