«Царське полювання»: як в кримському заповіднику з'явився вольєр для Януковича

На мисі Айя

Спеціально для Крим.Реалії

Представники нинішньої влади Севастополя опинилися по різні боки вольєра, збудованого на мисі Айя: депутати пропонують споруду знести, а чиновники наполягають на її необхідності для розмноження благородних оленів і кабанів. Тим часом громадські активісти вважають, що в заказнику будуть полювати представники російської еліти.

Райське місце

Мис Айя ‒ одне з найкрасивіших місць в околицях Севастополя. Сюди завжди прагнули туристи, тут знімали фільми й кліпи. Назва мису походить від грецького слова «айос» (άγιος ‒ святий, άγια ‒ свята). Кажуть, що греки вважали ці місця святими й ховали тут своїх предків.

Як значилося в українському туристичному довіднику по Криму, державний ландшафтний заказник «Мис Айя» ‒ заповідний об'єкт, пам'ятка природи в Балаклавському районі Севастополя. Заповідник був створений у 1982 році як ландшафтний заказник республіканського значення з площею території 1132 га. До його складу увійшли раніше створені об'єкти природно-заповідного фонду України: пам'ятка природи місцевого значення «Гай піцундської сосни та ялівцю високого на мисі Айя» (створений у 1947 році), «Урочище Батіліман» (1964) та заповідне урочище «Гай сосни Станкевича» (1980). Акваторія шириною 300 метрів уздовж берега (208 га) охороняється з 1972 року як частина Ласпі-Саричського аквального комплексу («Прибережний аквальний комплекс біля мису Айя»).

У ландшафтному заказнику мешкають кримський благородний олень, кримська гірська лисиця, дикий кабан, козуля, заєць-русак, кам'яна куниця, білка та інші тварини.

На мисі Айя

У жовтні 2009 року севастопольські депутати ухвалили рішення «віднести землі в межах території ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Мис Айя» площею 1340 га до категорії земель природно-заповідного фонду». «До встановлення в натурі (на місцевості) меж ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Мис Айя», враховуючи необхідність збереження зазначеної території, а також її розташування на особливо цінних землях, заборонити на території площею 1340 га надання та освоєння земельних ділянок для потреб, не пов'язаних з цілями й завданнями заказника, зокрема: будь-якого будівництва, ведення садівництва та городництва», ‒ йдеться в рішенні.

Окрім того, згідно з Генеральним планом розвитку Севастополя до 2025 року, територія заказника була віднесена до природно-заповідного фонду.

За часів СРСР на мисі Айя була розташована ракетна частина

Варто зазначити, що за часів СРСР на мисі Айя була розташована ракетна частина, й доступ сюди був обмежений. За часів незалежної України частина була розформована, а територія заказника стала улюбленим місцем відпочинку туристів.

Слід «легітимного»

Віктор Янукович, ще бувши прем'єр-міністром України, кілька разів відвідував Севастополь. Йому дуже сподобалася Балаклавська бухта, але, як виявилося, не тільки вона одна.

У 2010 році, коли президент Янукович вже правив країною, в Севастополі вперше почули про будівництво великої вілли в Батілімані біля підніжжя мису Айя.

В Севастополі вперше почули про будівництво великої вілли в Батілімані

Розслідування українських журналістів Тетяни Чорновіл та Сергія Лещенка привели до такого собі ТОВ «Норд-2007». Раніше ця фірма вже «засвітилася» при будівництві резиденції Віктора Януковича в Межигір'ї.

Під об'єкт викупили стару базу відпочинку, а будівництво розгорнулося грандіозне.

Влітку 2010-го на мисі Айя туристів спочатку безбожно ганяла та штрафувала міліція ‒ за перебування на території заказника в пожежонебезпечний період.

Туристи на мисі Айя

​Поза літнього сезону «охорону» території над споруджуваною резиденцією здійснювали хлопці з характерною зовнішністю, зараз би їх назвали «тітушками». У них були посвідчення громадських екологічних інспекторів та вкрай агресивна поведінка. Туристам наполегливо рекомендували забратися, «поки нічого не сталося».

Наприкінці того ж року до питання приєдналося Мінекології України. Там повідомили, що рекреаційне навантаження на природний об'єкт треба обмежити, оскільки туристи створюють загрозу флорі та фауні мису.

Але обмеження обмеженням, але за мандрівниками в нетрях первозданного лісу на території в 1340 гектарів не встежиш. Потрібні були якісь інші заходи.

Вольєр для благородних оленів та інших, не дуже благородних тварин

Сьогодні ми вже не дізнаємося, в чиїй голові зародилася ідея створити на мисі Айя вольєр «для цілей розмноження та охорони диких тварин».

Зайняв він приблизно 600 гектарів ‒ добру половину території заказника. Влітку 2013 року місцеві ЗМІ повідомляли, що будівництво вольєра йде повним ходом. Вказувалося, що проект, ініційований Державним агентством лісових ресурсів України, підтримало Орлинівське мисливське господарство. Зазначалося, що проект доктора біологічних наук, професора Валерія Лисенка зі створення вольєрів, узгоджений з севастопольським держлісгоспом, отримав позитивну оцінку й був затверджений Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Севастополі в травні 2013 року.

