«Путінські сатрапи домоглися свого»: адвоката кримських політв'язнів позбавили ліцензії. Що відбувається?

Захисник кримських та українських в'язнів Кремля, адвокат Олексій Ладін

Російського адвоката, захисника в'язнів Кремля в Криму Олексія Ладіна позбавили адвокатської ліцензії. Таке рішення ухвалила Кваліфікаційна комісія адвокатської палати Тюменської області. Підставою стали адміністративні справи, відкриті раніше стосовно адвоката в анексованому Криму. Правозахисники називають ці справи політично вмотивованими. Але вони стали формальним приводом подальшого переслідування адвоката.

Олексій Ладін вів адвокатську практику понад 20 років. З них майже десятиліття – в анексованому Криму. Він переїхав на Кримський півострів у 2016 році з російської Тюмені у професійних цілях. Після того, як на півострові розгорнулися масові репресії, там виникла гостра потреба в адвокатах, компетентних у російському законодавстві та готових працювати з політичними справами.

Олексій Ладін у Сімферополі, 2017 рік

Олексій Ладін представляв у російських судах десятки кримських політв'язнів, зокрема багатьох кримських татар, яких звинувачували в тероризмі та екстремізмі.

Після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, серед підзахисних адвоката з'явилися жителі південних областей України, яких російська влада переслідує за різними звинуваченнями. Серед них – офіцер ВМС України Олексій Кисельов, якого викрали на Херсонщині та відправили до Криму, а також українець Павло Запорожець і викрадений у Мелітополі український волонтер Ярослав Жук.

Олексій Ладін не припинив свою діяльність навіть в умовах адміністративного та силового тиску, який посилився в Криму в умовах бойових дій Росії проти України.

«Статус: припинено»

Рішення кваліфікаційної комісії адвокатської палати Тюменської області РФ, на підставі якого Олексія Ладіна позбавили адвокатської ліцензії, було ухвалено ще 25 липня. У відкритому доступі його немає. Хоча на сайті адвокатської палати Тюменської області вже з'явилася позначка, що статус адвоката Олексія Ладіна «припинено».

Інформація про нечинний статус адвоката Олексія Ладіна на сайті адвокатської палати Тюменської області, липень 2024 року – скрин із сайту палати

Рішення про позбавлення Олексія Ладіна адвокатського статусу було ініційоване силовиками «Центру Е» кримського главку МВС Росії, які скерували матеріали щодо адвоката до органів юстиції Росії. На офіційних інформаційних ресурсах кримських силовиків про це не повідомляється. Але новину про позбавлення Олексія Ладіна ліцензії поширив Telegram-канал «Крымский СМЕРШ», який тісно співпрацює із силовиками Криму, допомагає переслідувати кримчан з проукраїнськими та антивоєнними поглядами.

Олексій Ладін (праворуч), архівне фото

Олексій Ладін не згоден із рішенням комісії та має намір його оскаржити. Він також заявляє, що продовжуватиме захищати своїх підзахисних навіть без адвокатського статусу.

«Що стосується моїх підзахисних – я їх продовжуватиму захищати. Ті справи, які вже в суді – виступатиму як захисник, разом із адвокатом. На слідстві бути не зможу», – заявив він у коментарі виданню «Суспільне».

Без ліцензії адвокат не зможе формально виконувати свої функції. Але згідно із законом зможе бути цивільним захисником своїх підзахисних.

«Тиск триватиме»

Формальним приводом для позбавлення Олексія Ладіна адвокатської ліцензії стали два адміністративні стягнення, які застосовувалися до нього менше ніж рік тому. Адвокат відбував двотижневий адміністративний арешт за звинуваченням у «дискредитації Збройних сил Росії» (стаття 20.3.3 КоАП Росії) та у «демонстрації символіки батальйону імені Номана Челебіджихана», визнаного в Росії терористичною організацією (стаття 20.3 КоАП Росії).

