Антирекорд коронавірусу в Україні: міністр Степанов, санлікар Ляшко і депутати пояснили причину

Робимо усе, щоб не повторився італійський сценарій і не було колапсу системи охорони здоров'я – головний санлікар

Україні продовжують фіксувати антирекорд щодо захворюваності на коронавірус: 19 червня виявлено 841 новий випадок. Загалом станом на ранок 20 червня в Україні налічується майже 36 тисяч інфікованих.

Чому так відбувається? І в чому головна причина: у байдужості людей до заходів особистої безпеки чи у неефективних діях влади, спрямованих на боротьбу з Covid-19?

Радіо Свобода запитало думку про це у народних депутатів, а також у міністра охорони здоров'я Максима Степанова і головного санітарного лікаря Віктора Ляшка.

Що кажуть депутати?

Михайло Радуцький, член фракції «Слуга народу»:

Немає такого, ну, будемо казати, відсоткового збільшення кількості тестів, щоби так різко змінювалася кількість тих, хто захворів.

Головна проблема – ми всі сприйняли послаблення карантину адаптивного як закінчення епідемії. І я вважаю, що покарання за порушення карантинних заходів треба збільшувати.

Якщо буде погіршення стану, то я не розумію, що краще: закрити метро чи побачити італійський колапс у країні?

Наталія Королевська, членкиня фракції «Опозиційна платформа «За життя»:

Усі розслабились. Ніби, якщо минув карантин, то уже немає коронавірусу.

Зрозуміло, що влада не вживає ніяких профілактичних заходів, щоб у людей були в достатній кількості і маски, і засоби дезінфекції.

Водночас збільшилась кількість ПЛР-досліджень, що теж нам дає об'єктивнішу картинку.

Сьогодні уряд використовує карантин виключно з метою того, щоб збільшувати свої повноваження. Поки працюватиме цей уряд, вони ніколи не завершать карантин, тому що для них це додаткові владні повноваження.

Микола Княжицький, член фракції «Європейська солідарність»:

На всьому заробляють, розумієте? Замість того, щоб мати комплексну систему якоїсь допомоги людям. От і все. Це відсутність державної політики. А людям це набридає, бо коли оголосили карантин без будь-якої підтримки держави малому і середньому бізнесу, люди не можуть вижити, тому що в них ніяких стимулів немає.

Склали гроші на це в фонд COVID-19, а цей фонд COVID-19 ухвалив рішення витратити їх на дороги, тому що з доріг найбільші відкати.

Ясно, що дурний приклад влади теж на це впливає. От я без маски з вами говорю, хоча маску маю. Зараз зайду в приміщення – вдягну.

Валентин Наливайченко, член фракції «Батьківщина»:

Ну точно люди не винні. Про це не треба говорити.

Збільшилась кількість тестування – раз. Більше людей їздить на роботу громадським транспортом – два. І третє – чого не достатньо, так це превентивних засобів і заходів для того, щоб в громадському транспорті не розповсюджувався коронавірус, під час роботи і так далі.

Настав час українській дипломатії знайти можливість, щоб якомога швидше розроблені у Європі вакцини потрапляли і були доступними для громадян України.

Ольга Стефанишина, членкиня фракції «Голос»:

Я би не звинувачувала людей, оскільки сама влада винна в тому, що зараз відбувається.

Коли людям кажуть: «Закрийте свій бізнес. Ніхто не працює», – а потім ми дізнаємось, що один із ресторанів «слуги народу» спокійно працює весь карантин, людям це незрозуміло.

Коли людям кажуть: «У кафе не можна», – а потім ми бачимо президента, який п'є каву разом із санітарним лікарем у кафе в карантин, люди це не розуміють.

Ну і друге – це, звісно, контроль. Влада не контролює ситуацію. У нас контактні люди взагалі не відстежуються, а тестів ми робимо, ну, напевно, на передостанньому місці в світі досі.

Що кажуть міністр охорони здоров'я та головний санлікар?

Максим Степанов, міністр охорони здоров'я:

У нічних клубах (те, що ми зараз бачимо всі в соціальних мережах), то це 100-відсоткова така анархія з точки зору карантину.

Дуже важлива річ – це саме те, що ми наполягатимемо, це жорсткіший контроль за всіма цими речами. Якщо по-іншому не розуміють.

Весь процес пом'якшення карантину і скасування відповідних обмежень, він був у дуже чітких рамках, але чомусь ми всі вирішили (всі українці, я маю на увазі), що в нас повне скасування карантину, але COVID-19 так не вирішив.

Ті порушення, які навіть допускаються, то моя позиція, що вони, незалежно від свого статусу, повинні за це відповідати.

Щодня збільшується кількість тестувань. Коли ми починали, у нас було три лабораторії, три, які здатні були робити тестування. Сьогодні це 69 лабораторій.

На сьогоднішній день ми робимо майже 12 тисяч тестувань на добу.

Залежно від розвитку ситуації, всі дії будуть достатньо розумні, всі наші рекомендації (в тому числі регіональні)... Ми живемо в умовах адаптивного карантину. У нас є чіткі ознаки, при яких ознаках (це було ухвалено, зокрема, на останньому засіданні уряду), за якими критеріями ми посилюємо карантин на території того чи іншого регіону. В тому числі, на території міста Києва.

Віктор Ляшко, головний санітарний лікар:

Останні 3-4 дні стійка тенденція до зміни, значна. Сьогодні (19 червня – ред.) у нас взагалі найбільша кількість зареєстрованих випадків коронавірусної хвороби.

Ми робимо усе можливе для того, щоб не повторився італійський сценарій і не було колапсу системи охорони здоров'я.

Можна вишукувати десь моменти, роздмухувати, розкручувати цю ситуацію, але зараз у країні не той стан епідемічної ситуації, щоб зараз здобувати собі певні політичні бали. Потрібно гуртуватись і долати цю проблему разом. І після цього будемо розбиратись, хто в чому там винний, а хто не винний.

Сьогодні роблять 10-12 тисяч тестів на добу і плюс ми, знову ж таки, розширюємо ці потужності. Найближчим часом ми дійдемо до 15 тисяч тестів на добу.

Коронавірусна інфекція COVID-19

Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.

Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.