«Криму варто приготуватися». Росія чекає контрнаступу української армії на Кримський півострів?

Ілюстраційне фото

Російські війська продовжують нарощувати протиповітряну оборону у північно-західній частині Криму. А Кримська правозахисна група опублікувала результати моніторингу кримських онлайн-ЗМІ, судячи з яких, Росія ще до початку повномасштабного вторгнення в Україну готувала інформаційний простір у Криму до ескалації та розколювала українське суспільство через пропаганду в російських медіа. Про що свідчать новини щодо нарощування системи ППО у Криму? Яких висновків дійшли експерти, які проводили моніторинг кримських ЗМІ? Про це говорили в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Армія Росії готується до оборони

Як повідомив 6 червня представник Міноборони України Олександр Мотузяник, у районах кримських населених пунктів Оленівка та Роздольне триває розгортання двох зенітно-ракетних дивізіонів С-300.

Аналогічні повідомлення з'являлися й раніше. Так, у травні Генеральний штаб Збройних сил України оприлюднив інформацію, що у районі селища Чорноморське було розгорнуто зенітно-ракетну батарею ЗРК С-300 у складі трьох пунктів управління. Водночас, публічно про нарощування системи ППО в Криму російські військові не повідомляють.

Російські ЗРК С-300 та С-400, ілюстраційне фото

Український військовий експерт, керівник проєктів із безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук розповів ефірі Радіо Крим.Реалії, що приблизно за рік до початку повномасштабних військових дій на березі озера Донузлав було створено пункт мобілізаційного розгортання – базу для зарезервованої техніки.

Росіяни готуються швидше не до оборони самого Криму, а до оборони на півдні того плацдарму, який вони захопили
Павло Лакійчук

За словами експерта, за останні кілька тижнів з цієї бази було знято близько 60 застарілих танків Т-62, які перекинули до Запорізької області – до районів Мелітополя та Кирилівки. Також, зазначив Лакійчук, знято зі зберігання артилерійські комплекси.

«Навіть якщо йдеться про підготовку до оборони – то росіяни готуються швидше не до оборони самого Криму, а до оборони на півдні того плацдарму, який вони захопили на території (материкової – КР) України», – сказав Лакійчук.

Павло Лакійчук

Перспективним та небезпечним для ворога напрямком є ситуація в районі Мелітополя
Павло Лакійчук

За його оцінкою, якщо українським збройним силам вдасться встояти на Луганщині, то надалі українські війська перейдуть до контрнаступу на інших ділянках фронту.

«Перспективним та небезпечним для ворога напрямком є ситуація в районі Мелітополя. Ті партизанські, розвідувально-диверсійні дії, які здійснюють сили оборони України на цьому напрямку, свідчать про те, що надалі під час розвитку контрнаступної операції там буде один із основних напрямків розвитку нашого наступу. Криму варто приготуватися», – сказав Лакійчук в ефірі Радіо Крим.Реалії.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Окупанти поїхали з «майже всіх блокпостів» Мелітопольського району – мер міста

У свою чергу, підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксьонов раніше заявляв, що якщо українські війська атакують півострів, то Росія відповість ударом по центру прийняття рішень у Києві. «Українська влада вже попереджена, що саме такою буде відповідь Росії на спроби застосувати американську зброю по території Росії», – сказав він.

«Підготовлений геноцид»

У Києві презентували дослідження «Мова ворожнечі в онлайн-медіа, що висвітлюють події у Криму». Воно було готове ще на початку 2022 року, але презентацію доповіді зірвало повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Автори проаналізували 11 російськомовних онлайн-видань, які писали про Крим, серед яких РИА Крым, КП Крым, «Русская весна» та інші, за період із грудня 2020 року до кінця травня 2021 року.

В результаті вони дійшли висновку, що Росія заздалегідь готувала кримський інформпростір до повномасштабної війни з Україною.

«Сучасні медіа навчилися обходити прямі нападки, щоб убезпечити себе з юридичного боку. Здебільшого це прихована мова ворожнечі та маніпулятивна мова ворожнечі. Тобто не використовуються прямі нападки та образи, але при цьому формується дегуманізований, маргіналізований образ нелюдини», – розповіла про особливості кримської пропаганди одна з авторок дослідження, кандидат психологічних наук, директор Інституту психолінгвістичних досліджень Юлія Крилова-Грек.

Ця підготовка до війни, до дегуманізації проводилася протягом восьми років. Це все підготовлений геноцид
Юлія Крилова-Грек

Цільовою групою, проти якої застосовується така мова ворожнечі, Крилова-Грек називає українців, кримських татар, представників ЛГБТ, а часом прослизають і сексистські прояви щодо жінок. За її інформацією, така цілеспрямована кампанія велася у російських медіа та медіа на території окупованого Криму та Донецької та Луганської областей.

«Якщо це «не-людина» – то легше її вбити, вчиняти злочини проти неї, які ми зараз спостерігаємо. Ця підготовка до війни, до дегуманізації проводилася протягом восьми років», – сказала співавторка дослідження в ефірі Радіо Крим.Реалії. – Досліджувалися сайти, використовувана в них лексика, її вживання у контенті. Ми дійшли висновку, що все це підготовлений геноцид».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://krymrgbcrlvrexoeaqjy.azureedge.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.