Такий захід до Олексія Ладіна кримський суд застосував за його пости у Facebook проти війни та на підтримку кримськотатарських активістів, яких масово переслідують у Криму російська влада та силовики.

Він провину не визнав і називав це переслідування політично вмотивованим.

На це звертає увагу колишній російський адвокат, який мешкає в Україні, Микола Полозов. За його словами, переслідування та позбавлення Олексія Ладіна адвокатської ліцензії є результатом російських репресій. Раніше він прогнозував посилення динаміки репресій, у тому числі в Криму, пояснюючи це тим, що з початку повномасштабної війни Росії проти України міжнародне співтовариство більше не може впливати на російську владу в питаннях захисту прав людини та свободи слова.

Адвокат Микола Полозов

Мабуть, цей репресивний тиск триватиме», – заявив він
Микола Полозов

«І року не минуло, як путінські сатрапи досягли свого – позбавили статусу адвоката Олексія Ладіна, який упродовж багатьох років захищав в окупованому Криму українських та кримськотатарських політв'язнів. Репресії та тиск щодо адвокатів, які захищають політв'язнів в умовах окупації, російська влада здійснює планомірно та послідовно. І, мабуть, цей репресивний тиск триватиме», – заявив він.

«Мета – виключити незалежну допомогу людям»

У правозахисній спільноті у рішенні про позбавлення Олексія Ладіна адвокатської ліцензії вбачають ознаки політичних репресій.

Це погана, але прогнозована новина
Лутфіє Зудієва

«Це погана, але прогнозована новина. Кваліфікаційна комісія адвокатської палати Тюменської області РФ знайшла для цього формальні підстави. Враховуючи послідовність, з якою всі кримські адвокати, які беруть участь у «політичних справах», зазнають переслідувань – штрафів, адміністративних «посадок» на кілька діб, позбавлення статусу, стеження, прослуховування та застережень (Крим зібрав уже весь набір інструментів на попередження) – це було лише питанням часу», – зазначила у Facebook кримська правозахисниця Лутфіє Зудієва.

Лутфіє Зудієва

Політично вмотивованим вважають переслідування Олексія Ладіна у правозахисній ініціативі «Трибунал. Крымский эпизод», що документує порушення прав людини та воєнні злочини Росії у Криму. Позбавлення адвоката ліцензії «стало можливим після фабрикації» стосовно нього справ про «демонстрацію екстремістської символіки» та «дискредитацію» армії Росії, зазначають правозахисники.

Це вже далеко не перша атака на незалежних адвокатів у Криму
«Трибунал. Крымский эпизод»

«Це вже далеко не перша атака на незалежних адвокатів у Криму. У сукупності ці переслідування адвокатів наводять на однозначні висновки про те, що репресії є частиною планомірної політики тиску з метою повністю виключити компонент незалежної та привселюдної адвокатської допомоги людям, яких переслідують за політичними мотивами на окупованих територіях», – сказано у заяві правозахисної ініціативи.

Переслідування Олексія Ладіна стало продовженням тенденції, що склалася у Криму стосовно незалежних адвокатів. Їх затримували, допитували, відправляли під арешт під різними приводами тощо. А після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, методи проти адвокатів посилилися.

Кримські татари, затримані біля будівлі суду, у відділенні російської поліції разом із кримськими адвокатами, 2019 рік

Влітку 2022 року троє кримських адвокатів – Ліля Гемеджи, Рустем Кямілєв та Назім Шейхмамбетов – працювали в десятках судових процесів над кримськими політв'язнями, були так само, як і Олексій Ладін тепер, позбавлені ліцензій на адвокатську діяльність.

Під адміністративним арештом побували адвокати Еміне Авамілєва, Айдер Азаматов, Назім Шейхмамбетов, Едем Семедляєв та Еміль Курбедінов. Пізніше до ізолятора відправляли і Олексія Ладіна.

Адвокати пов'язують ці переслідування зі своєю професійною діяльністю.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .