«Бойовик Аксенова», депутати та люди бізнесу: хто прийшов до кримського парламенту

Переможці російських виборів до кримського парламенту готуються зайняти місця в новому депутатському корпусі. Однак новим він буде лише частково. Оскільки більшість тих, хто отримав мандати ‒ чинні депутати, а деякі обираються до парламенту друге десятиліття поспіль.

У кримському парламенті ‒ 75 депутатів. На минулих виборах 50 кандидатів були обрані за партійними списками і 25 ‒ у мажоритарних округах. За результатами голосування на минулих виборах у парламенті розшириться кількість представників російських партій: замість двох їх буде три.

Кримський парламент, ілюстративне фото

При низькій явці виборців переможцями на всіх мажоритарних округах стали кандидати від російської партії влади «Единая Россия». «Єдиноросам» також дісталося 35 депутатських мандатів, тому вони, як і в нинішній каденції, сформують у парламенті найчисленнішу фракцію.

Хто прийшов у парламент від усіх трьох російських партій-переможниць, читайте у матеріалі Крим.Реалії.

«Єдинороси»

Оскільки «Единой России» знову вдалося взяти більшість у кримському парламенті, політичні опоненти цієї партії говорять, що після виборів «нічого не змінилося» й «при владі залишилися все ті ж».

На вибори партійців вів глава підконтрольного Росії уряду Криму Сергій Аксенов, який очолював виборчий список. Наразі він один з основних кандидатів на посаду російського глави Криму.

Сергій Аксенов

Близьке до влади Криму видання «Крыминформ» повідомляє, що Аксенов відмовився від депутатського мандата. Це підтвердив голова кримського виборчкому Михайло Малишев, повідомивши, що знає про відповідну заяву Сергія Аксенова, яка «ще не дійшла».

Якщо Аксенов відмовиться від депутатства, його мандат перейде до наступного за виборчим списком кандидата, тоді депутатом стане 36-й номер списку Галина Коноваленко ‒ чинна депутатка кримського парламенту, перша заступниця директора ТОВ «Будівельна компанія «Консоль-Буд ЛТД» сім'ї спікера чинного парламенту Криму Володимира Константинова.

Володимир Константинов

Передача мандата наступному за списком партійцю, швидше за все, чекає й обраного в парламент Сергія Цекова. Володимир Константинов повідомив, що парламент рекомендуватиме політика на другий термін у сенатори від Криму (цю посаду Цеков займає зараз).

Залишитися на своїй посаді розраховує і сам Володимир Константинов: його ще не призначили, але він уже набирає собі радників.

Більшість фігурантів списку «єдиноросів» ідуть у парламент не вперше. Із шістдесяти мандатів, які отримали кандидати російської партії влади, 33 ‒ з нинішнього складу. Повторно зайдуть у парламент, зокрема, чинні депутати: Лариса Георгіаді, Валерій Хасітошвілі, Олександр Шувалов, Юхим Фікс, Петро Калин, Валерій Аксенов (батько Сергія Аксенова), Оксана Сергієнко (соратниця Володимира Константинова), Сергій Бородкін, Володимир Бобков, Микола Висоцький, Володимир Ясинський (бізнес-партнер сім'ї Володимира Константинова), Євгенія Добриня (своячка Сергія Аксенова), Ольга Виноградова, Юрій Гемпель, Едіп Гафаров, Ігор Поліщук, Михайло Смолянов, Ігор Аржанцев, Олександр Файнгольд, Євген Михайлов, Іван Луценко, Олексій Черняк (обраний в окрузі №3 ‒ Джанкой), Леонід Бабашов (обраний в окрузі №5 у Красногвардійському районі), Юрій Ветоха (обраний в окрузі №7 у Саках), Сергій Трофимов (переможець на окрузі №8 у Сакському та Первомайському районах), Ірина Черненко (перемогла на окрузі №9 у Войківському районі Керчі), Рем Кисельов (округ №11 у Феодосії), Іван Шонус (Судаксько-Кіровський округ №13), Валерій Коваленко (округ №14 в Ялті), Анна Рубель (округ №16 у Білогірському районі), Михайло Безнос (округ №17 у Нижньогірському та Совєцькому районах), Ігор Буданов (округ №20 у селі Добре Сімферопольського району) та Сергій Додонов (округ №23 (об'єднаний одномандатний виборчий округ у Сімферополі).

Ще 27 кандидатів прийдуть до парламенту вперше. Переважно, це люди з бізнесу та команд Сергія Аксенова та Володимира Константинова. Детальніше про них можна дізнатися тут.

Повернеться до парламенту, зокрема, Микола Янакі, який уже був депутатом до 2014 року, а під час російської анексії Криму в 2014 році був призначений віцепрем'єром в уряді Сергія Аксенова. Янакі подав у відставку в 2016 році, пояснивши, що йде з держслужби в бізнес.

Серед майбутніх депутатів, обраних за списком «Единой России», опинився Армен Мартоян.

Армен Мартоян

Колишній підприємець із Сімферополя під час російської анексії Криму в 2014 році очолював четверту роту «кримської самооборони» (підконтрольна Аксенову та його людям). За повідомленнями українських правоохоронців, Мартояна підозрюють у викраденнях і побиттях українських політиків і проукраїнських кримчан, а також участі в бойових діях на Донбасі на боці проросійських сил. У виборчих документах Армен Мартоян вказав, що працює радником при апараті управління держпідприємства «Чорноморнафтогаз», «націоналізованого» після анексії півострова.

