Бізнесмени сорому не мають: звідки в Севастополі український трафік?

Ілюстративне фото

Спеціально для Крим.Реалії

Тільки відшумів у Севастополі скандал з інтернет-провайдером, який вимкнув для місцевих користувачів російські сервіси й соцмережі, заборонені указом президента Порошенка. Тільки відхрестилася українська компанія «Воля» від зв'язку зі своїм колишнім севастопольським офісом, як стали відомі пікантні подробиці нібито продажу українським телекомунікаційним гігантом свого бізнесу в Севастополі 2014 року.

Але про все послідовно.

Компанія «Девком» відома всім севастопольцям. Наприкінці «дев'яностих» і на початку «нульових», активно розвиваючись, вона зайняла велику частину ринку кабельного телебачення в Севастополі. Її директор і за сумісництвом депутат міськради Олександр Кудельський розповідав 2003 року, що перші трансляції вони почали ще 1989-го, але товариство з обмеженою відповідальністю ‒ телерадіокомпанія «Девком» ‒ була зареєстрована 1997 року. Через кілька років «Девком» почав надавати також послуги доступу до інтернету.

Варто зазначити, що інформація щодо фінансування компанії завжди була досить мутною. Так, 2001 року газета «2000» писала, що «Девком» розвивається на кошти московського мера Лужкова, який пообіцяв якось севастопольцям, що ті дивитимуться найкращі російські телеканали без купюр».

2004 року директор ТРК на черговому дні народження компанії повідомив: «Обставини склалися так, що в усіх на слуху лише телерадіокомпанія «Девком», але ж насправді це низка підприємств, пов'язаних одним ім'ям ‒ «Девком». Це і ТОВ «Телекомунікаційні системи», що займається будівництвом мереж кабельного телебачення, інтернету, це і приватне підприємство «Телерадіокомпанія Пігком», на якій лежить рекламна та інформаційна діяльність, і низка інших».

Запам'ятаємо це ім'я ‒ ТОВ «Телекомунікаційні системи».

Незважаючи на те, що «Девком» успішно розвивався, 2006 року севастополець Кудельський продав його якійсь офшорній компанії. У місті ходили чутки, що його «переконали» це зробити.

Хоч «Девком» успішно розвивався, 2006 року севастополець Кудельський продав його якійсь офшорній компанії. У місті ходили чутки, що його «переконали» це зробити

«Антимонопольний комітет України (АМКУ) надав дозвіл компанії «Oisiw Limited» (Кіпр) на придбання частки в статутному фонді ТОВ «Телерадіокомпанія «Девком», яка здійснює свою діяльність в м.Севастополь і спеціалізується в галузі надання послуг кабельного телебачення», ‒ повідомляли в той час ЗМІ. За повідомленням прес-служби АМКУ, придбання забезпечує покупцеві перевищення 50% голосів у вищому органі управління компанії. У той же час, за інформацією деяких учасників ТВ-ринку, «Oisiw Ltd.» є акціонером київського оператора кабельного телебачення та інтернету «Воля».

Незважаючи на перехід управління компанією до київського бізнесу, вона продовжувала працювати під ім'ям «Девком», а севастопольці навіть нічого не помітили.

Тим часом «кіпріоти» купили й інші компанії кабельного телебачення в Севастополі, і 2007 року севастопольська «Воля-Кабель» контролювала приблизно 80% ринку. Тоді ж в пресу проникли відомості, що цією київською компанією, у свою чергу, володіє американська компанія «Сигма Блейзер», що займається в Україні купівлею і перепродажем різних компаній. Права на володіння компанією «Воля», окрім SigmaBleyzer, також належать Providence Equity Partners, Goldman Sachs і Eton Park Capital Management.

«Воля» стала монополістом у Севастополі, а якість послуг погіршився. Абоненти скаржилися, але місцеве керівництво переводило стрілки на Київ.

Нарешті, 2010 року севастопольське підприємство ТОВ «Девком» отримало право використання бренду ВОЛЯ для надання комплексу телекомунікаційних послуг. Під цим брендом і пропрацювало до самої анексії Криму.

9 березня 2014 року севастопольська «Воля» вимкнула основні українські канали за вказівкою самозваної влади. Напередодні «референдуму» Крим і Севастополь виявилися в інформаційній ізоляції й повністю під впливом російської пропагандистської машини.

З 1 липня 2014 року «Воля» припинила надавати послуги в Криму. Кримські абоненти були передані на обслуговування російській компанії ТОВ «Телекомунікаційні системи», з якою, як запевняла «Воля», вона уклала відповідний договір. Згідно з цією угодою, «Телекомунікаційні системи» можуть тимчасово використовувати бренд «Воля», сплачуючи за це київському офісу роялті.

9 березня 2014 року севастопольська «Воля» вимкнула основні українські канали за вказівкою самозваної влади

Однак легкість процесу виходу «Волі» з кримського телеком-ринку змусила деяких експертів засумніватися в декларованих компанією рішеннях. «В цілому в Україні «Воля» надає послуги під низкою різних юридичних осіб, на яких вона заснована. Реєструючи російську компанію, «Воля» заодно реєструється в російських податкових службах, в російських банках і платить податки Росії. Таким чином, компанія має шанс зберегти свою клієнтську базу. Щоб не виникло питання, як відображати кримських абонентів для України, компанія повідомила про вихід з Криму», ‒ пояснювала Forbes Наталія Клітна, віце-президент Асоціації правовласників і постачальників контенту.

