«Влада дуже налякана»: як у Криму протестують проти пенсійної реформи

Мітинг проти підвищення пенсійного віку. Сімферополь, 18 серпня 2018 року

У Криму тривають протести проти пенсійної реформи. У різних регіонах КПРФ проводить мітинги, пікети та збір підписів. Влада більшості населених пунктів цьому опирається: не погоджують акції та подають заяви в поліцію на пікетників. Проти підвищення пенсійного віку в Криму виступає також Федерація профспілок, але її представники не виходять на вулиці ‒ вони розсилають листи та проводять зустрічі з чиновниками.

У червні уряд Росії оголосив про плани провести пенсійну реформу. Вона передбачає підвищення віку виходу на пенсію до 2034 року: для чоловіків ‒ з 60 до 65 років до 2028 року, а для жінок ‒ з 55 до 63 років. 19 липня Держдума ухвалила законопроект у першому читанні.

У Росії та в Криму тривають мітинги проти підвищення пенсійного віку. Їх організовують системні та непарламентські опозиційні партії, активісти й профспілкові об'єднання.

«Держраду у відставку»

Держрада Криму 5 липня проголосувала за постанову «Про проекти федеральних законів». Депутати кримського парламенту рекомендують Держдумі Росії ухвалити законопроект про пенсійну реформу. Спікер Володимир Константинов, виступаючи в Держраді, сказав, що «без пенсійної реформи країні не обійтися», й «головне питання не в тому, підвищувати вік чи ні, а в тому ‒ наскільки та якими темпами». За підтримку реформи проголосував 61 кримський депутат, проти ‒ 1, утримався ‒ теж 1.

Головний противник підвищення пенсійного віку в Криму ‒ місцеве відділення Комуністичної партії Росії. У різних регіонах Криму її представники проводять мітинги, пікети, опитування громадської думки, збирають підписи та роздають агітаційні матеріали.

У Сімферополі КПРФ провела вже два великі мітинги проти пенсійної реформи. Перший відбувся 7 липня, другий ‒ минулими вихідними, 18 серпня. На останню акцію в Гагарінському парку, за оцінками організаторів, зібралося близько 300 осіб.

Мітинг проти пенсійної реформи, Сімферополь, 7 липня 2018 року

Мітинг проти підвищення пенсійного віку. Сімферополь, 18 серпня 2018 року

У звіті КПРФ про мітинг вони називають його «вистражданим», оскільки адміністрація міста перешкоджала його проведенню, як і в інших населених пунктах Криму. За інформацією Компартії, в Керчі їм відмовляли в узгодженні акції 9 разів, у Сімферополі ‒ 8, в Алушті ‒ 6, в Кіровському районі та Армянську ‒ по 3 рази.

Кримська влада дуже налякана настроєм кримчан, які не підтримують пенсійну реформу
Заява на сайті КПРФ

«Кримська влада дуже налякана настроєм кримчан, які в більшості не підтримують антинародну урядову так звану пенсійну реформу», ‒ сказано на сайті КПРФ.

У резолюції сімферопольського мітингу його учасники не тільки закликали не проводити пенсійну реформу, а й висунули вимогу відставки уряду Росії разом із прем'єр-міністром Дмитром Медведєвим і розпуску Держради Криму, що підтримала пенсійну реформу.

«Якою б утопічною не була ця вимога, ми маємо вимагати. Знаєте як: дитя не плаче, мати ‒ не зрозуміє. Ми маємо доносити свою позицію», ‒ сказав кореспонденту Крим.Реалії організатор мітингу, депутат міськради Сімферополя Степан Кіскін.

Якою б утопічною не була ця вимога, ми маємо вимагати
Степан Кіскін

Серед плакатів, що тримали в руках учасники мітингу, був банер з написом «Свободу Сергію Удальцову». Йдеться про лідера російської організації «Лівий фронт», якого 14 серпня арештували на 30 діб за порушення під час організації мітингів. В ізоляторі опозиціонер оголосив сухе голодування, протестуючи проти пенсійної реформи. 19 серпня його госпіталізували, він продовжив голодувати в лікарні.

