Війна і Крим: продуктовий ажіотаж на півострові та «перша кров» Аксьонова

Порожні полиці у гіпермаркеті «Метро» у Сімферополі, 7 березня 2022 року

Другий тиждень російського воєнного вторгнення в Україну в анексованому Росією Криму – розпочався продуктовий ажіотаж. Ціни в магазинах злетіли, кримчани скуповують продукти першої потреби. Російська влада Криму тим часом продовжує підтримувати політику президента Росії Володимира Путіна і здає кров для російських військових, поранених в Україні. Крим.Реалії продовжують стежити за ситуацією на півострові.

Після того як щодо Росії було запроваджено міжнародні санкції через її воєнне вторгнення в Україну, наслідки відчули жителі не лише цієї країни, а й анексованого Криму. Насамперед, ці наслідки позначилися на цінах у магазинах, що підскочили після падіння курсу рубля щодо іноземних валют, а також через ізоляцію Росії в Європі.

Підконтрольна Москві місцева влада називає те, що відбувається, «спекуляцією» і намагається регулювати ціни. Кримчани ж запасаються товарами першої необхідності, створюючи ажіотаж у магазинах.

Кримчани спустошують магазини

У деяких торгових мережах півострова помічені порожні полиці. Кримчани скуповують продукти, не чекаючи на чергове підвищення цін. Така ситуація помічена кореспондентом Крим.Реалії у Сімферополі 7 березня. Там працівники магазинів не встигають поповнювати асортименти продуктів харчування, оскільки кримчани масово скуповують їх.

У сімферопольському гіпермаркеті «Метро» спостерігався, зокрема, дефіцит гречки, рису, муки, макаронних виробів.

Порожні полиці у супермаркеті «Метро», Сімферополь, 7 березня 2022 року

За словами кримської активістки Галини Балабан, у Сімферополі великі черги біля банкоматів, з полиць магазинів «змітають» сіль, цукор, борошно, олію, крупи.

Кореспондент Крим.Реалії 9 березня побував у магазині «Пуд» на вулиці Київській у Ялті. На полицях помітна відсутність деяких продуктів, але ажіотажу на касах не було.

Як повідомив наш кореспондент, у цьому магазині гречки немає взагалі, обмежили кількість покупки рису – не більше ніж п'ять пачок. Є залишки олії, але дешеву олію розкупили. Також є оливкова олія за високими цінами. Біля кас особливого ажіотажу 9 березня не спостерігалося.

Обмеження продажу круп у магазині «Пуд» у Ялті, 9 березня 2022 року

Ще в одному ялтинському магазині «Яблуко» на вулиці Васильєва залишилися овочі та гречка. Але в магазині запроваджено обмеження продажу: не більше трьох пачок фасованої або трьох кілограмів вагової гречки в одні руки.

Оголошення про обмеження продажу гречки у магазині «Яблуко» в Ялті, 9 березня 2022 року

У «Яблуку» попереджають, що з 10 березня не працюватиме система накопичувальних бонусів для пенсіонерів, а також не прийматимуть дисконтні картки, повідомляє кореспондент Крим.Реалії.

У Представництві президента України у Криму 9 березня підтвердили інформацію Крим.Реалії про те, що у багатьох кримських магазинах – порожні полиці, продаж продуктів першого споживання лімітується, а місцеві жителі скуповують продукти та запасаються необхідними товарами.

«Паразитувати в такий час не можна»

Зростання кримських цін раніше підтвердив і російський глава регіону Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов). Але він стверджує, що така ситуація склалася не через міжнародні санкції, а через «спекуляцію» місцевих торгових мереж.