Вольєр в Севастополі вже через чотири роки зміг би щорічно випускати в ліси Криму до півтори сотні оленів

Наприкінці року в місто планувалося завезти 20 благородних оленів, а також кабанів румунського підвиду. Вольєр в Севастополі вже через чотири роки, на думку Валерія Лисенка, зміг би щорічно випускати в ліси Криму до півтори сотні оленів.

Але восени 2013 року в Україні почалася Революція Гідності, а з вольєром стали відбуватися дивні речі.

Вольєрні трансформації

При ближчому розгляді виявилось, що державне Орлинівське лісомисливське господарство ніякого відношення до будівництва вольєра не має, а займається ним ТОВ «Орлинівське лісомисливське господарство», директором якого є Валерій Борисов.

Триметровий паркан із вкопаної в землю щільної сітки-рабиці був посилений сталевими тросами та розтяжками. Ініціатори проекту обіцяли пускати в вольєр усіх охочих, але за попереднім записом. Назва фірми ТОВ «Орлинівське лісомисливське господарство» не випадково імітує назву держструктури. Товариство афілійоване з компанією «Еллада», давно претендує на статус головного монетизатора лісових угідь Севастополя.

Тим часом у лютому-березні 2014 року Крим був анексований. Дача Януковича, що будувалася, перейшла до структур, які пов'язують з президентом Росії Володимиром Путіним, стверджують автори розслідування волонтерського проекту «Муніципальний сканер». Зараз російський реєстр нерухомості говорить, що готовність будівництва різних будівель резиденції становить від 70 до 90 відсотків.

Творці вольєра на мисі Айя теж перереєстрували своє ТОВ під російське законодавство. Сам же вольєр, як виявилося, збудований за проектом «з майбутнього». Огорожа з'явилася в 2013 році, а проект розроблений в 2016-му ‒ до такого висновку дійшла група севастопольських депутатів, яка проводила перевірку факту появи огорожі на території заказника. Матеріалів перевірки набралося на три томи.

Севастопольська влада по різні боки вольєра

13 лютого 2018 року підконтрольний Росії парламент Севастополя на пленарному засіданні розглянув постанову про результати депутатської перевірки. Проект постанови пропонував уряду міста «визнати виявлену огорожу на території особливо охоронюваної природної території державного природного ландшафтного заказника регіонального значення «Мис Айя» безгосподарною й здійснити її демонтаж», а також виявити винних осіб у встановленні цієї огорожі та притягнути їх до відповідальності.

Дмитро Овсянников

​Тут варто згадати, що раніше губернатор Дмитро Овсянников виступив проти створення спеціальної депутатської комісії для перевірки правомірності встановлення паркану на мисі Айя. Огорожа оточила 4,5 мільйона квадратних метрів особливо охоронюваної природної території.

Проект постанови не був затверджений, оскільки не набрав на підтримку достатньої кількості голосів. Причому частина депутатів виступала за демонтаж вольєра, а уряд міста ‒ за його збереження.

У відповідь на це віце-губернатор Севастополя Ілля Пономарьов звинуватив депутатів у популізмі. Він зазначив, що в червні 2017 року була укладена угода між Севприроднаглядом і господарчим суб'єктом, підписаний також договір оренди земельної ділянки. «Дозвіл на розведення мисливських ресурсів виданий у вересні 2017 року», ‒ пояснив Пономарьов.

Тим часом кримський юрист Олександр Таліпов влітку 2017 року говорив, що «може йтися про VIP-полювання».

Усередині вздовж периметру видні вибоїни та ями, що свідчать про спроби звірів покинути обгороджену територію

За його словами, вольєр вкопаний в землю на глибину до півтора метра. Усередині вздовж його периметру видні вибоїни та ями, що свідчать про спроби звірів покинути обгороджену територію. «Швидше за все, йдеться про VIP-полювання. Тобто заганяються на цю територію звірі, а потім людьми за гроші відстрілюються», ‒ припустив Таліпов. Він також повідомив, що розпорядження адміністрації про видачу цієї ділянки під мисливські угіддя або землевідведення немає, тобто паркан збудований незаконно.

Член правління кримської асоціації «Екологія та світ» Андрій Артов сказав, що великих ссавців і червонокнижних тварин, яких міг би захищати вольєр, на обгородженій території немає. Екологічного сенсу в цьому паркані він не бачить.

У 2013 році севастопольський журналіст завершив свій матеріал про будівництво вольєра на мисі Айя такими словами: «До речі, перший секретар обкому Брежнєв цікавився полюванням. У Дніпропетровську було створене обкомівське мисливське господарство. Ось тоді вперше в історії СРСР був отриманий багатий досвід розведення уссурійського кабана».

Злі й не дуже злі язики в Севастополі сьогодні говорять, що в 2013 році вольєр будували для полювання Януковича, а зараз він потрібний для полювання друзів Путіна. Тому представники губернатора й він сам настільки завзято відстоюють збудований «загончик для кабанів і оленів». «Царське» полювання не повинно опинитися під загрозою.

Геннадій Кравченко, кримський оглядач (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові