В ЄС без віз: лайфхак для кримчан

Рада міністрів Євросоюзу 11 травня ухвалила рішення про безвізовий режим з Україною. Уже через два місяці українські громадяни зможуть вільно в'їжджати в країни шенгенської зони. Кореспондент Крим.Реалії з'ясував, що потрібно знати жителям півострова, щоб їздити до Європи без віз.

Безвізовий режим для України від 11 травня ухвалили остаточно. Рада міністрів ЄС затвердила це рішення без обговорення в рамках засідання Ради з питань сільського господарства і рибальства. Очікується, що офіційна церемонія надання Україні безвізового режиму відбудеться 17 травня під час пленарного засідання Європейського парламенту в Стразбурзі.

Після підписання законодавчий акт має бути опублікований в Офіційному журналі ЄС. Орієнтовно «безвіз» набуде чинності 11 червня. Тобто вже через два місяці громадянам України не треба буде простоювати в чергах до візових центрів для поїздки до країн шенгенської зони.

Зелений коридор до 30 країн

Українські громадяни зможуть без віз в'їжджати до 26 держав-членів ЄС. Також вільно можна буде потрапити на територію 4 країн, які мають угоду з Євросоюзом і входять до шенгенської зони: Норвегія, Ісландія, Ліхтенштейн та Швейцарія.

Візові документи як і раніше потрібні для відвідування Великобританії та Ірландії – на ці держави не поширюється шенген.

Головна умова для в'їзду в країни ЄС – наявність біометричного паспорта. Це документ, що посвідчує особу та містить електронний носій інформації. На ньому записана інформація про біометричні дані власника з метою його ідентифікації. Такі паспорти вважаються більш захищеними від підробок і виключають можливість використання їх кимось, окрім власника.

Де кримчанам оформити біопаспорт?

Громадяни України, зареєстровані в АРК і Севастополі, можуть оформити біометричний паспорт в будь-якому відділенні Державної міграційної служби на усій території країни або в Центрах надання адміністративних послуг. Кримчани роблять це на загальних підставах – як й інші українські громадяни. Для отримання біопаспорту необхідно подати пакет документів: внутрішній паспорт, ідентифікаційний код, раніше видані закордонні паспорти (якщо видавалися) і банківський чек про оплату арбітражного збору. Діти до 14 років подають свідоцтво про народження, ідентифікаційний код і заяву одного з батьків (оформляється на місці).

Кримчанам, які виїжджають на материк для оформлення біопаспорту, громадські активісти радять брати з собою й інші документи, що засвідчують особу, наприклад, свідоцтво про шлюб, водійські права, студентський квиток, свідоцтво про народження.

За словами експерта громадської організації «Європа без кордонів» Катерини Кульчицької, це може прискорити видачу паспорта. «На материковій Україні немає початкових кодів – паперових довідок, на підставі яких кримчанам видавався внутрішній паспорт. Вони всі залишилися в архівах на захопленій території. Тому кримчанам радять взяти з собою додаткові документи», – сказала експерт.

Скільки коштує новий «закордонний»?

Оформлення біометричного паспорта – платна послуга. Мінімальна вартість – 557 гривень 32 копійки. За цю суму міграційна служба зобов'язана зробити паспорт упродовж 20 робочих днів. Однак нерідко чиновники виходять за межі цього терміну. Оформити біопаспорт упродовж 3-5 днів коштує 810 гривень 32 копійки.

Черги в паспортних столах

Варто також враховувати, що після першого повідомлення про запровадження безвізового режиму з Євросоюзом натовпи людей кинулися по біопаспорти. За спостереженнями громадських активістів, у багатьох відділеннях міграційної служби зараз великі черги. За словами експерта Катерини Кульчицької, завантаженість паспортних столів в різних регіонах відрізняється. За її інформацією, найбільший ажіотаж спостерігається у відділеннях ДМС в західних областях, оскільки там мало паспортних столів, але багато охочих отримати «закордон».

«У Києві, наприклад, теж черги є, але не чула, що вони настільки катастрофічні. Все-таки тут є і Центр надання адміністративних послуг, 12 відділень ДМС, центр «Готово», тут вистачає місць, де можна оформити закордонний паспорт», – сказала експерт.

Найближче до Криму знаходиться відділення ДМС, розташоване у селищі Новотроїцьке Херсонської області.

Найближче до Криму знаходиться відділення ДМС, розташоване у селищі Новотроїцьке Херсонської області

За словами керівника цього паспортного столу Віктора Шаруділова, з 6 квітня, коли ухвалили перше рішення про «безвіз», кількість відвідувачів з Криму тут підвищилася приблизно в півтора рази.

«Раніше за день у нас проходило 30-35 чоловік, зараз – 50-55. Упродовж робочого дня у нас всі обслуговуються, у нас взагалі збоїв немає. З прилеглих районів всі їдуть сюди, тому що у мене працює два центри: на видачу і на прийом, а у всіх інших – тільки один», – розповів начальник Новотроїцького відділення ДМС.

Довідка переселенця не потрібна

Поширеною чуткою є те, що для отримання біопаспорту кримчанам нібито потрібно мати довідку, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи. Насправді, це не так – довідка переселенця не потрібна. Кореспонденту Крим.Реалії це підтвердив прес-секретар Державної міграційної служби України Сергій Гунько.

«Паспорт для в'їзду за кордон оформляється незалежно від місця реєстрації для всіх. Тому не обов'язково надавати будь-які довідки переселенця і так далі», – сказав представник ДМС.

У тому випадку, якщо цей термін буде перевищено, то порушнику заборонять в'їзд на термін до 10 років

Терміни перебування в шенгенській зоні

Безвіз для громадян України поширюється тільки на короткочасні поїздки. У шенгенській зоні можна буде перебувати не більше 90 днів за період 180 днів. У тому випадку, якщо цей термін буде перевищено, то порушнику заборонять в'їзд на термін до 10 років.

Окрім того, за словами експерта Катерини Кульчицької, в разі перевищення терміну перебування буде непоправно зіпсована візова історія. «У шенгенську інформаційну систему навпроти цієї людини буде внесена відмітка, що ця людина була порушником, і потім вона буде вискакувати, що б людина не робила. Ось вона збирається отримати національну візу за два роки після депортації, але біля неї навіть з новим паспортом буде відмітка, що вона була порушником», – зазначила Кульчицька.

Документи для перетину кордону

Експерт «Європи без кордонів» Катерина Кульчицька звертає увагу на те, що, за Шенгенським кодексом про кордони, прикордонник має право зажадати у особи, яка в'їжджає в його країну, підтвердити мету поїздки і здатність дотримуватися міграційних правил. Вона рекомендує громадянам України, які планують поїздку в шенгенську зону, мати при собі відповідні документи. Такими можуть бути зворотний квиток, бронювання в готелі, запрошення від друзів у вільному викладі. Підійдуть також програми заходів, які особа має намір відвідати, або туристичний ваучер.

Менше з цього приводу варто переживати людям з хорошою візовою історією і декількома шенгенськими візами – у них більше шансів, що їх пропустять без зайвих питань. Однак під час першої поїздки до Євросоюзу експерти радять підстрахуватися і мати при собі документи, що підтверджують мету поїздки.