Воєнний стан: як в'їхати до Криму і виїхати звідти

На територію Криму з українського материка зараз можна в'їхати тільки за українськими паспортами, повідомив помічник начальника Азово-Чорноморського регіонального управління з питань взаємодії із засобами масової інформації Держприкордонслужби України Максим Сорока. За його словами, ті іноземці, які вже заїхали до Криму законним шляхом, можуть безперешкодно повернутися на материкову частину України через контрольні пункти в'їзду-виїзду.

Президент Петро Порошенко в спілкуванні з журналістами раніше говорив, що обмеження, які з'явилися із запровадженням воєнного стану, практично не торкнуться громадян України, але поширяться на громадян інших країн, особливо Росії. До того ж, в умовах воєнного стану на території Херсонської області, яка межує з Кримом, планують значно збільшити військову присутність.

Для деяких росіян, які в'їжджають до Криму, зроблять виняток

Керівник відділу Державної прикордонної служби України з питань взаємодії із засобами масової інформації Андрій Демченко підкреслює, що для деяких росіян, які в'їжджають до Криму, зроблять виняток.

‒ Виїхати в напрямку окупованого півострова можна тільки за українськими документами. Іноземців пропускати не будуть, однак ті, хто до цього на законних підставах приїхав до Криму, зможуть повернутися, зокрема й громадяни Росії. Для представників засобів масової інформації, правозахисних організацій або гуманітарних місій навіть при в'їзді на півострів можуть бути винятки. Як і раніше, щоб іноземцю в'їхати до Криму, йому необхідно мати при собі дозвіл від Державної міграційної служби. Але тепер можуть ухвалювати окремі рішення на самому контрольному пункті в'їзду-виїзду ‒ в межах законодавства про правовий режим воєнного стану.

Your browser doesn’t support HTML5

Нові правила на кордоні. Хто зможе приїхати до Криму? (відео)

Андрій Демченко зазначає, що всі підрозділи Державної прикордонної служби України приведені в бойову готовність, щоб у разі загострення ситуації відомство могло якомога швидше мобілізувати всі наявні ресурси та відбити зокрема й агресію.

Голова Чаплинської районної держадміністрації Олександр Бурейко констатує, що військовий стан майже не позначився на житті регіону.

‒ Ми звикли жити в режимі, коли навколо багато військових і техніки. Загалом він пов'язаний з деякими адміністративними аспектами нашої апаратної роботи. Ми періодично проводимо робочі наради з представниками Збройних сил, Державної прикордонної служби, інших правоохоронних органів. Цього разу ми зібралися, щоб активізувати роботу та налагодити координацію ‒ змінювалися керівники, тому обговорили, у кого які повноваження, хто що має робити при воєнному стані. Все це ‒ в робочому режимі.​

Все одно просочуються люди, які виконують доручення спецслужб цієї країни на нашій території
Іван Ступак

Експерт з силових структур, екс-співробітник Головного управління СБУ в Києві Іван Ступак вважає, що обмеження в'їзду громадян Росії в Україну важливе для національної безпеки.

‒ Це більше перестраховка, щоб обмежити трафік людей із сусідньої країни, яким інакше на законних підставах заборонити в'їзд не можна. Все одно просочуються люди, які виконують доручення спецслужб цієї країни на нашій території: встановити якісь контакти, переслати гроші, профінансувати якісь акції. Для таких «мурашок» потрібно поставити більше заслонів. Зараз цей потік звужений до маленького струмочка. Іноземні журналісти при наявності певного пакета документів в'їжджати можуть ‒ це потрібно, щоб прибрати момент необ'єктивного висвітлення ситуації в країні, тому що ми теж від цього страждаємо. Російська машина ЗМІ працює відмінно, чим менше журналістів від них буде потрапляти на нашу територію, тим краще. Загалом, цей військовий стан ‒ генеральна репетиція до війни.

(Текст підготував Владислав Ленцев)