Туристи відмовляються від Криму: курортний сезон скасовується?

Міська набережна Судака, травень 2022 року. Ілюстраційне фото

У розпал повномасштабного воєнного вторгнення Росії в Україну підконтрольна Москві влада Криму заявляє про плани на успішний курортний сезон. Цілу весну вони активно кличуть російських туристів на півострів. Але у травні росіяни почали масово скасовувати кримські бронювання. Що відбувається і що буде із сезоном у Криму, з'ясовували Крим.Реалії.

Основна проблема кримського турсезону цього року пов'язана із закриттям Росією неба над півостровом для цивільної авіації. Поки що Росія використовує кримське небо для війни з Україною, російські туристи вимушено скасовують плани на літо.

Літаків не буде

На початку травня російські авіакомпанії «Аерофлот» та «Уральські авіалінії» попередили пасажирів, що у червні перевізники не зможуть здійснювати рейси до аеропорту Сімферополя та анулювали вже придбані квитки у кримському напрямку.

Власникам авіаквитків, чиї рейси заплановані до цієї дати, рекомендовано переоформити їх на польоти до кількох міст Росії. На сайті «Уральських авіаліній» також повідомляється про скасування всіх рейсів до країн СНД. Російські літаки не літатимуть до Казахстану, Азербайджану, Вірменії (Єреван/Гюмрі), Узбекистану і назад до 29 жовтня включно.

Польоти цивільної авіації над Кримом, нагадаємо, заборонені російською владою з 24 лютого, оскільки небо використовується Росією у військових цілях для повномасштабного воєнного вторгнення на материкову частину України.

Про те, як сильно це ускладнює логістику для туризму на півострів, Крим.Реалії писали раніше. Дорога до Криму з не найвіддаленішого російського міста поїздом або автобусом може займати добу-дві в один бік, забираючи час у відпочивальників, особливо подорожувальників із дітьми, на відпочинок.

«Люди бояться, що міст знищать»

Після попередження російських авіакомпаній про скасування рейсів до Криму в перший місяць літа сталися масові скасування бронювань у готелях півострова на весь травень і червень, повідомив російські ЗМІ президент Спілки індустрії гостинності Росії Олексій Волков.

«На літо готелі (у Криму – КР) завантажені поки що на 40-45%, а в деяких об'єктах бронювання сягають 60%. Але поки що з очікуванням туристами, що авіасполучення з Кримом відкриють. На сьогодні зафіксовано масові скасування бронювань на травень і червень через розсилку авіакомпаніями повідомлень про скасування рейсів», – розповів він.

Ще в березні Олексій Волков прогнозував успіх курортному сезону в Криму з турпотоком 10-10,5 мільйонів відпочиваючих.

Гендиректор російського туроператора «Дельфін» Сергій Ромашкін теж говорить про «істотне зниження» – до 40% – бронювань у місцях розміщення в Криму порівняно з минулим роком. Він також пов'язує таку ситуацію зі скасуванням авіарейсів на півострів і вважає за необхідне збільшити кількість прямих поїздів із Москви до Криму або додати кількість вагонів на цьому напрямку.

Блогер із Росії Альона Бардовська, яка з 2014 року живе в Криму, опитала росіян і назвала причини, через які вони цього року не планують їхати на півострів.

«На першому місці – відсутність грошей. Незрозуміла ситуація, незрозуміло, що з роботою. На другому місці – бо в Криму дуже дорого. Третя причина – напружена обстановка, яка у нас зараз є (очевидно, мають на увазі війну Росії проти України – КР), люди бояться, що якщо машиною проїдуть мостом, міст знищать, і вони залишаться в Криму назавжди», – розповіла вона у своєму блозі.

Автобуси до мосту і «туристи» з Херсонщини

Підконтрольна Росії влада Криму всупереч експертним оцінкам запевняє, що проблем із бронюванням місць розміщення та підготовкою до курортного сезону немає. Бронювання літнього відпочинку в Криму «залишається на рівні минулого року», стверджують у Міністерстві курортів і туризму російського уряду Криму.

«Крим у штатному режимі готується до високого курортного сезону, на півострові спокійно та безпечно, ведеться щоденна робота з благоустрою пляжних територій, громадських просторів, набережних і парків», – зазначили у відомстві.

Цьогоріч низка готелів і санаторіїв Криму запровадили акційні пропозиції відпочивальникам, додаткові знижки та програми лояльності, повідомляють у Мінкурортів і туризму Криму. Деякі великі готелі півострова пропонують туристам трансфер автобусами від мосту через Керченську протоку з боку Керчі й Таманського півострова Росії.
Російська влада Криму переконує туристів, що в регіоні «спокійно та безпечно». Але вони не кажуть, що півострів із перших днів війни є плацдармом для перекидання російських військових і техніки на материкову частину України, а також ракетних ударів по українських містах.

А в небі над Кримом регулярно чують і бачать російську авіацію, зокрема над приморськими регіонами.

Якщо з російськими туристами в Криму цього року можуть бути проблеми, то охочі їх обслуговувати можуть, навпаки, поповнитися. Українські спецслужби оприлюднили аудіозапис перехоплених розмов представників окупаційної адміністрації Херсонської області, на яких обговорюють плани влітку «тікати в Крим» і вже шукають там роботу офіціантами, барменами або «вишибалами». Підтвердження цієї інформації з інших джерел немає. Враховуючи бойові дії, перевірити цю інформацію наразі неможливо.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.