«Брутальний крок Росії»: що сталося в Керченській протоці

Баржа перегородила прохід через Керченську протоку, 25 листопада 2018 року

Військово-морські сили України повідомили, що 25 листопада кораблі прикордонного управління ФСБ Росії вчинили «агресивні дії» проти українських бронекатерів «Бердянськ» і «Нікополь» та буксира «Яни Капу», що переходили з порту Одеси в порт Маріуполя. ФСБ вважає, що українські військові незаконно перетнули кордон Росії та здійснили небезпечні маневри на шляху до Керченської протоки.

У російському силовому відомстві повідомили, що українські судна та моряки будуть доставлені до Керчі. При цьому ФСБ порушила кримінальну справу за частиною 3 статті 322 КК Росії ‒ незаконний перетин державного кордону.

Вночі 26 листопада президент України Петро Порошенко на екстреному засіданні Ради національної безпеки та оборони підтримав ідею введення воєнного стану в країні на 60 днів.

«Ми не виключаємо й інших операцій, зокрема наземних, проти суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України. Тому я, як президент, верховний головнокомандувач Збройних сил України підтримую позицію військового комітету винести на засідання РНБО відповідне рішення й звернутися до Верховної Ради. Впровадження воєнного стану ніяк не означає, що Україна проводитиме наступальні дії. Україна вдасться до заходів із захисту своєї території та своїх громадян. Це не означає зміну становища на лінії зіткнення».

Постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим Борис Бабін зазначив, що українські кораблі мали право проходити через Керченську протоку, а подібні дії Росії призведуть до нових санкцій з боку країн Заходу.

Українські кораблі мали право перетинати протоку, вони мали право здійснювати те, що вони робили
Борис Бабін

‒ Українські кораблі мали право перетинати протоку, вони мали право здійснювати те, що вони робили. Російські дії оцінюються як агресія. Те, що вони вчора зробили, ‒ це додаткова причина для запровадження нових санкцій, і, на жаль, введення, швидше за все, воєнного стану. Тепер чекаємо рішення парламенту, яке має бути сьогодні. Захоплені судна перебувають наразі в Керчі...

Бабін додав, що на адміністративному кордоні материкової України з анексованим Кримом, ймовірно, запровадять додаткові заходи безпеки, але процес переходу адмінкордону не зміниться.

Your browser doesn’t support HTML5

Російське судно таранить українське в Чорному морі (відео)

Керівник українського центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко вважає, що Росія пішла на «брутальний крок», щоб перевірити, якою буде реакція України.

‒ Росія веде розвідку боєм і дивиться на те, на що може піти Україна далі. Спочатку вони збудували міст, побачили, що їм це зійшло з рук, далі вони почали поступово блокувати Азовське море, зупиняючи торгові судна. Потім ці перевірки стали частішими, а затримання стали довшими. Росія також збільшувала військову присутність в Азовському морі. Україна також робила певні дії, ми провели кілька військових навчань із захисту азовського узбережжя. А зараз Росія пішла на брутальний, жорсткий крок, вони вирішили перевірити, чи відкриватимуть українські кораблі вогонь, якщо їх братимуть на абордаж або обстрілюватимуть.

Екс-командувач Військово-морських сил України (7 березня 2014 ‒ 15 квітень 2016) Сергій Гайдук пояснює, що перехід суден в порт Маріуполя пов'язаний з реалізацією рішення РНБО, а саме ‒ зі створенням українського військового угруповання в Азовському морі.

‒ Ці дії, що пов'язані з переходом катерів і буксира, йдуть як реалізація рішення РНБО для створення угруповання в Азовському морі. Був варіант перекинути автомобільним транспортом катери, не здійснюючи перехід морем, ‒ так ми мали б безпроблемне наростання тактичної групи. Але вибрали варіант проходження під Керченським мостом. На виході ми отримали, що маємо. Це дуже складний перехід, ні для кого не таємниця, що була піднята російська авіація. А це говорить про те, що вони чекали на тактичну групу, вони планували ці дії.

Російський військовий аналітик Віктор Литовкин називає дії українських моряків «авантюрними».

‒ Дії українських моряків були авантюрними й провокаційними. Якщо ти заходиш у територіальні води іншої держави, ти маєш виконувати норми іншої держави: попередити, отримати дозвіл. Але українські військові моряки цього не робили, вони демонстративно йшли в територіальних водах, не виконували вказівки російських прикордонників.

Прес-секретар Міністерства закордонних справ Катерина Зеленко повідомила, що українське зовнішньополітичне відомство робить усе можливе, щоб проінформувати міжнародне товариство про «акт агресії» з боку Росії.

‒ Ми маємо справу з черговим актом агресії Росії проти України. Йдеться про збройний напад на українські кораблі, поранення та захоплення в полон нашого екіпажу. Ми маємо справу з доведеним, чітко зафіксованим у договорах актом агресії і відповідно діятимемо. Уже сьогодні відбудеться брифінг за участі представників ВМС для іноземних послів і військових аташе, де чітко озвучать позицію й розкажуть про ситуацію, що склалася. Україна скликає Раду безпеки ООН, ми скликаємо засідання партійної Ради ОБСЄ. Ми намагаємося застосувати всі інструменти, щоб Росія відповіла за свої дії.

Your browser doesn’t support HTML5

Захоплені Росією українські кораблі тримають у Керченському порту (відео)

(Текст підготувала Ганна Данилова)