У «Волі» інформацію про спільну власність назвали нісенітницею: «ТОВ «Телекомунікаційні системи» не входить в структуру власності компанії «Воля». У той же час компанія не є незалежною від нас. Вона виплачуватиме нам роялті за використання торгової марки», ‒ відкидав звинувачення Сергій Бойко, президент компанії «Воля».

Але в Криму, а саме в Севастополі, вже присутня компанія ТОВ «Телекомунікаційні системи», директор якої ‒ Денис Дюкарев ‒- висловив здивування таким поворотом подій. «Моя компанія на ринку вже понад десять років. Ми займаємося будівництвом різних об'єктів, і ніякого відношення до «Волі» компанія не має. Зареєструвати на півострові ще одну компанію з такою ж назвою неможливо, а тому роблю висновок, що сталася помилка», ‒ прокоментував Дюкарев.

Де вони зареєстровані, ми не знаємо. Керівництво цієї компанії перебуває в Москві
Сергій Бойко

Натомість Сергій Бойко зізнався, що про компанію «Телекомунікаційні системи», з якою вони уклали угоду, їм мало що відомо. Згідно з угодою, цей провайдер надаватиме послуги абонентам в тому ж обсязі і без істотних змін в ціні. «Де вони зареєстровані, ми не знаємо. Керівництво цієї компанії перебуває в Москві. За місцем перебування керівництва компанії, тобто в Москві, і юридична адреса. А зареєстрована компанія може бути де завгодно ‒ в Петербурзі, Нижньому Новгороді і т. д. Але ми це спеціально не досліджували. Наш вибір зумовлений тим, що інших звернень до нас не надходило», ‒ пояснював Бойко.

Тепер згадаємо, що ТОВ «Телекомунікаційні системи» з початку 2000-х входило в структуру компанії «Девком», яку придбала «Воля». Чи не про неї йдеться? Чи не її перереєстрували?

І ось буквально днями стало відомо, що пов'язує українську компанію «Воля» і кримського провайдера ТОВ «Телекомунікаційні системи».

Власник ТОВ «Телекомунікаційні системи» Aquorn Holding Limited ‒ зареєстрований за тією ж юридичною адресою, що і шість з семи юросіб в структурі «Волі», включаючи Volia LTD. Такий збіг може пояснюватися використанням послуг єдиного реєстратора ‒ Asoted Secretarial Limited.

Директори Aquorn Holding Лев Блейзер і Роберт Судо є одночасно директорами Volia LTD та інших пов'язаних з нею офшорних компаній. Вони ж займають керівні посади в компаніях-інвесторів «Волі».

Всіма акціями Aquorn Holding Limited з 15 грудня 2010 року володіє єдина компанія ‒ Volia LTD.

У річному звіті Aquorn Holding LTD також можна знайти більше подробиць про її взаємодію з російською юрособою. Більше того, на 31 грудня 2014 року вона виявилася не єдиною дочірньою компанією.

2014 року Aquorn Holding LTD паралельно з кримським провайдером володіла 88,873% в одній з українських компаній «Волі» ‒ ТОВ «Київські Телекомунікаційні Мережі». Надалі, публікуючи структуру власності за-2015 рік «Воля-Кабель» повідомить про те, що Aquorn Holding LTD продала всі ці акції вже знайомій нам компанії Oisiw LTD.

У березні Росія анексувала Крим, через місяць в Москві реєструється фірма ТОВ «Телекомунікаційні системи»

У березні Росія анексувала Крим, через місяць в Москві реєструється фірма ТОВ «Телекомунікаційні системи». Наприкінці травня вона отримує російські ліцензії на передачу даних та інші види діяльності, але юридично її робота в Криму ще не почалася. Про всі ці події є записи в держреєстрі Російської Федерації.

Тим часом на Кіпрі Aquorn Holding LTD 6 червня 2014 року вирішує видати ТОВ ТС кредит на суму $ 49 500. Кошти перераховують 20 червня. Через три з половиною місяці, 3 жовтня 2014 року, Aquorn Holding LTD погоджується купити 100% ТОВ ТС за $ 71 500. Інформація про угоду занесена до реєстру Російської Федерації вже 6 листопада 2014 року. В кінці місяця, 24 листопада, російська компанія виплатить вже своєму власникові весь кредит, включаючи 10% комісії. Весь цей час і досі Aquorn Holding LTD є дочірньою компанією Volia LTD. При цьому в самій компанії «Воля» зв'язок заперечують.

Севастопольський провайдер користувався українським трафіком, оскільки він значно дешевший, у результаті місцевим абонентам був закритий доступ до російських сервісів

Севастопольський бізнес української компанії під російським прикриттям продовжував би тихенько діяти і приносити прибуток, якби не травневий указ президента Порошенка про блокування низки російських сайтів. Севастопольський провайдер користувався українським трафіком, оскільки він значно дешевший, у результаті місцевим абонентам був закритий доступ до російських сервісів.

Мораль проста: бізнесмени сорому не мають. І, якщо вірити Марксу, підуть на будь-які злочини, якщо бариші будуть досить великі.

Геннадій Кравченко, кримський оглядач (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції