Підкилимні ігри: чому уряд Севастополя зближується з місцевими забудовниками

Російський уряд Севастополя

Російський уряд Севастополя економічно й політично зближується з двома головними забудовниками міста ‒ Павлом Лебедєвим і Євгеном Кабановим. Раніше девелопери цуралися публічного діалогу з місцевою владою, в якій бачили антагоністів хаотичної забудови, проте наразі контакти губернатора міста Дмитра Овсянникова та його оточення з забудовниками набувають все більш системного характеру.

Раніше Павло Лебедєв та Євген Кабанов відкрито висловлювали невдоволення діями обох гілок севастопольської влади й навіть погрожували вивести свої активи в Крим.

«Наша компанія працює в шести містах Криму, окрім Севастополя. Буде перекривати вивільнені будівельні потужності на територію Криму. Але таким чином житло для севастопольців перестане бути доступним», ‒ сказав Кабанов минулого року.

Євген Кабанов

Однак після минулих у 2017 році виборів губернатора між командою Дмитра Овсянникова та парою Лебедєв-Кабанов почали вибудовуватися ділові та публічні відносини.

Кульмінація взаєморозуміння

Низка севастопольських депутатів, перш за все з так званої «команди депутата Олексія Чалого», звинувачували уряд у лобіюванні інтересів девелоперів при ухваленні закону, що дозволяє виділяти для інвесторів землю без конкурсу. Деякі положення цього нормативного акту, як вважають депутати, мають «лазівки», які дозволять виділяти цю землю під неконтрольовану забудову.

Депутати на одному з пленарних засідань змогли провести через голосування необхідні, з їхньої точки зору, правки, проте Овсянников відмовився підписувати ухвалений законопроект. Суперечки навколо документа тривають досі.

Кульмінацією взаєморозуміння команди губернатора та місцевих девелоперів можна вважати круглий стіл, організований у «напівпублічному» форматі, який відбувся в травні поточного року. За інформацією місцевих журналістів, на цей колоквіум, окрім учасників, були запрошені лише підконтрольні Павлу Лебедєву та Євгену Кабанову засоби масової інформації.

Офіційною темою бесіди стала проблема відсутності на той момент у Севастополі бізнес-омбудсмена, однак фактично йшлося зовсім про інше. Забудовників не влаштовувала присутність у складі уряду Олега Ніколаєва, що був у той час директором Корпорації розвитку Севастополя. Упродовж усього обговорення йшлося про необхідність звільнення Ніколаєва з посади.

«Питання треба продумати кардинально. Ну, я ж сподіваюся, ви його посунете, так, Ілля В'ячеславович?» ‒ говорив Павло Лебедєв російському віце-губернатору Севастополя Іллі Пономарьову.

Павло Лебедєв

​На тій же зустрічі Лебедєв переконував Пономарьова в необхідності створення нового органу з умовною назвою «Рада підприємців», члени якого, на думку забудовника, мали б входити до комісії з розробки профільних підзаконних актів з правом голосу.

Слід зазначити, що через тиждень після цього заходу його головний антигерой ‒ Олег Ніколаєв ‒ був звільнений з посади голови Корпорації розвитку Севастополя.

Ніколаєв вважає своє звільнення прямою реакцією на відповідне прохання забудовників

Колишній чиновник у коментарі Крим.Реалії підтвердив, що вважає своє звільнення прямою реакцією на відповідне прохання забудовників.

«Звичайно, це було спровоковане двома головними девелоперами, з якими зблизився наш уряд останнім часом. У мене немає вагомих доказів, щоб говорити про причини такого зближення, але я можу сказати, що, напевно, вони (урядовці ‒ КР) не встояли перед якимись спокусами», ‒ сказав Ніколаєв.

Олег Ніколаєв

Слід нагадати, що ще в 2015 році Ніколаєв був організатором кампанії зі збору підписів на підтримку ухвалення севастопольського регіонального закону про особливо охоронювані природні території. Документ вдалося ухвалити лише під тиском громадськості й незважаючи на перепони, які чинилися забудовниками та колишнім складом уряду, який називав цей закон «вбивцею апартаментів».

Системна проблема

Російський політик і засновник громадської організації «Чистий берег. Крим» Володимир Гарначук вважає, що проблема, яка виникла в Севастополі, де двоє головних забудовників можуть «домовитися» вже з другим складом уряду, носить не регіональний, а системний характер.

Лебедєв та Кабанов завдяки своїм капіталам виграли цю війну в Ніколаєва та інших порядних людей
Володимир Гарначук

«Я переконаний, що тут проблема глибша. І говорити треба не про Севастополь, а про те, що ця проблема характерна для всієї Росії. Ті люди, у яких є гроші, але немає принципів, завжди перемагають у локальній війні з порядними людьми. Так сталося і в Севастополі, де, на жаль, можна констатувати, що Лебедєв та Кабанов завдяки своїм капіталам виграли цю війну в Ніколаєва та інших порядних людей. Війна, як мені здається, не закінчена, але ця битва, очевидно, піде в актив девелоперам. Предметом протистояння було те, чию сторону займе влада, підсумки ми бачимо», ‒ сказав Гарначук кореспонденту Крим.Реалії.

Володимир Гарначук

Вирішити цю проблему, на думку Гарначука, може лише зміна цілей, до яких будуть прагнути представники влади.

«Це тривіальні речі, насправді. Вирішить проблему команда в уряді, яка прийде до влади й буде ставити перед собою на перший план добробут регіону, а не власну матеріальну вигоду від підкилимних угод», ‒ підсумував політик.

У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові