«Справа кримських дезертирів»: процес не пішов

Максим Одинцов

Уже півроку в Києві ніяк не зрушить з мертвої точки «справа кримських дезертирів». У ній звинувачують двох колишніх українських військових, які перейшли до російської армії, ‒ Максима Одинцова і Олександра Баранова. У лютому їм зачитали обвинувальні висновки, але наступні стадії судового процесу ніяк не почалися. Кореспондент Крим.Реалії з'ясовував, чому так затягується суд на кримськими «дезертирами».

7 червня у Дарницькому районному суді Києва мали розглядати справу військового Максима Одинцова. 7 лютого тут же відбулося попереднє засідання, а 24-го зачитали обвинувальний акт. На цьому судовий процес застопорився.

На чергове засідання з'явилися представник військової прокуратури Владислав Кулініч, а також адвокат за призначенням Микола Могуренко. Просидівши півгодини біля кабінету судді, вони дізналися, що прийшли даремно.

В автозаку, який привіз підсудних із СІЗО, Одинцова не виявилося. І оскільки суд без обвинуваченого відбуватися не може, засідання перенесли. Чому кримчанина не привезли до суду ‒ не зрозуміло. Секретар головуючого судді повідомила кореспонденту Крим.Реалії, що суд надіслав усі запити, щоб Одинцова привезли на засідання.

Невчення ‒ в'язниця

Двоє колишніх українських солдатів з Криму ‒ Максим Одинцов і Олександр Баранов ‒ були схоплені українськими спецслужбами 20 листопада 2016 року на адміністративному кордоні з анексованим півостровом. Міністерство оборони Росії розцінило це затримання як викрадення їхніх військовослужбовців.

Служба безпеки України, в свою чергу, повідомила, що Одинцова і Баранова взяли під варту відповідно до законодавства України. За версією СБУ, затримані скоїли злочин: зрадили присягу, дезертирували з української армії і перейшли на службу до російського війська. Проти них порушили справу за статтями 111 і 408 Кримінального кодексу України ‒ державна зрада і дезертирство.

СБУ вважає, що вони хотіли «купити» документ про закінчення вищого навчального закладу, щоб отримати офіцерське звання у російській армії

За інформацією СБУ, щоб затримати Одинцова і Баранова, за ними встановили спостереження. Як стверджує керівництво спецслужби, обидва кримчанина потрапили в поле уваги правоохоронців, коли вони звернулися до одного з вищих навчальних закладів на материку з наміром отримати дипломи за хабар. СБУ вважає, що вони хотіли «купити» документ про закінчення вищого навчального закладу, щоб отримати офіцерське звання у російській армії. Для здійснення угоди на зв'язок з Одінцовим і Барановим вийшов «кур'єр», який насправді був агентом українських спецслужб. Вони призначили зустріч в так званій нейтральній смузі на адмінкордоні з Кримом ‒ між російським і українським блокпостами. Там, в «буферній зоні», співробітники СБУ посадили двох кримчан в автобус і вивезли за українську частину пункту пропуску.

Цей інцидент викликав бурхливу реакцію Кремля. Президент Росії Володимир Путін назвав затримання Одинцова і Баранова «віроломством» і «замахом з непридатними засобами». Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу про «викрадення» військовослужбовців і навіть назвав імена обвинувачених.

Прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков не відкидає того, що Одинцова і Баранова можуть обміняти на українських громадян, що утримуються в російських СІЗО або колоніях. Таку ймовірність також підтвердив і голова СБУ Василь Грицак.

В кінці грудня минулого року заарештованих кримчан відвідала російський омбудсмен Тетяна Москалькова в присутності української колеги Валерії Лутковської.

Вони провели зустріч з Одинцовим і Барановим в СІЗО Миколаєва, куди вони були відправлені під арешт після затримання. Розслідуванням їх справи займається Миколаївський гарнізон Військової прокуратури України. У січні слідчі надіслали до суду обвинувальний висновок. На виході справу розділили на два виробництва, в зв'язку з чим Одинцова і Баранова тепер судять у різних районних судах Києва: першого ‒ в Дарницькому, другого ‒ в Подільському.

Максим Одинцов

Спільний адвокат з ГРУшниками

Спочатку інтереси обох кримчан захищала група адвокатів з Одеси. Вони клопотали про те, щоб їхні кримінальні справи об'єднали в одну. Захист обґрунтовував необхідність об'єднання справ тим, що обидва обвинувачених були затримані разом в один і той же час і підозрюються в ідентичних діяннях. Однак суд не узяв до уваги ці аргументи.

Олександр Баранов і його адвокат Роман Євценко

На попередніх засіданнях Одинцову і Баранову надали слово. Обидва вони оголосили, що вважають себе громадянами Росії. Місцем своєї роботи вони назвали російську військову частину 67/606. Цей підрозділ був створений у Сакському районі Криму на місці захопленої української військової частини.

У лютому Одинцов, заслухавши текст обвинувального висновку, сказав, що не визнає своєї провини. У Баранова ж ще не наступила стадія, на якій він повідомляє, чи вважає себе винним.

У березні в судовому процесі над кримськими «дезертирами» настала пауза ‒ їхні адвокати оголосили про вихід зі справи. Вони розірвали договори з підзахисними, оскільки сім'ї Одинцова і Баранова перестали виплачувати їм гонорари. З цієї причини, а також оскільки в справу вступив новий прокурор, судові засідання кілька разів переносили.

У травні обвинувачені уклали договори з приватним юристом Валентином Рибіним. Він відомий тим, що захищав інтереси співробітників ГРУ Росії Євгена Єрофєєва і Олександра Александрова, яких рік тому обміняли на Надію Савченко.

Про те, що Рибін вступає в «справу кримських дезертирів», кореспонденту Крим.Реалії повідомив адвокат Одинцова за призначенням Микола Могуренко.

«Напевно він (Одинцов ‒ КР) чув, що Рибін захищав Александрова та інших російських військовослужбовців. Визнавши, що було б непогано, якщо Рибін теж здійснював би його захист. Це його право», ‒ сказав Могуренко.

За словами адвоката, Максим Одинцов не скаржиться на умови утримання і «не підупадає духом» ‒ він сподівається на те, що «зрештою буде вдома».

Він додав, що заміна адвоката відбудеться на черговому засіданні. Могуренко також повідомив, що зустрічався з Одинцовим в СІЗО і оголосив там його правову позицію. За словами адвоката, його підзахисний не скаржиться на умови утримання і «не підупадає духом» ‒ він сподівається на те, що «зрештою буде вдома».

Чергове судове засідання у справі Одинцова призначили на 20 червня. Очікується, що окрім заміни адвокатів на ньому також розглянуть питання продовження йому запобіжного заходу. Затверджений судом термін його арешту закінчується 23 червня.