«Завдання Меджлісу ‒ не допустити хаосу на півдні України»

Лідер кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв (у центрі) і Рустем Умеров (п)

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв зустрівся з представниками Міноборони та РНБО України. Вони обговорили ситуацію з російськими провокаціями в акваторіях Чорного та Азовського морів і зійшлися на думці щодо доцільності запровадження воєнного стану в низці областей України.

«Звичайно, ми орієнтуємося на нашу Раду національної безпеки і намагаємося не ухвалювати поспішних рішень, щоб не провокувати непотрібні емоції. Тому ми не давали офіційних коментарів до того, як повністю з'ясували ситуацію. Після всіх консультацій та обговорення в Раді Мустафа Джемілєв, так само як і голова Меджлісу Рефат Чубаров, дійшли висновку, що введення воєнного стану ‒ це необхідний крок для захисту держави. Важливо, що цей крок підтримали більшість депутатів від різних фракцій за підсумками демократичного голосування», ‒ пояснює делегат Курултаю, радник Мустафи Джемілєва Рустем Умеров.

Він зазначив, що введення військового стану не зачіпає вибори президента України, дата яких також була визначена під час засідання у Верховній Раді. За словами Умерова, єдиною причиною того, що сталося, стала пряма військова агресія Росії.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Криза в Керченській протоці: головне

Росія порушила всі наявні норми міжнародного права
Рустем Умеров

«Росія порушила всі наявні норми міжнародного права. Ми спостерігали паніку росіян, упродовж дня перекрили Керченську протоку на кордоні Чорного та Азовського морів і навіть Кримський міст, що також порушує міжнародні норми. Попутно Москва намагається своїми діями легітимізувати анексію Криму», ‒ каже Умеров.

На думку радника Мустафи Джемілєва, Росія бачить загрозу в Україні, по-перше, як у партнері та потенційному члені НАТО та Євросоюзу, а по-друге ‒ як у зразку демократії. Однією з цілей атаки в Керченській протоці стала спроба створення хаосу й паніки в Україні, на тлі чого стало б можливим просування на виборах президента проросійського кандидата, зазначає Умеров.

На його думку, Москва й надалі намагатиметься дестабілізувати ситуацію на півдні України, задіюючи проросійські сили в країні.

На тлі російської агресії на морі варто очікувати активізації «псевдоактивістів» та «псевдопатріотів»
Рустем Умеров

«Не секрет, що в Україні існує проросійська «п'ята колона». Я маю на увазі не конкретні громади або етнічні групи, а окремих людей у цих групах. На тлі російської агресії на морі варто очікувати активізації «псевдоактивістів» та «псевдопатріотів». Риса, що відрізняє цих людей, ‒ спроба пояснити будь-які дії уряду внутрішніми причинами за повного ігнорування самого факту зовнішньої агресії», ‒ пояснює Рустем Умеров.

Основними осередками такої дестабілізації можуть стати, зокрема Херсонська та Запорізька області в акваторії Азовського моря, де компактно живуть кримськотатарські громади.

«За різними повідомленнями, тут живе до 12 тисяч кримських татар. Ми маємо намір найближчим часом почати роботу з регіональними центрами Меджлісу в цих регіонах для того, щоб інформувати людей про те, що відбувається: про конкретні акти агресії Росії, про розвиток ситуації, про реальні оборонні можливості України та про причини ухвалених урядом рішень. Наше завдання ‒ не допустити, щоб люди піддалися страху або стали жертвами маніпуляторів і провокаторів, повіривши поширюваним ними чуткам», ‒ повідомив Рустем Умеров.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Воєнний стан в Україні: що треба знати громадянам?

Помічник Джемілєва зазначив, що за підсумками спілкування з українським Міноборони та представниками правоохоронних органів можна зробити висновок, що південні кордони України ґрунтовно укріплені. За його словами, українські експерти з безпеки очікують також можливого загострення на Донбасі, але й тут армія буде здатна відбити удар.

У нашої армії достатньо сил для того, щоб відбити агресію на суші, навіть якщо у нас поки недостатньо можливостей для того, щоб захистити наші судна в морі
Рустем Умеров

«З точки зору обороноздатності, за нашими відомостями, Міністерство оборони має достатній контингент військ на півдні та на сході, щоб відбити будь-яку можливу агресію. Не так давно у військових і правоохоронців відбулися навчання, під час яких відпрацьовувалося відбиття атаки з боку як Чорного, так і Азовського морів, і вони показали, що наші війська підготовлені для відбиття таких атак. Не виключається, що наступним кроком Москви можуть стати провокації в Чорному морі та блокування Одеси. Однак за нашою інформацією, у нашої армії достатньо сил для того, щоб відбити агресію на суші, навіть якщо у нас поки недостатньо можливостей для того, щоб захистити наші судна в морі», ‒ пояснює Рустем Умеров.

Для донесення інформації населенню лідери Меджлісу планують створити систему оповіщення та координації в місцях компактного проживання кримських татар на території материкової України.

«Найближчим часом хтось із лідерів Меджлісу, швидше за все, Ахтем Чийгоз, проведе зустрічі з представниками регіональних меджлісів. Людям я можу порадити тільки не піддаватися паніці й не розхитувати ситуацію в інтересах агресора. У нас вже сформована сильна армія, здатна нас захистити. Також під час цієї поїздки ми будемо зустрічатися з місцевими органами влади, правоохоронцями та ЗМІ, пояснюючи свою позицію», ‒ розповідає делегат Курултаю.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Воєнний стан вже діє. Що варто знати українцям?

Окрім місцевого населення, керівництво Меджлісу також збирається працювати над приверненням міжнародної уваги до проблеми.

«У нас є союзник у Чорному морі ‒ Туреччина, і заява турецького МЗС щодо ситуації витримана в тому ж стилі, що й документи Європейського союзу або НАТО. Ми постараємося пояснити ситуацію турецьким колегам і показати, що Росія дестабілізує становище в усій акваторії Чорного моря», ‒ підсумував Рустем Умеров.

25 листопада ВМС України повідомили, що прикордонні кораблі Росії вчинили «відверто агресивні дії» проти кораблів ВМС України, які переходили з українського порту Одеса в український порт Маріуполь на Азовському морі. Російський прикордонний катер «Дон» протаранив рейдовий буксир ВМСУ «Яни Капу».

Управління ФСБ Росії у Криму стверджує, що три українських військових кораблі 25 листопада «незаконно перетнули держкордон Росії» і здійснювали «небезпечні маневри» на шляху до Керченської протоки. Пізніше стало відомо, що ФСБ застосувала зброю проти українських катерів в акваторії Чорного моря. За інформацією Києва, шестеро українських моряків поранені після обстрілу ФСБ. У Росії підтвердили застосування зброї проти українських кораблів і повідомили про трьох поранених українських моряків.

Президент України Петро Порошенко вимагав від Кремля негайно звільнити українських моряків і кораблі, затримані в Керченській протоці. 26 листопада після опівночі на засіданні Ради національної безпеки та оборони України було ухвалене рішення про підготовку до запровадження воєнного стану.

Дії Росії в Керченській протоці критикують політики європейських країн і США. У НАТО повідомили, що уважно стежать за розвитком подій у Керченській протоці, і закликали до стриманості й деескалації напруження.

Азовське море стало останнім часом місцем численних провокацій з боку російських силовиків, у першу чергу, прикордонників, які затримують судна, що прямують в українські порти або з них.