«За що боровся». У Криму позбавили роботи борця за «возз'єднання з Росією»

Валерій Под'ячий

Ветерана руху за приєднання Криму до Росії Валерія Подьячого вже майже рік відмовляються брати на роботу. Причина для анексованого Криму парадоксальна. 2011 року український суд засудив цього проросійського активіста до умовного терміну за сепаратистські заклики. За професією Подьячий ‒ викладач математики, а, відповідно до російського законодавства, в навчальному закладі не можна працювати з судимістю. У підсумку ось уже десять місяців борець за «російський Крим» змушений жити на допомогу через безробіття.

Валерій Подьячий ‒ один із засновників руху «Народний фронт «Севастополь-Крим-Росія». Ця організація була створена 2005 року й відкрито виступала за приєднання Криму до Російської Федерації.

За родом діяльності Подьячий ‒ викладач прикладної математики. До 2016 року він викладав в Академії біоресурсів і природокористування Кримського федерального університету (до 2014 року ‒ НАПКБ ‒ КР). Однак 1 січня з ним відмовилися укладати новий контракт. Це було пов'язано з тим, що відповідно до російського законодавства, викладацькою діяльністю не можуть займатися люди, які мають судимість. У Подьячого вона є. 2011 року його засудили до трьох років умовного терміну за сепаратизм.

«Хіба що двірником працювати»

Вирок Валерію Подьячому та його соратнику Семену Клюєву виносив Апеляційний суд Києва. Обох визнали винними в порушенні 110 статті Кримінального кодексу України ‒ посягання на територіальну цілісність України.

Фактично Подьячого засудили за заклики, які в березні 2014 року втілила Росія в союзі з деякими кримськими чиновниками. Активіста визнали винним у скоєнні кримінального злочину за розповсюдження прес-релізу, що містив у собі фразу: «Для того, щоб запобігти драматичним для жителів півострова подіям, кримський парламент негайно має імплементувати результати референдуму 20 січня 1991 року, для чого скасувати Конституцію АРК від березня 1998 року як таку, що суперечить волевиявленню кримського народу й ухвалити Декларацію про возз'єднання Криму з Росією. Потім оголосити півострів територією, що перебуває під юрисдикцією Росії, а також прибрати окупаційну символіку з будівлі Верховної Ради Криму й зобов'язати всі місцеві органи влади в Криму й інші підвідомчі їм установи вивісити державні прапори Росії».

2011 року, отримавши умовний термін, Валерій Подьячий продовжив займатися політичною діяльністю і працювати викладачем у Кримській філії Європейського університету. Але після того, як його «політичні ідеали» втілились у життя й на Крим почали поширюватися російські закони, Валерій Подьячий втратив роботу.

Наприкінці 2015 року в Кримському федеральному університеті, де Подьячий працював старшим викладачем, вирішили провести конкурс на заміщення вакантних посад. І всіх співробітників зобов'язали надати довідку про несудимість. Валерій цього зробити не зміг і в підсумку опинився на біржі праці.

Людина нічим іншим займатися не вміє, він викладач математики, хіба що двірником працювати
Вадим Мордашов

«При Україні, незважаючи на те, що він був судимий за заклики до приєднання Криму до Росії, людина мала роботу. Зараз, у решті решт, його звільнили. Людина нічим іншим займатися не вміє, він викладач математики, хіба що двірником працювати», ‒ сказав кореспонденту Крим.Реалії Вадим Мордашов ‒ соратник Подьячого в «Народному фронті «Севастополь-Крим-Росія».

Спроби реабілітації

Сам Валерій Подьячий відмовляється від коментарів щодо становища, в якому він опинився, пославшись на те, що ця ситуація для нього неприємна. У бесіді з кореспондентом Крим.Реалії він лише підтвердив, що не може знайти роботу і змушений жити на допомогу.

2015 року за активіста вступилася влада Севастополя, підконтрольна Росії. Тодішній фактичний губернатор міста Сергій Меняйло надіслав до російської Держдуми лист із проханням внести поправки до законодавства, що передбачають реабілітацію засуджених «борців за російський Крим».

На цей заклик відгукнувся депутат Держдуми від КПРФ Іван Нікітчук, який подав відповідний законопроект. Цей документ передбачає внесення поправок до закону «Про реабілітацію жертв політичних репресій» і передбачає реабілітацію осіб, засуджених за «заклики й дії, спрямовані на возз'єднання території Республіки Крим із Російською Федерацією».

Є кілька десятків людей із такою ж проблемою. Вони активно виступали за возз'єднання Криму з Росією ще до літа 2014-го
Іван Нікітчук

«На території Криму зараз є кілька десятків людей із такою ж проблемою. Вони активно виступали за возз'єднання Криму з Росією ще до літа 2014 року, і ми просто зобов'язані їм зараз допомогти», ‒ сказав депутат у березні цього року.

Проект Нікітчука в результаті не встигли розглянути до обрання нового складу російського парламенту, і зараз його доля залишається невідомою. Соратник Подьячого Вадим Мордашов бачить у цьому злий умисел. На його думку, нинішня влада Криму не тільки не сприяє реабілітації «борців за російський Крим», а й робить усе, щоб вона не відбулася.

«Це їм не треба. Вони кажуть, що Крим повернувся до Росії завдяки так званій «команді переможців». А якщо вони визнають, що до них були люди, які боролися за повернення Криму до Росії і страждали від цього, тоді виходить, не такі вже вони й герої. На мій погляд, це питання чисто шкурне», ‒ сказав Мордашов.

Кримський політолог Дмитро Омельчук вважає, що в ситуації з Подьячим виявилися проблеми російської бюрократії.

Йдеться про сліпу бюрократичну машину, яка абсолютно не реагує на нестандартні ситуації
Дмитро Омельчук

«Йдеться про сліпу бюрократичну машину, яка абсолютно не реагує на нестандартні ситуації. Йдеться не про те, що він комусь перестав подобатися. Вони сліпо й послідовно йдуть за статтею закону. А оскільки російський суд у правовому полі не має права розглядати судимості, винесені іншою країною, потрібно ухвалити якесь нестандартне юридичне рішення», ‒ сказав Омельчук у коментарі для Крим.Реалії.

З-поміж кримської влади, підконтрольної Росії, на ситуацію з Подьячим відреагували тільки чиновники з Севастополя. Депутати підконтрольного Кремлю кримського парламенту й уряду вважали за краще не коментувати цю тему.