Метеорит, літак чи інопланетяни? Що стало причиною «вибуху» над Сімферополем

Сімферополь, ілюстраційне фото

Більше ніж місяць минув відтоді, як над Сімферополем пролунав потужний гуркіт. Через звуковий удар 26 грудня в усіх районах міста на машинах спрацювала сигналізація, подекуди затряслися стіни будинків. Незважаючи на стурбованість населення, влада так і не пояснила, що стало джерелом звуку. Кореспондент Крим.Реалії з'ясував найбільш ймовірні версії того, що сталося.

Потужний гуркіт пролунав у Сімферополі 26 грудня близько четвертої години дня. Судячи з повідомлень стривожених користувачів соціальних мереж, гуркіт було чути в усіх районах міста. Його також відчули жителі інших регіонів Криму, зокрема Судака та Кіровського.

За інформацією кримчан, через звуковий удар на автомобілях спрацювала сигналізація, а в деяких будинках затремтіли стіни. Після звукового удару в небі виднілася біла смуга, схожа на слід від літака. Про це свідчать фото та відео, викладені кримчанами в соцмережах.

У кримському управлінні МНС Росії відзначили, що інцидент, який трапився, стривожив багатьох сімферопольців.

Люди шукали метеорит і літаки, й інопланетян
Володимир Іванов, МНС Криму

«Моніторинг соцмереж показав, що люди сильно збуджені. Дуже великий шквал різних груп був створений, фотографії викладали. Дзвінки надходили на лінії всіх екстрених служб, всі вважали, що якась інформація приховується, хтось щось знає, але не говорить. Окремі люди шукали метеорит і літаки, й інопланетян. Багато жартів народилося в соцмережах», ‒ сказав прес-секретар кримського главку МНС Росії Володимир Іванов.

При цьому він так і не пояснив, що стало причиною звуку. У російських МНС і МВС зазначили, що до них не надходили сигнали про які-небудь події, які могли б викликати такий шум у небі. В аеропорту «Сімферополь» також повідомили, що у них ніяких ексцесів не було, й повітряна гавань працювала в штатному режимі.

Версія астрономів

Користувачі соцмереж висували різні версії того, що сталося: вибух ракети, політ літака, падіння метеорита. Останній варіант найбільш ймовірним вважає астрофізик з МГУ Володимир Ліпунов. Він вивчив слід у небі, зафіксований після гуркоту, й зробив висновок, що над Кримом міг вибухнути болід.

Це серйозна річ, космічна ‒ сто відсотків. Це болід
Володимир Ліпунов, астрофізик

«Слід ламаний. Якби залишив літак, то він би був прямий, як стріла, а його рознесло вітром на висоті близько 20 кілометрів. Це серйозна річ, космічна ‒ сто відсотків. Це болід», ‒ підсумував учений 27 грудня.

Однак днями, 6 лютого, версію свого російського колеги спростували співробітники Кримської астрофізичної обсерваторії. Молодший науковий співробітник КрАО Сергій Назаров повідомив, що об'єкт, зафіксований над Сімферополем, не схожий за своїми характеристиками на падаючий метеорит.

«Ніяких слідів самого метеорита, ніяких слідів вибуху метеорита та уламків, які могли впасти на землю ‒ нічого подібного не фіксувалося. Окрім цього, багато спостерігачів відзначали відсутність крил у цього «падаючого метеорита» й характерний зовнішній вигляд, схожий на літак або ракету», ‒ сказав Назаров на прес-конференції.

Він додав, що вибух ракети в небі теж залишив би після себе сліди. Вчений зазначив, що з моменту події минув більше ніж місяць, але нічого подібного знайдено не було. У зв'язку з цим Кримська астрофізична обсерваторія схиляється до того, що джерелом шуму став проліт літака на надзвуковій швидкості.

Літак, що порушив інструкції?

Версію, висунуту кримськими астрономами, вважають правдоподібною також і експерти в галузі авіації, опитані кореспондентом Крим.Реалії. Так, начальник штабу бригади морської авіації ВМС України Олег Литвиненко зазначив, що подібний гуркіт лунає, коли надзвуковий літак долає швидкість звуку.

Подібний гуркіт лунає, коли надзвуковий літак долає швидкість звуку
Олег Литвиненко, ВМС України

«У цей момент відбувається гуркіт досить потужний. Тому на надзвук можна переходити тільки на відповідних висотах. Але ніяк не над містом, не на низькій висоті», ‒ сказав експерт.

За словами Литвиненка, у військовій авіації є відповідні інструкції, в яких зумовлено, на яких висотах переходити на надзвукову швидкість, щоб це не викликало переляк у місцевого населення. Експерт припускає, що гуркіт у Сімферополі пролунав саме тому, що якийсь російський військовий льотчик знехтував цими приписами. Литвиненко припустив, що літак, який викликав цей гуркіт, міг вилетіти з авіабази в Новофедорівці, що за 40 кілометрів від кримської столиці.