Сергій Удальцов

«Іди до свого Леніна та стій скільки хочеш»

КПРФ подала повідомлення про проведення мітингів проти пенсійної реформи в більшості міст і районних центрів Криму, але майже скрізь чиновники під різними формальними приводами відмовилися погоджувати акції. Окрім Сімферополя, Компартії вдалося провести мітинги тільки в Євпаторії та Феодосії. І то, за словами, одного з лідерів феодосійського відділення КПРФ Володимира Осауленка, його однопартійцям дозволили мітингувати лише з другої спроби.

«Спочатку нам не дали, послалися на таку дрібницю! Ми надіслали повторне повідомлення ‒ і нам погодили. 21 липня ми провели мітинг, резолюцію надіслали до Адміністрації президента, в Держдуму до (голови Держдуми В'ячеслава) Володіна), в уряд (прем'єр-міністру Росії Дмитру) Медведєву. Скрізь отримали відповідь, що лист перенаправлений в комітет соціального захисту Держдуми, щоб вони врахували», ‒ сказав феодосійський комуніст.

Мітинг проти пенсійної реформи у Феодосії, 21 липня 2018 року

В Євпаторії мітинг відбувся 22 липня. Як говориться у звіті на сайті КПРФ, кілька десятків людей прийшли на протест, незважаючи на «30-градусну спеку та розпал курортного сезону». Окрім Компартії, в акції взяли участь представники ЛДПР.

У тих населених пунктах, де мітинги не узгодили, члени КПРФ висловлювали свій протест в інших формах. Наприклад, у Керчі після 5 невдалих спроб лідер місцевого відділення Компартії та депутат міськради Іван Желтенко влаштував зустріч із виборцями на площі Леніна. Але там з'явилися співробітники поліції, погрожували «заходами адміністративного впливу» та вимагали припинити збори.

У селищах Нижньогірське та Совєтське члени КПРФ вирішили провести одиночні пікети, але й ті пройшли з проблемами.

У Нижньогірському 14 серпня заступник голови райради Сергій Пишнограєв намагався прогнати від будівлі адміністрації пікетницю Людмилу Шевченко, повідомили в прес-службі місцевого відділення Компартії.

«Пишнограєв С.Д. сказав, щоб пікетниця йшла до свого Леніна й стояла там скільки завгодно. Але Шевченко Л.Н. відмовилася йти. Тоді він вирвав у неї плакат і порвав його, погрожуючи поліцією», ‒ йдеться в повідомленні Компартії.

До будівлі під'їхав співробітник поліції, але жодних дій він не робив, а лише «дивився за громадським порядком до закінчення пікету», сказано в прес-релізі.

Одиночний пікет проти пенсійної реформи в Нижньогірському, 14 серпня 2018 року

У селищі Совєтське 16 серпня сталася схожа історія, але з більш сумним для пікетниці кінцем. До місцевої адміністрації з плакатом «Ні пенсійному геноциду» вийшла перший секретар районного відділення Компартії Ольга Ончева. Чиновники викликали поліцейських ‒ і ті забрали її до відділення поліції без пояснення причин. У дільниці силовики зробили копію паспорта комуністки й відпустили її.

Одиночний пікет проти пенсійної реформи в Совєтському, 16 серпня 2018 року

Про неприйняття пенсійної реформи заявила й Федерація незалежних профспілок Криму. Свою позицію ФНПК виклала у вигляді звернень і розіслала в кримські та російські органи влади. З ініціативи профспілок була створена тристороння робоча група з питань підвищення пенсійного віку ‒ до неї також увійшли представники уряду та об'єднання роботодавців. Перше засідання групи відбулося 13 серпня, на ньому обговорювали різні аспекти підготовки реформи. У вуличних акціях протесту профспілки не беруть участь.

Один із лідерів кримського відділення КПРФ Степан Кіскін повідомив, що ФНПК обіцяли прийти на перший мітинг у Сімферополі. Але, за словами комуніста, в останній момент представники профспілок «здрейфили і не прийшли».

Кримське відділення Компартії готує ще одну серію акцій протесту проти пенсійної реформи. Вона призначена на 2 вересня.