Команда ЛДПР

Другою за чисельністю в кримському парламенті буде фракція російської ЛДПР. За її партійним списком депутатами обрані 10 осіб. У нинішній парламентській каденції вони мали чотирьох представників, двоє з яких, Євген Кабанов та Сергій Шувайников, перейшли в команду «єдиноросів».

У кримський парламент кримських партійців ЛДПР вів Володимир Жириновський ‒ лідер партії, депутат Держдуми Росії.

У 2014 році Жириновський також балотувався в кримські депутати, але в підсумку відмовився від мандата на користь інших списочників. У пресслужбі політика повідомили Крим.Реалії, що Володимир Жириновський, як і раніше, не збирається працювати в Криму, і знову відмовляється від депутатського мандата.

Це традиційна практика, нічого в цьому нового немає. Лідер партії очолює список, щоб громадяни регіону знали, чия ця партія і хто відповідає за цей список
Пресслужба Володимира Жириновського

«Він передав свій мандат наступній людині у списку. Це традиційна практика, нічого в цьому нового немає. Лідер партії очолює список, щоб громадяни регіону знали, чия ця партія і хто відповідає за цей список, і хто відповідає за дії людей, які вслід за ним ідуть», ‒ пояснили в пресслужбі.

Заява від Жириновського про відмову від депутатського мандата, за інформацією російських ЗМІ, надійшла до виборчкому Криму 13 вересня й буде розглянута найближчим часом.

Таким чином, до кримського парламенту замість Володимира Жириновського зайде 11-й номер кримського виборчого списку ЛДПР ‒ бізнесмен із Судака, директор «Впроваджувальної фармацевтичної фірми «ВФФ» Дмитро Каширін.

Депутатські мандати за списком ЛДПР також отримають нинішній депутат Держдуми Росії від Криму Павло Шперов (він ‒ один із кандидатів на посаду глави Криму) та чинні депутати кримського парламенту Світлана Шабельникова, Микола Волков та Юрій Юр'єв.

Також у депутатській команді ЛДПР будуть бізнесмен, радник гендиректора севастопольської фірми «Конструктив П» Сергій Дремов, пенсіонерка, депутатка Джанкойської міськради Ірина Ларіонова, професор кафедри цивільно-правових дисциплін Російського державного університету правосуддя, заслужений юрист АРК Сергій Попов і гендиректор ТОВ «Парк мініатюр», депутат Алуштинської міськради Віктор Жиленко.

До кримського парламенту за списком ЛДПР обраний і депутат Євпаторійської міськради, бізнесмен Сергій Ерхан. Після російської анексії Криму він був радником Сергія Аксенова, але зі скандалом втратив цю посаду після того, як у 2015 році намагався за допомогою посвідчення та прізвища Аксенова уникнути відповідальності за водіння автомобіля в нетверезому стані.

Після цього інциденту Сергій Ерхан склав із себе повноваження координатора євпаторійського відділення ЛДПР, «щоб не дискредитувати партію». Але пізніше його прізвище внесли до прохідної частини виборчого списку, що допомогло йому опинитися серед переможців виборів.

Комуністи

Уперше з 2014 року заходять до російського парламенту Криму представники Компартії Росії. Її кандидати отримали п'ять мандатів. Очолює партійний список Сергій Богатиренко ‒ голова кримської організації КПРФ, співробітник апарату Ради міністрів Криму, помічник депутата Держдуми Росії Юрія Афоніна, один із претендентів на посаду глави Криму.

Делегати позачергової конференції КПРФ голосують за висуванців на вибори, червень 2019 року

У його команді в парламенті будуть севастопольський підприємець Володимир Демченко, колишній партієць «Единой России» Олег Дрягін, керівник молодіжного крила КПРФ ‒ Ленінського комсомолу, депутат Роздольненської сільради Ілля Донченко та кандидат філологічних наук, викладач кримського Університету економіки та управління, ексміністр освіти та науки АРК Валерій Лавров.

«Перше завдання ‒ формування вертикалі влади»

Новий кримський парламент збереться на своє перше засідання на початку наступного тижня 17 вересня. На порядку денному ‒ розподіл основних посад у владі. Призначення спікера парламенту та глави Криму планується 20 вересня.

Перше завдання, яке стоїть перед парламентом та всією представницькою владою на найближчий час ‒ формування всієї вертикалі влади у Криму
Володимир Константинов

«Перше завдання, яке стоїть перед парламентом та всією представницькою владою на найближчий час ‒ формування всієї вертикалі влади у Криму. Після закінчення цього формування можна розпочати реалізацію довготривалих планів. Це ухвалення бюджету, затвердження програм на наступний рік і багато інших завдань», ‒ сказав Володимир Константинов у коментарі російському інформагентству «РИА Крым».

Він також пообіцяв, що найближчим часом керівництво Криму запропонує «абсолютно нові підходи» у роботі органів влади та їхньої взаємодії з жителями півострова.

Довідка: в Криму 8 вересня 2019 року відбулися російські вибори депутатів кримського парламенту та місцевих рад. В Україні, США, ЄС і низці країн світу не визнають законність проведення Росією виборів на анексованому півострові.