Руйнування історії: чим небезпечна «реконструкція» Ханського палацу

Управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим і Севастополі відкрило кримінальне провадження за фактом «незаконного знищення, руйнування та псування» Ханського палацу в Бахчисараї.

Що відбувається з ханським палацом? Що встигла «відреставрувати» російська влада? І чому міжнародні вимоги припинити руйнування пам'ятки не зупиняють ремонтні роботи? На ці та інші питання відповідають гості та експерти Радіо Крим.Реалії.

Начальник слідчого відділу ДУНП в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі Сергій Пантелєєв пояснює, на чому ґрунтуються претензії української влади до реконструкції Ханського палацу.

‒ Міністерство культури України не давало дозволу на будь-які реставраційні роботи. До матеріалів кримінальної справи вже долучений висновок Міжнародного центру з вивчення питань збереження та відновлення культурних цінностей ‒ є така організація від ЮНЕСКО ‒ який вказує, що те, що відбувається зараз із цим об'єктом, являє собою не реконструкцію, як пишеться скрізь, а практично руйнування цієї пам'ятки. Замість цього поруч зводитимуться інші об'єкти, неприйнятні на цій території. Зараз встановлюються замовники, підрядники, за які кошти ведуть роботи. Кримінальна відповідальність за цією статтею тягне за собою до трьох років позбавлення волі для тих, хто проводить ці роботи.

Кримський активіст Едем Дудаков розповідає останні новини так званої реконструкції Ханського палацу.

Мечеть втратила автентичність, стала схожа на сільський клуб
Едем Дудаков

‒ На Ханській мечеті вони встановили іспанську черепицю. По-перше, вона не є культурною спадщиною, вона не ручної роботи. Наші предки не мають до цього жодного відношення. По-друге, змінена технологія. Коли на будь-якій пам'ятці архітектури роблять реставрацію, прагнуть повторити технології древніх майстрів. Тут цього немає: замість глини черепицю закріпили по-сучасному, шурупами. Те ж саме з дерев'яними конструкціями: вони застосували складові клеєні балки, чого не було ніколи. Тому про що говорити? Від черепиці нічого не залишилося, вона однотонна. Там зробили імітацію, вона тепер нагадує бетонну тротуарну плитку «старе місто». Там є 10-15 кольорів, які нібито імітують старовину. Мечеть втратила автентичність, стала схожа на сільський клуб.

Едем Дудаков

Едем Дудаков зазначає, що після галасу в ЗМІ дізнатися про плани російських реконструкторів виявилося не так просто.

‒ Піднімають там навіси, які будуть над головним корпусом. І поки ми нічого далі не знаємо, тому що проект засекречений. Що вони будуть там робити ‒ невідомо. Відомо тільки, що є акт між генеральним підрядником «АТТА Груп» і субпідрядником «Кірамет» про те, що другий поверх головного корпусу, весь головний корпус фактично в аварійному стані. Це наводить на сумні думки, тому що такий же акт був підписаний на Ханську мечеть. Ці фірми взагалі мало коли займалися подібними реставраційними роботами. Їхній низький професіоналізм і незнання архітектурного середовища викликає певне занепокоєння. Вони можуть ухвалити таке проектне рішення, що від Ханського палацу не залишиться нічого, що буде об'єктом культурної спадщини.

Your browser doesn’t support HTML5

Як у Криму знищують Ханський палац

Голова Бахчисарая Олександр Трянов в інтерв'ю російським ЗМІ визнав, що йдеться не про реконструкцію і не про реставрацію.

«Навіть у зв'язку з тим, що Ханський палац належить до республіканської форми власності, входить до Бахчисарайського історико-культурного заповідника, моя адміністрація все одно здійснює контроль, тому що він усе-таки розташований на території муніципалітету та є основним об'єктом у нашому місті, туристичним об'єктом. Те, що зараз відбувається, це протиаварійні роботи й не зовсім реконструкція ‒ вірніше, зовсім не реконструкція. І це не реставраційні роботи ‒ це ті роботи, які зможуть зберегти для подальшої саме реставрації. Там буде купол, який дозволить розібрати дах, для того щоб зняти навантаження й проводити надалі саме реставраційні роботи».

Колишній керівник Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова зазначає, що росіяни ставляться до Ханського палацу як до звичайного будівельного об'єкта.

Росія, як завжди, намагається маніпулювати поняттями, вводити всіх в оману й розповідати про те, чого не відбувається на об'єкті
Ельміра Аблялімова

‒ У сьогоднішньому Криму свою думку мати ніхто не має права. Сьогодні кримськотатарські активісти, серед них і Едем Дудаков, б'ють на сполох, щоб привернути увагу до так званих ремонтних робіт на території Ханського палацу. Росія, як завжди, намагається маніпулювати поняттями, вводити всіх в оману й розповідати про те, чого не відбувається на об'єкті. Ханський палац ‒ це пам'ятка архітектури, а сьогодні там проводять звичайні будівельні роботи, із застосуванням звичайних будівельних норм. І в результаті історична покрівля Ханської мечеті змінена, автентичність втрачена. Тепер йде другий етап ‒ вони ставлять купол ‒ величезну важку металеву конструкцію над головним корпусом. Я не знаю, яким чином вона зніматиме навантаження.

Ельміра Аблялімова

Ельміра Аблялімова робить висновок, що закритість інформації про реконструкцію вказує на те, що роботи вестимуть не у відповідності з нормами.

(Текст підготував Владислав Ленцев)