Паразитувати у такий час не можна
Сергій Аксьонов

«Усі об'єкти дрібнороздрібні завищують ціни від 60% до кратності 150% та 200%. Необґрунтовано взагалі. При тому, що в торгових мережах ці продукти не перевищують ціни, рекомендовані Міністерством промислової політики (Криму – КР). Тобто – звичайна спекуляція здебільшого. Звертаюся до організацій, що торгують: будь ласка, пам'ятайте про те, що сьогодні не той час. Навпаки, час потребує консолідації суспільства і спільних дій. Паразитувати у такий час не можна», – заявив Аксьонов.

Ілюстраційне фото

Він зазначив, що влада регіонів півострова надає недостовірну інформацію про цінову ситуацію, оскільки, за його словами, «ніхто не перевіряв (ціни на продукти – КР), нікуди не виїжджав, нічого не робили».

Віцепрем'єр російського уряду Криму Ірина Ківіко пообіцяла, що влада «не допустить спекулятивних дій з боку продавців продовольчих товарів і ліків».

Усі першочергові продукти, такі як цукор, крупи, борошно, мають бути доступні
Ірина Ківіко

«Усі першочергові продукти, такі як цукор, крупи, борошно, мають бути доступні, їх запас має становити 30 днів. Особливо це стосується північного Криму. Будь-яке необґрунтоване підвищення цін на цукор, овочі «борщовий набір», хліб та хлібобулочні вироби чи життєво важливі ліки має припинятися. Заходи до таких продавців застосовуватимуться жорсткі, крім адміністративних штрафів домагатимемося розірвання оренди за договорами НТО (розміщення нестаціонарних торгових об'єктів – КР)», – заявила вона.

Дефіцит

Оскільки Крим з 2014 року забезпечується товарами і продуктами з Росії, найближчим часом на нього можуть очікувати різні дефіцитні явища. Зокрема, у Росії прогнозують дефіцит дитячого харчування. У його великих російських виробників закінчується сировина для виробництва, повідомляє російський «Коммерсант».

Ситуацію посилює масове скуповування дитячого харчування громадянами, які побоюються різкого підвищення цін

«Ситуацію посилює масове скуповування дитячого харчування громадянами, які побоюються різкого підвищення цін – за тиждень попит зріс у 2,5 рази», – йдеться у повідомленні.

В Асоціації виробників і постачальників продовольчих товарів Росії рекомендували торговим мережам зменшити до 30% залишковий термін придатності при прийманні товару, а також знизити націнку для стримування зростання вартості товарів на полиці.

В Асоціації пояснили російським ЗМІ, що зараз виробники продуктів у Росії працюють «в умовах курсової турбулентності та порушених логістичних ланцюжків», тому постачальники сировини і матеріалів масово переходять на передоплату, а частина контрагентів відмовляються від співпраці.

Кров як «жест доброї волі»

На тлі помітних економічних змін у Криму підконтрольна Росії місцева влада продовжує підтримувати політику президента Росії Володимира Путіна щодо воєнного вторгнення в Україну.

Сергій Аксьонов разом зі співробітниками російського уряду Криму на початку березня здав кров для російських військовослужбовців, які зазнали поранень в Україні. Він назвав це «жестом доброї волі та проявом єдності армії (російської) та народу».

Російський голова Криму Сергій Аксьонов здає кров для російських військових

У Криму розгорнули пункти забору крові, які контролює місцевий Центр крові, що входить до складу Служби крові Росії.

26 лютого медперсонал мобільного госпіталю, розгорнутого в Красноперекопську, розповів кореспондентові Крим.Реалії, що він переповнений пораненими військовими, яких везуть з боку Херсона та Чаплинки. Тілами загиблих солдатів заповнені також морги у Красноперекопську та Армянську, стверджують у медзакладі.

Кримська влада про це публічно не повідомляє.

Доступ до сайту Крым.Реалии заблокований Роскомнаглядом (Роскомнадзором). Безперешкодно читати Крым.Реалии можна за допомогою дзеркального сайту​: rukrymr.azureedge.net. Також слідкуйте за головними подіями в Telegram та Instagram Крим.Реалії.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.