Магічні знаки народної долі

Експонат виставки «Крим. З любов'ю»: пряжка дівочого пояса авторства Алі Умерова

У вівторок, 4 лютого, в Кримській науковій бібліотеці відкрилася виставка «Крим. З любов'ю», концепція якої, як підкреслює її організатор і куратор проєкту Заслужений художник України Мамут Чурлу, «об'єднує художників різних спеціальностей, національності та віку, які виявляють інтерес, любов до справжньої унікальної культури Криму. Вона збереглася в народному мистецтві кримських татар, на основі якого в межах проєкту «Кримський стиль», у сучасних умовах відбувається відродження і розвиток давніх традицій».

Мамут Чурлу

Він підкреслює, що «цивілізації Скіфів, античної Греції, Візантії, тюркського та мусульманського світів залишили яскравий слід на кримській землі. Багато тисяч років історії півострова є тим ґрунтом, з якого черпає силу культурне коріння кримських татар. Однак сталінська депортація всього народу в 1944 році знищила саму можливість існування і розвитку в місцях заслання будь-яких видів кримського традиційного декоративного мистецтва. Проте, після повернення основної маси кримських татар на батьківщину на початку 90-х років ХХ століття силами окремих художників-ентузіастів почався всебічний процес відновлення древньої культури Криму...»

Відомий дослідник кримськотатарської народної творчості, який заглибився у святая святих народного мистецтва, у глибинний зміст народних орнаментів, Мамут Чурлу розшифрував семантику стародавньої образотворчої мови. Після повернення до Криму він почав реалізовувати спеціальний проєкт «Кримський стиль», у який втягнув широкі кола народних майстрів. Він організовує семінари та тренінги, на яких творча молодь отримує необхідні знання та навички практичного використання традиційного досвіду у своїх роботах.

Декоративні панно і вишивка золотом: кримські татари відроджують історичний етно-стиль (фотогалерея)

Мамут Чурлу розповідає: «Стародавні магічні знаки продовження та збереження роду, сім'ї, символи родючості та добробуту з новою силою і виразністю інтерпретуються в сучасних роботах художників творчого об'єднання «Чатир-Даг»... Етностиль стає зараз популярним на всій планеті. Він просочується у багато сфер сучасного життя...».

Стародавні магічні знаки продовження та збереження роду, сім'ї, символи родючості та добробуту з новою силою і виразністю інтерпретуються в сучасних роботах художників
Мамут Чурлу

На виставці, яка щойно відкрилася, представлені 170 робіт як провідних кримських майстрів, так і початківців. Це і сам Мамут Чурлу, і Рустем Скібін, Гульнара Негляденко, Юлія Тулупова, Сабріє Еюпова, Ельдар Гусенов, Хатідже Юнусова, Аліме Гусенова, Ліля Каїшева, Рефат Куртвелієв, Любов Сторчак, Едіє Мустафаєва та багато інших, усіх не перелічиш. Експозиція – широкий спектр робіт, виконаних у різних матеріалах і техніках. Тут показані різновиди кераміки та вишивки, ручне ткацтво, ляльки, графічні роботи, вітраж на склі, розпис на папері та дереві, аплікації, твори, створені з металу, дерева, повсті.

Творчість народних кримськотатарських художників і глибоко концептуальна, і має велике прикладне значення. Концептуальність її виявляється у відродженні душі та художнього світу народу, вірувань і його художньої мови, яка є засобом спілкування цілих поколінь. Але воно також затребуване як на туристичному ринку як елітних сувенірів, так і у внутрішньому кримському просторі для оформлення ресторанів і кафе, музеїв і домашніх інтер'єрів, для потреб національних обрядів і побуту.

Окрім того, твори сучасного кримськотатарського декоративного мистецтва, створені на основі культурної реконструкції здатні з великим успіхом представляти Крим за його кордонами. В межах проєкту «Кримський стиль» уже відбулися численні виставки у Москві та Казані, у Парижі та Анкарі, у Варшаві та найбільших містах України.

Микола Семена, кримський журналіст, оглядач Крим.Реалії

Фото автора

Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції