Не тому Володьці: в Севастополі хочуть знести меморіал Висоцькому

Меморіал Володимиру Висоцькому в Севастополі

«Не тому Володьці пам'ятну дошку встановили», ‒ жартують користувачі соціальних мереж, говорячи про ініціативу нинішньої влади Севастополя знести меморіал Володимиру Висоцькому на стіні будівлі Матроського клубу на площі Ушакова.

Скульптор Костянтин Цихієв та архітектор Григорій Григорянц працювали над створенням пам'ятного знака півтора року. Вони встановили його 28 січня, а вже в перших числах лютого дізналися: наказано демонтувати. Головна претензія з боку російської влади міста ‒ автори не узгодили установку дошки на папері.

«Першого дня, коли надійшла інформація, що дошку хочуть знести, ми хотіли почергувати там, щоб відзняти сам факт цієї ганьби. Але потім ситуація пом'якшилася ‒ ні флот, ні влада поки не наважуються цього зробити. Це нерозумно було б, тим більше, що на руках у нас припис, що дає відтермінування для того, щоб усе узаконити. Але наскільки це вдасться, я не знаю, тому що влада з головою в нас не дуже дружить», ‒ пише в Фейсбуці Цихієв.

Your browser doesn’t support HTML5

У Севастополі встановили пам'ятну дошку на згадку про Висоцького

​Будівля Матроського клубу перебуває в підпорядкуванні Чорноморського Флоту Росії. Військові, загалом, не проти існування дошки пам'яті Висоцькому, але вважають, що процедура затвердження повинна бути завершена.

Якщо є бажання щось на таких об'єктах розмістити, то треба це зробити законним шляхом
В'ячеслав Трухачов

«Все має право на існування, єдине питання ‒ що він (пам'ятний знак ‒ КР) розташований на об'єкті культурної спадщини, і якщо є бажання щось на таких об'єктах розмістити, то треба це зробити законним шляхом», ‒ сказав у коментарі Крим.Реалії начальник інформаційного забезпечення Чорноморського Флоту Росії В'ячеслав Трухачов.

«Необхідно було дочекатися паспорта розробки охорони цього об'єкта й після цього узгодити питання установки цієї дошки з Міністерством культури», ‒ пояснив місцевому телеканалу НТС голова постійного комітету зі містобудування й земельних питань підконтрольного Кремлю парламенту Севастополя В'ячеслав Горєлов.

А директор театру імені Лавреньова, розташованого в будівлі Матроського клубу, здивувався рішенням авторів увічнити тут саме Висоцького.

«Чому саме Висоцького? У Матроському клубі хто тільки не виступав. Але якщо рішення буде ухвалене, і вона (пам'ятна дошка ‒ КР) буде узгоджена з департаментом (культури ‒ КР), то нехай висить», ‒ цитує Сергія Мамайсура видання «Примечания».

Скульптор же вважає, що дошка за формою і стилем «ідеально вписалась у будівлю, абсолютно не спотворює вигляду, органічно вписується», а будь-яка експертиза підтвердить, що «дошка на місці». Але замість підтримки, ініціатори створення знака змушені проходити низку бюрократичних процедур.

«Я ж не Маннергейма зліпив, людям же подобається, а ці в'їлися. У нас не відчувається, що містом править народ. Містом править якийсь крутій, який говорить «через мій труп». Адже твоє прізвище забудуть, а дошка висітиме, і люди Висоцького пам'ятатимуть», ‒ обурений Цихієв.

Костянтин Цахієв

Як пишуть місцеві ЗМІ, припис про усунення порушень Севспадок надіслав на адресу Департаменту майнових відносин Міноборони Росії ‒ там мають вирішити питання з демонтажем у термін до 1 березня. В іншому випадку підрозділ Міноборони Росії отримає штраф у 200 тисяч рублів.

«Йдеться про театр флоту ‒ вони є організацією, що експлуатує цю будівлю. Відповідальний той, хто експлуатує будівлю. Театр входить до складу Чорноморського флоту», ‒ підтвердив Трухачов.

Якщо нам уламки повернуть, то ми їх склеємо, зберемо ‒ буде як прострелений прапор
Костянтин Цахієв

Автори меморіальної дошки вже зараз не виключають варіанту демонтажу й думають про те, як учинять, якщо місцева влада реалізує погрози.

«Її можна тільки розбити чи розрізати. Швидше, її просто розіб'ють і, якщо нам уламки повернуть, то ми їх склеємо, зберемо ‒ буде як прострелений прапор», ‒ каже скульптор Цихієв.

А ще розповідає, що отримав листа на офіційному бланку уряду Москви від державного культурного центру-музею Висоцького «Будинок Висоцького на Таганці» за підписом Микити Володимировича Висоцького зі словами підтримки та схвалення дій на пам'ять про знаменитого батька.